Kdo se vyčerpá dřív? Velká ruská ofenziva je nepravděpodobná, válka směřuje k patu

Martin Novák Martin Novák
7. 6. 2022 5:30
Ruský prezident Vladimir Putin neustále opakuje, že Rusko na Ukrajině dosáhne svých strategických cílů, o vítězství hovoří i jeho protějšek Volodymyr Zelenskyj. Prognózovat budoucí průběh války je obtížné a mnoho expertů si naběhlo, když se ukázalo, že jejich předpovědi se nenaplnily. Přesto se nyní rýsují tři scénáře možného dalšího vývoje:
Obrněný transportér proruských separatistů ve východoukrajinském městě Popasna.
Obrněný transportér proruských separatistů ve východoukrajinském městě Popasna. | Foto: Reuters

1. Ani jedna strana nezíská převahu a boje se zmírní kvůli únavě a "opotřebovanosti"

Rusům jejich původní plány z větší části nevycházejí. Nepodařilo se jim svrhnout ukrajinského prezidenta a nepřešli přes ukrajinskou obranu v Kyjevě ani Charkově. Kontrolují ale jihovýchod Ukrajiny a podařilo se jim zemi odříznout od Azovského i Černého moře.

Aktuální situace na ukrajinském bojišti.
Aktuální situace na ukrajinském bojišti. | Foto: Aktuálně.cz

Při dobývání Donbasu sice postupují, ale pomalu a za cenu velkých ztrát techniky a životů svých vojáků. Nejčerstvějším případem je Severodoněck: v pátek Rusové kontrolovali tři čtvrtiny tohoto východoukrajinského města, ale nečekaná ukrajinská protiofenziva je zatlačila zpět. Dalším dokladem problémů okupantů je nedávný neúspěšný pokus přebrodit se přes řeku Severní Doněc, při kterém ukrajinské dělostřelectvo zabilo skoro pět stovek ruských vojáků.

Obránci ale také mají potíže. Disponují méně zbraněmi a munice ve srovnání s Ruskem a vojáci slouží na frontové linii bez odpočinku. "Ukrajinští vojáci, se kterými jsme mluvili, mají stále bojového ducha. Někteří jsou unavení a vyčerpaní, ale do určité míry s tím počítali, odpovídá to situaci. Munici mají, stejně jako některé nové zbraně ze Západu. Na další dodávky ale čekají," řekl Aktuálně.cz ukrajinský televizní reportér Sergej Melničuk, který byl minulý týden na Donbasu.

Dlouhé válčení bez velkých územních zisků jedné nebo druhé strany může vést k utlumení konfliktu a tichému akceptování existující situace (anglicky stalemate, v překladu pat, remíza). Bez podpisu nějakého formálního příměří nebo dohody. "V krátké době je velmi nepravděpodobné, že jedna nebo druhá strana získá jasné operační nebo strategické vítězství. Ani jedna toho není schopna," napsal na Twitteru australský generál ve výslužbě a vojenský analytik Mick Ryan.

2. Ruská převaha v počtu vojáků a dělostřelectvu se přece jen projeví

Rusku se sice nepovedl blitzkrieg (blesková válka), ale z okolí šéfa Kremlu se neustále ozývá, že ruský vůdce si nemůže dovolit prohrát a že si takovou možnost ani nepřipouští.

"Putin se domnívá, že v dlouhodobém horizontu vyhraje, protože Západ nevydrží s podporou Ukrajiny a že se vyčerpá jako první. Nálada v Kremlu je taková, že Rusko si prostě nemůže dovolit prohrát za žádnou cenu," cituje list Washington Post jednoho z ruských miliardářů a oligarchů blízkých Putinovi. Byznysmen si ale nepřál být jmenován.

Rusko sice ztratilo na Ukrajině už dost techniky i vojáků a čelí také hospodářským sankcím, ale síly na vedení války v řádu mnoha měsíců ještě má. Okupanti jsou stále schopni ničit ukrajinská města raketami dlouhého doletu, jak ukázalo například nedělní odpálení střel s plochou dráhou letu na Kyjev.

Putin podle deníku Washington Post také záměrně blokuje vývoz ukrajinského obilí s nadějí, že vyvolá velkou krizi v Africe a na Blízkém východě, která zažehne další velkou vlnu migrace do Evropy. "Když mají lidé hlad nebo vidí hrozbu hladomoru, jsou ochotni riskovat a zažít neskutečné ponížení, které je s migrací spojeno, protože ji vidí jako svou jedinou možnost," vysvětlil v rozhovoru pro Aktuálně.cz přední britský komentátor a expert na Rusko Edward Lucas. Podle něj dopady ruské blokády ukrajinských přístavů, kudy do světa proudí miliony tun obilí, pocítí 1,7 miliardy lidí.

3. Ukrajina vyzbrojená Západem získá převahu

Tento vývoj by znamenal, že se Putin opět přepočítal. Nevyšla mu na začátku války strategie rychlého úderu a ochromení ukrajinské vlády, nyní by tedy špatně odhadl i míru a výdrž ukrajinského odporu na Donbase, včetně ochoty Západu podporovat Kyjev vojensky i hospodářsky.

Bývalý velitel amerických pozemních sil v Evropě Ben Hodges řekl nedávno v rozhovoru pro Aktuálně.cz, že ruské armádě v létě dojdou na Ukrajině síly a energie k dalšímu postupu.

"V příštích dvou měsících bude Ukrajina ve výhodě. Zbraně, které jí dodává Západ, se teprve začínají projevovat na bojišti. Musíme ale v dodávkách pokračovat, nesmíme ztratit zájem Ukrajinu podporovat," popsal Hodges. Podle něj Rusové nemají nekonečné zásoby munice, jejich zásobovací systém je zkorumpovaný a pro moderní vedení boje neadekvátní. "Mají také vážné problémy s vojáky ve službě, už dříve například rekrutovali syrské dobrovolníky. Vojáci nemají velkou vůli bojovat. Ukrajinci brání svůj domov, zatímco Rusové posílají do boje muže ze všech koutů země. Kvůli západním sankcím navíc ruská armáda nemůže vyrábět nové moderní přesné zbraně," uvedl Hodges.

Je však obtížné definovat, co znamená ukrajinské vítězství či ukrajinský úspěch. I kdyby Ukrajinci ofenzivu Kremlu na Donbase zastavili, Rusové v tuto chvíli okupují území na jihovýchodě i na severu nedaleko Charkova. Prezident Volodymyr Zelenskyj přitom řekl, že cílem je vypudit Rusy ze všech okupovaných míst.

Video: Reportér projel "cestu života", kterou stále ovládají Ukrajinci

Ještě ji ovládají Ukrajinci. Reportér projel "cestu života", po které mocně touží Rusové. | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

Další zprávy