Kdo po Kiskovi? Slováci půjdou volit nového prezidenta 16. března

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 1. 2019 13:26
Slováci budou volit nového prezidenta 16. března. Případné druhé kolo přímé volby hlavy státu se uskuteční o dva týdny později. Termíny hlasování vypsal šéf parlamentu Andrej Danko, jehož rozhodnutí zveřejnila sněmovna na svém webu. Nynější prezident Andrej Kiska, kterému pětileté funkční období skončí v polovině června, se o znovuzvolení ucházet nehodlá.
Prezident Andrej Kiska se o znovuzvolení ucházet nehodlá.
Prezident Andrej Kiska se o znovuzvolení ucházet nehodlá. | Foto: Reuters

Zájem o nejvyšší post dříve projevila více než desítka lidí. Svého kandidáta dosud nepředstavila například nejsilnější vládní strana Směr-sociální demokracie. Její šéf a expremiér Robert Fico nabídl kandidaturu místopředsedovi Evropské komise Maroši Šefčovičovi, který své rozhodnutí zatím neoznámil.

Podle prosincového průzkumu veřejného mínění agentury AKO ze známých zájemců o post budoucího slovenského prezidenta se největší popularitě těší vědec Robert Mistrík s nepatrným náskokem před předsedou vládní strany Most-Híd Bélou Bugárem.

"Přeji si, aby z těchto prezidentských voleb vzešel člověk, který bude národ spojovat," řekl novinářům Danko. Nová hlava státu by podle něj měla mít vlastnosti osobností slovenské historie, v této souvislosti Danko zmínil i zkušenosti někdejšího československého prezidenta v období komunismu Gustáva Husáka.

Danko nevyloučil, že by se také on sám mohl ucházet o post hlavy státu. Své rozhodnutí chce oznámit do konce ledna a poté, co se prezidentským kandidátem bude zabývat vedení jeho mateřské Slovenské národní strany, které Danko předsedá.

Registrace kandidátů na prezidenta skončí tři týdny od vyhlášení voleb. Podmínkou kandidatury je podpora od nejméně 15 poslanců parlamentu nebo předložení petice s podpisy alespoň 15 000 voličů. Dneškem zároveň začala volební kampaň, která bude přerušena v období 48 hodin před prvním kolem prezidentských voleb. Každý z prezidentských kandidátů může na kampaň vynaložit nanejvýš půl milionu eur (12,8 milionu korun). Do této sumy se zahrnují i výdaje na propagaci kandidáta v období 180 dnů před vyhlášením voleb.

Pokud žádný z kandidátů na prezidenta nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu hlasů oprávněných voličů, dva nejúspěšnější kandidáti postoupí do druhého kola, které se uskuteční 30. března a ve kterém rozhodne větší počet odevzdaných hlasů.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Lidovce nově povede Marian Jurečka

Delegáti mimořádného volebního sjezdu mu dali přednost před Bartoškem a Horníčkem. Jurečka nahradil Výborného.

před 50 minutami

Korupční skandál v tenise. Souza dostal za korupci doživotní zákaz, manipuloval i duely v ČR

Jednatřicetiletý brazilský tenista Joao Souza dostal doživotní zákaz činnosti za korupci a manipulování zápasů na turnajích nižších kategorií Challenger a Futures, mezi nimiž byly i zápasy na českém území. Ve světovém žebříčku dvouhry ATP se Souza dostal nejvýš na 69. místo v roce 2015.

Jednotka pro bezúhonnost tenisu (TIU) brazilského hráče suspendovala už loni v březnu, dnes v Melbourne informovala o konečném verdiktu. Vedle doživotního zákazu udělila Souzovi pokutu 200.000 dolarů (4,6 milionu korun).

Podle TIU byl Souza zapojen do korupčních praktik mezi lety 2015 a 2019. Pomáhal zmanipulovat zápasy, které se hrály na challengerech a turnajích ITF Futures v Brazílii, Mexiku, USA a Česku. Následně se snažil zničit důkazy a při vyšetřování nespolupracoval.

Zdroj: ČTK
Další zprávy