Kdo v New Yorku nabourá, musí ukázat mobil. Policie zjistí, zda řidič za jízdy neposílal textovky

ČTK ČTK
30. 4. 2016 8:52
Policisté v New Yorku dostanou nový přístroj na měření aktivity mobilů. Díky němu zkontrolují, zda řidič při nehodě telefonoval, posílal SMS zprávy nebo surfoval po internetu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

New York - Policie v New Yorku by mohla být brzy vybavena přístrojem na zkoumání aktivity mobilních telefonů. Testem telefonu chce policie zjistit, zda řidič v době nehody například nepsal textové zprávy, informoval zpravodajský server The Times.

Krom textových zpráv by měl přístroj také vyhodnotit, zda řidič netelefonoval, anebo nepoužíval internet. Toto zařízení vyvíjí mobilní forenzní společnost a k hlasům volajícím po jeho zavedení vedl nárůst počtu úmrtí při dopravních nehodách.

Počet nehod stoupl

V posledních letech počet úmrtí při dopravních nehodách v New Yorku vytrvale klesal, ale podle posledních statistik v roce 2015 stoupl o osm procent, což je nejvyšší nárůst za posledních pět let.

I když někteří analytici spojují tento nárůst počtu obětí s poklesem cen pohonných hmot, který přivedl na silnice víc řidičů, jiní ho spojují s všeobecným rozšířením chytrých mobilních telefonů.

Oficiálně se rozptýlení řidiče mobilním telefonem vyskytuje jen u méně než deseti procent dopravních nehod. Podle vědců a aktivistů za bezpečnější dopravu je ale skutečný počet podstatně vyšší, protože řada řidičů není ochotná přiznat, že v době nehody používali mobil.

 

Právě se děje

Další zprávy