Rozštěpená země: Mladí versus staří, města proti venkovu. Co ukázaly americké volby

Martin Novák Martin Novák
8. 11. 2018 5:30
Volby do Kongresu poukázaly na velké rozdělení Spojených států. Republikánskou stranu prezidenta Donalda Trumpa volí nejvíc starší bílí muži v menších městech a na vesnicích s nižším vzděláním. Opoziční demokraty podpořili ve většině mladí voliči, ženy a příslušníci etnických menšin a obyvatelé velkých měst. Demokratická strana v úterních volbách ovládla Sněmovnu reprezentantů, ale nedokázala získat většinu v Senátu.
Foto: Reuters

Voliče a jejich preference v rozsáhlých analýzách a průzkumech "rozebrala" agentura AP a televizní stanice CNN.

Podle CNN hlasovalo pro Republikánskou stranu 60 procent bílých mužů. Podpora republikánů ale v této skupině klesá s vyšším vzděláním. Mezi bělochy s vysokoškolským diplomem vyhráli demokraté s 53 procenty.

U bílých žen byl poměr 50 na 50. Mezi ženami latinskoamerického původu a Američankami černé pleti výrazně převažovaly sympatie k Demokratické straně. Černošky daly přednost demokratům jednoznačně z 92 procent, Latinoameričanky ze 73 procent.

Trend určit odlišnosti v postojích voličů a voliček se projevuje i v Evropě. Ženy hlasují v menším počtu než muži pro krajně pravicové strany.

Podstatné rozdíly v preferencích Američanů jsou podle průzkumu i mezi věkovými skupinami. Voliči ve věku 18 až 24 let hlasovali z 68 procent pro kandidáty Demokratické strany, voliči ve skupině 25 až 29 z 66 procent. Republikáni naopak dominovali mezi staršími lidmi.

Ve velkých městech zvítězili demokraté, na venkově a v malých obcích republikáni. Šestašedesát procent obyvatel velkoměst hlasovalo pro demokratické kandidáty. Na venkově se naopak těšili republikáni podpoře 62 procent lidí.

Hlavní americká média se shodla v tom, že volby byly do značné míry referendem o prvních dvou letech funkčního období prezidenta Donalda Trumpa. A obě hlavní strany - jak demokraté, tak republikáni - tomu podřídily kampaň.

Podle deníku Wall Street Journal výsledek voleb není Trumpovým vítězstvím, ale na druhé straně nelze hovořit ani o neúspěchu. "Vyhrát nepotřeboval. Potřeboval neprohrát příliš a vyhnout se katastrofě. A to se mu podařilo," soudí komentátor listu Gerald Seib.

Největším úspěchem republikánů se stala bezpochyby Florida. Jejich kandidáti v tomto velmi důležitém státě vyhráli jak ve volbě guvernéra, tak senátora. Naopak největším republikánským zklamáním je patrně Kansas. Ve státě, kde před dvěma lety Trump vyhrál prezidentské volby s obrovským náskokem, prohrál guvernérské volby republikán Kris Kobach s demokratkou Laurou Kellyovou.

Ve stočlenném Senátu budou mít republikáni po volbách 53 křesel, dosud jich měli 51. Ve Sněmovně reprezentantů získají většinu demokraté poprvé po osmi letech. Obsadí 228 mandátů z celkových 435.

Video: Trump zůstal po kongresových volbách ve hře. Je to nevýhra, řekl by Klaus

Z výsledků kongresových voleb vyplývá, že Trumpa čeká silná opozice, ale přes všechny skandály má šanci obhájit prezidentský post, tvrdí Martin Novák. | Video: Martin Novák
 

Právě se děje

Další zprávy