Kdo zavinil smrt 113 lidí v Concordu? Začíná soud

Zpravodajská směna
2. 2. 2010 8:00
Deset let po tragické nehodě Concordu v Paříži začíná soud, který má určit viníka
Paříž, 25. červenec 2000, Paříž. Hořící Concorde padá z oblohy
Paříž, 25. červenec 2000, Paříž. Hořící Concorde padá z oblohy | Foto: Reuters

Paříž - Deset let po tragické nehodě letadla Concorde, při níž zahynulo 113 lidí, dnes začíná soud, který má přinést odpověď na otázku, kdo je za katastrofu zodpovědný.

Podle výsledků vyšetřování poslala 25. července 2000 nadzvukový letoun k zemi drobnost: malá kovová lamela, která odpadla na vzletovou dráhu z letounu Continental Airlines.

Součástka propíchla pneumatiku Concordu, která explodovala, a její části protrhly palivové nádrže letadla. Následnému požáru už nemohl nikdo zabránit.

Podle státního zástupce nebyl osudný kus kovu k letounu Continentalu připevněn dostatečně pevně a byl vyroben z titanu, které je narozdíl od běžně používaného hliníku tvrdší a snáze může něco protrhnout.

Šest obviněných

Aerolinky Continental ale odmítají, že by byly za nehodu zodpovědné. Jejich právní zástupce Olivier Metzner prohlásil, že má celkem 28 svědků, kteří verzi vyšetřovatelů zpochybňují. Concorde podle něj začal ohřet dříve, než na lamelu najel.

V hotelu, na který letoun spadl, zahynuli čtyři lidé
V hotelu, na který letoun spadl, zahynuli čtyři lidé | Foto: Reuters

Soud má těžký úkol. Má prověřit, zda někdo ze čtyř obviněných zaměstnanců Continentalu zanedbal své povinnosti.

Obvinění z neúmyslného zabití čelí šest obviněných: aerolinky Continental Airlines, John Taylor, svářeč, který v době nehody pro Continental pracoval, jeho nadřízený Stanley Ford. Dále šéf testování Concordu Henri Perrier a bývalý šéfkonstruktér nadzvukového letounu Jacques Herubel. Šestým obviněným je bývalý šéf franouzského úřadu pro civilní letectví Claude Frantzen.

Pneumatiky Concordu. Protržení jedné z nich podle vyšetřovatelů nehodu způsobilo.
Pneumatiky Concordu. Protržení jedné z nich podle vyšetřovatelů nehodu způsobilo. | Foto: Reuters

K nehodě došlo, když Concorde společnosti Air France startoval z pařížského letiště. Na palubě byli zejména němečtí turisté, kteří směřovali do Karibiku.

Poté, co letoun zachvátil požár, snažil se pilot marně nad strojem získat kontrolu. Po šesti kilometrech Concorde narazil do hotelu v městečku Gonesse. V troskách zahynulo všech 109 lidí na palubě, včetně tří dětí, a čtyři zaměstnanci hotelu.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 31 minutami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 58 minutami

Dálnici D10 uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu

Dálnici D10 ve směru na Prahu uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu, který se převrátil na bok. Část návěsu zasahuje také do jízdního pásu v druhém směru, kde je provoz sveden do jednoho jízdního pruhu. Při nehodě se nákladnímu autu prorazila nádrž a unikala nafta, řekla mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová. Podle policejní mluvčí Michaely Novákové se kolize obešla bez zranění.

Policisté na místo vyjeli ve 13:30, kamion měl podle polského řidiče technickou závadu. Po nehodě zůstal ležet na středových svodidlech. Podle Novákové byl v podvečer provoz na Prahu jedním pruhem obnoven zhruba na čtvrt hodiny, aby mohla odjet část čekajících aut. "Ale už je to zase zavřené," uvedla mluvčí kolem 18:00.

Další zprávy