Kdo a kde volil ve Francii proti takzvaným elitám? Chudí a nezaměstnaní mají s Macronem problém

Martin Novák Martin Novák
10. 5. 2017 7:33
Emmanuel Macron je od neděle novým francouzským prezidentem. Jeho neúspěšná rivalka, nacionalistka Marine Le Penová, sice jasně prohrála, pro svoji Národní frontu ale i tak dosáhla historicky největšího úspěchu: 34 procent hlasů oprávněných voličů. Pokud Le Penová získá pro svoji stranu podobný výsledek i v parlamentních volbách v červnu, bude mít ve francouzské politice velké slovo. Díky voličům, kterým globalizace a otevření trhů nebo hranic nepřineslo štěstí. A které bude muset nový francouzský prezident přesvědčit o svých nových plánech.
Marine Le Penová.
Marine Le Penová. | Foto: Reuters

Paříž - Jasné vítězství Emmanuela Macrona nad Marine Le Penovou v nedělních prezidentských volbách ve Francii se dá číselně vyjádřit třemi způsoby.

V procentech je to 66 proti 34. V celkových počtech odevzdaných hlasovacích lístků 21 milionů proti 11 milionům.

Ještě impozantnější pro Macrona je skóre 105:2. Znamená vítězství v departementech, jak Francouzi říkají svým základním správním jednotkám.

Kandidátka krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penová vyhrála jen v regionech Calais a Aisle. Tedy na sever od Paříže.

Už z výsledků prvního kola bylo patrné, že sever a severovýchod země patří k oblastem, kde mají nacionalisté nejvyšší podporu.

Nezaměstnaní a chudí 

Potvrdila se tak očekávání, že krajní pravice, která se vymezuje vůči tzv. establishmentu, volnému obchodu i trhu, má největší zázemí v oblastech s vysokou nezaměstnaností a nižším vzděláním.

Kde Francouzi volili Marine Le Penovou?
Kde Francouzi volili Marine Le Penovou? | Foto: Aktuálně.cz

Což odpovídá severu a severovýchodu Francie.

Paříž nabízí úplně opačný obraz. Rozdíl ve druhém kole tady byl drtivý. Devět z deseti Pařížanů hlasovalo pro Macrona.

Ve Spojených státech dostal Donald Trump v nedávných prezidentských volbách celkově méně hlasů než Hillary Clintonová. Volby mu ale vyhrály oblasti, ve kterých převládají bílí voliči s nižším vzděláním a ve kterých je vysoká nezaměstnanost.

Podobný trend ukazovalo i referendum o vystoupení Velké Británie z Evropské unie. To sice nebylo hlasováním pro konkrétní politiky, ale i v něm byl identický společný jmenovatel: méně prosperující oblasti zvítězily nad regiony, kterým se daří.

Lidé s nižší kvalifikací a nižším vzděláním porazili ty, kteří jsou na tom opačně. Pro brexit byly hlavně sever a východ Anglie.

Německu se budou konat parlamentní volby letos v září. Leccos napovídají průzkumy i výsledky zemských voleb.

Největší preference pro krajní pravici (Alternativa pro Německo) nebo krajní levici (Die Linke) jsou až na výjimky ve spolkových zemích s nejhoršími ekonomickými ukazateli. Tedy v Meklenbursku - Předním Pomořansku, Sasku-Anhaltsku, Braniborsku, Durynsku.

Globalizace a její poražení    

"Po čtvrtstoletí globalizace, otevírání trhů a otevírání hranic a komunikace vznikl svět, ve kterém si libují elity s určitým vzděláním. Jejich povolání souvisí s tímto vývojem, cestují a tak dále," charakterizoval situaci ještě před volbami v USA a Francii pro Aktuálně.cz francouzský politolog českého původu Jacques Rupnik.

Podle něj to ale nemusí vyhovovat té části obyvatelstva, která se naopak cítí postižena. "Vidí neblahé důsledky tohoto vývoje. Například že pracovní místa se stěhovala ze Západu do Asie. Myšlenka, že otevřený globální svět je ku prospěchu všem, že to je win-win situace, je pro ně pohádka. Tedy pro značnou část obyvatelstva v USA i Evropě," dodává Rupnik.

Francouzský departement Calais, ve kterém vyhrála i v druhém kole prezidentských voleb Marine Le Penová, se potýká s problémem imigrantů, kteří se snaží dostat do Velké Británie.

Symbolizoval to obrovský přistěhovalecký tábor u Calais, známý pod názvem Džungle. Francouzská policie ho rozebrala loni v říjnu.

Nacionalistka Le Penová v programu slibovala zásadní opatření proti imigraci, což právě v Calais hrálo důležitou roli v rozhodování voličů.

Podobně tomu bylo nedávno i v Rakousku.

Před loňskými prezidentskými volbami agentura Reuters zjistila, že kandidát krajně pravicové Svobodné strany Rakouska Norbert Hofer má velké preference v pohraničním městě Nickelsdorf.

Město leží na hranici s Maďarskem. A v roce 2015 přes něj přecházely statisíce běženců dál do Rakouska nebo Německa.

Nově zvolený francouzský prezident Emmanuel Macron slíbil občanům, že bude ctít republikánské principy svobody, rovnosti, bratrství. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 56 minutami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy