Kdo proti Obamovi v roce 2012? Nová kampaň už startuje

Roman Gazdík
10. 11. 2008 17:50
Padají jména jako Sarah Palinová či Newt Gingrich
Stará show končí, nová začíná
Stará show končí, nová začíná | Foto: Reuters

Washington - Dlouhý a vyčerpávající boj o to, kdo se stane příštím americkým prezidentem sotva skončil a už se začalo spekulovat o tom, kdo by mohl za čtyři roky vyhodit demokratického vítěze Baracka Obamu ze sedla.

A není to zcela od věci: letošní kampaň se totiž aktivně rozjela už před dvěma lety a ta další bude za dva roky následovat. A kdo by v ní mohl podle současných spekulací zabodovat?

Pravděpodobně ne John McCain.

McCain nikoli

Comebacky poražených kandidátů nejsou v USA obvyklé. Richard Nixon sice roku 1960 těsně prohrál s Johnem Fitzgeraldem Kenedym a o osm let později to demokratům vrátil a stal se sedmatřicátým prezidentem Spojených států, takový osud však arizonského senátora zřejmě nečeká.

Už letos se často probíral jeho vysoký věk a ten by byl pro něj za další čtyři roky ještě větším minusem. Nixon také roku 1968 nekandidoval znovu proti Kennedymu, ale Hubertu Humphreymu.

Mike Huckabee proslul nejen jako konzervativní, ale i vtipný kandidát
Mike Huckabee proslul nejen jako konzervativní, ale i vtipný kandidát | Foto: Reuters

Pokud se navíc nestane něco nepředpokládaného, půjde do závodu o Bílý dům odstupující illinoiský senátor znovu. A John McCain by se s ním střetl znovu zřejmě jen velice nerad.

Místo McCaina se tak skloňují jiná jména, mezi nimi i některá, s nimiž jsme se mohli během dlouhé kampaně dobře seznámit.

Huckabee, Romney, Jindal

Tak například byznysmen a bývalý massachusettský guvernér Mitt Romney, hlavní McCainův konkurent z letošních primárek, obnovil svůj "Akční politický výbor" (PAC), tedy těleso zaměřené na propagaci politických kandidátů. A mluví se i o dalších.

Jestli letošní volby potvrdily jednu otřepanou pravdu, byla to ta o důležitosti států Iowa a New Hampshire pro výběr kandidátů.

V pořadí první Iowa vytáhla z obskurního přítmí baptistického kněze Mika Huckabeeho a nastartovala Obamův triumf, druhý New Hampshire ukázal, že to bude komplikovanější, když zde zvítězili John McCain a Hillary Clintonová.

Raný favorit Rudy Giuliani ani v jednom ze států příliš neagitoval a později prohrál na celé čáře i ve státě, na nějž se soustředil především: na Floridě.

Mitt Romney: největší McCainův konkurent
Mitt Romney: největší McCainův konkurent | Foto: Reuters

Do klíčové Iowy tak už podle agentury AP míří Huckabee, který zde 20. listopadu představí své memoáry z letošní kampaně nazvané "Do the Right Thing" (Udělej tu správnou věc).

A objeví se tu i nastupující mladá hvězda republikánské strany Bobby Jindal. Současný guvernér Louisiany promluví před místní prominentní křesťanskou organizací o dva dny později.

Aljaška 2012?

Nejvíce však média skloňovala jméno bývalé kandidátky na viceprezidentku Sarah Palinové, která svou kandidaturu na prezidentku v roce 2012 nevyloučila.

"2012! 2012!" křičeli její fanoušci na letišti v Anchorage, když se z neúspěšné kampaně vrátila zpět na Aljašku, kde je guvernérkou. "Uvidíme, co v tu dobu bude," naznačila pak neurčitě reportérům. "Nedělám to pro nic za nic," řekla jim už dříve.

McCainova spolukandidátka má však pro další kandidaturu několik nevýhod. Během kampaně se sice neznámá politička ze státu, kde dávají polární lišky dobrou noc, stala miláčkem pravicové stranické základny, u středových republikánů a nezávislých voličů však narazila na odpor pro své ultrakonzervativní názory a nezkušenost v zahraničněpolitických a ekonomických otázkách.

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Newt Gingrich

Republikáni, kteří teď ztratili i v guvernérských volbách a v obou komorách Kongresu, potřebují především někoho, kdo dokáže stranu sjednotit a najít společnou řeč mezi náboženskými konzervativci (reprezentovanými Huckabeem a Palinovou), fiskálními jestřáby propagujícími vyrovnaný rozpočet (např. senátor George Voinovich) a neokonzervativci, kteří stojí už většinou mimo vládu, ale jejichž myšlenky mají stále ve straně vliv.

A prominentní politický komentátor Robert D. Novak tvrdí, že by jím mohl být bývalý republikánský předseda dolní sněmovny za dob prezidentování Billa Clintona Newt Gingrich, který koketoval i s letošní kandidaturou, nakonec ji však odmítl.

"Gingrich není zdaleka jednoznačně ani konsensuálně zvolenou osobou ke kandidatuře na prezidenta roku 2012, ale v republikánských řadách panuje silný pocit, že je to jediný vůdce jejich strany, který ukázal schopnost a energii pokusit se o brzký comeback," napsal ve svém sloupku na stránkách listu Washington Post.

Podle Novaka se nikdo svým tolik potřebným dynamismem Gingrichovi mezi republikány rovnat nemůže.

 

Právě se děje

Další zprávy