Byl to atentát na Putina? Rusko ovládly konspirační teorie

Petr Jemelka Petr Jemelka
23. 7. 2014 20:00
Ruskem se šíří teorie o spiknutí, kterými se média snaží vysvětlit zřícení boeingu Malajsijských aerolinií s 298 lidmi na palubě.
Foto: Aktuálně.cz

Moskva - Nepovedený pokus o atentát na ruského prezidenta Vladimira Putina. Snaha zatáhnout Západ do boje o východní Ukrajinu. Plán masové vraždy etnických Rusů.  

Ruská média plní řada konspiračních teorií, jimiž se tamní novináři snaží vysvětlit zřícení boeingu Malaysia Airlines s 298 lidmi na palubě, který byl z oblohy smeten minulý čtvrtek.

Ačkoliv se mnohdy podivná vysvětlení Rusů liší, jedno mají společné - ve všech případech jsou na vině Ukrajinci.

S jednou konspirační teorií přišla známá televizní moderátorka Jekatěrina Andrejevová.

Připomněla, že nad stejným místem - jen o necelou hodinu dříve - přelétal prezidentský Iljušin IL-69, kterým se Vladimir Putin vracel z Brazílie. A prokyjevské síly si podle ní mohly letouny splést. Deník Pravda napsal, že Putina mohla chtít Severoatlantická aliance.

To byl ale teprve začátek teoriím. Podle jedné takové musela střílet ukrajinská armáda, protože rebelové protiletadlovým raketovým systémem Buk fyzicky nedisponují, zatímco Ukrajinci do oblasti jeden přesunuli.

Reportér agentury Associated Press ale Buk viděl na území kontrolovaném separatisty, a to jen několik hodin před tím, než byl sestřelen let MH17. Sami separatisté se navíc jeho ukořistěním chlubili na sociálních sítích.

Putin má jasno - vinen je Kyjev

Televize Rossija 24 pro změnu přišla s tvrzením, že Ukrajinci chtěli sestřelit ruské letadlo a zmátla je trikolora na malajsijském stroji.

"K té tragédii by nedošlo, kdyby v té části panoval mír, kdyby nedošlo k obnovení bojů".

Nejčtenější ruský bulvární deník Komsomolskaja pravda zase napsal, že ukrajinští dispečeři trasu letounu změnili tak, aby ho nasměrovali přímo do bojové zóny. Jako důkaz přitom ukázal záznamy radarových snímků, na nichž je změna vidět.

Jasno má také šéf Kremlu Vladimir Putin. "K té tragédii by nedošlo, kdyby v té části panoval mír, kdyby nedošlo k obnovení bojů. A zodpovědnost za tuto odpornou tragédii samozřejmě padá na zemi, na jejímž území k ní došlo," prohlásil.

NATO? Mossad? Autoři viru HIV?

O spiknutí nehovoří jen ruská média. Server Before It's News napsal, že sestřelení stroje bylo snahou utajované elity sdružené v podzemní organizaci Nový světový pořádek vyvolat třetí světovou válku. Tu prý spiklenci potřebují, aby zastavili pokles hodnoty dolaru.

Objevily se také zaručené informace o tom, že letoun sestřelil izraelský Mossad, aby tak odpoutal pozornost od pozemní operace v Gaze.

Jelikož byla na palubě malajsijského letounu řada předních světových odborníků na AIDS, přišli hledači pravdy i s podezřením, že se kdosi snažil ututlat skutečný původ zhoubné nemoci. HIV totiž podle zastánců jedné z konspiračních teorií vyvinuli lidé.

První spiklenecké teorie se objevily už ve čtvrtek. Jedna z nich například tvrdila, že do letadla kdosi naaranžoval ostatky. Na Kyjev padlo podezření, že celou věc naplánoval, o čemž má svědčit to, že zřícení stroje oznámil příliš brzy.

 

Právě se děje

Další zprávy