Kdo vyhodil do povětří airbus? Jeden z vůdců islamistů byl zabit, dva další Egyptu stále hrozí

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
Aktualizováno 9. 11. 2015 14:18
Příčinou pádu ruského letadla, na jehož palubě zahynulo 224 lidí, je podle množících se zpráv výbuch - patrně bomba na palubě. K útoku, který nicméně vyšetřovatelé stále stoprocentně nepotvrdili, se opakovaně přihlásilo teroristické uskupení Wilayat Sinai. Organizace ze Sinajského poloostrova, která v loňském roce slíbila věrnost vůdci Islámského státu (IS) Abú Bakr Bagdádímu. Pokud za útokem skutečně stojí teroristé ze Sinajského poloostrova, znamená to, že schopnosti tamních džihádistů rapidně poskočily. Za vybudováním funkční sítě z ne zcela organizovaných islámských radikálů na Sinaji stojí zejména dva muži, Abú Osama al-Masrí a Shadi el-Menaie.
Místo neštěstí, kde zemřelo 224 lidí.
Místo neštěstí, kde zemřelo 224 lidí. | Foto: Reuters

Káhira - Domněnky, že pád ruského letadla mají na svědomí islámští radikálové ze Sinajského poloostrova, se množí.

Vyšetřovatelé jsou si už téměř jisti, že za letecké neštěstí, při němž zemřelo 224 lidí, může výbuch na palubě. Zřejmě bomba.

Pokud tomu tak skutečně je, ukazovalo by to, že schopnosti tamních džihádistů, kteří jsou od loňského roku napojeni na Islámský stát (IS), dramaticky poskočily.

Agentura AFP v pondělí informovala, že se egyptským policistům podařilo zabít Ašrava Alího Hasanajna Gharáblího, jednoho z vůdců egyptské odnože IS, která se k útoku přihlásila.

Za vybudování funkční sítě z ne zcela organizovaných islámských fanatiků, roztroušených nadšených radikálů, ale i dobrovolníků z jemenské Al-Káidy může Sinaj poděkovat zejména dvěma mužům, napsal server The Telegraph.

"Otec Usámy z Egypta"

Abú Osama al-Masrí je duchovním vůdcem teroristické skupiny Wilayat Sinai - neboli "Provincie Sinaj", případně Sinajská provincie Islámského státu. Právě skrze Masrího prohlášení se toto uskupení přihlásilo - dokonce opakovaně - k útoku na ruský airbus.

O Masrím se toho nicméně mnoho neví, utajené zůstává i jeho skutečné jméno. Džihádistická přezdívka, kterou jako mnoho jeho spolubojovníků používá, se překládá jako "otec Usámy z Egypta".

Zřejmě mu je okolo 42 let a podle dostupných informací pravděpodobně navštěvoval káhirskou vysokou školu Al-Azhar University.

Věrnost vůdci Islámského státu

Důležité je připomenout, že u džihádistů na Sinaji se vžila různá jména.

Wilayat Sinai vznikla loni v listopadu de facto přejmenováním uskupení Ansar Bajt al-Makdis (doslova "Podporovatelé svatého domu"), jehož členové přísahali věrnost vůdci IS Abú Bakr Bagdádímu.

Skupina vznikla po pádu prezidenta Husního Mubaraka v roce 2011, kdy se místním ozbrojencům podařilo z regionu vytlačit bezpečnostní složky. Ansar Bajt al-Makdis využila mocenského vakua, a než se v roce 2014 připojila k IS, soustředila se zejména na boj proti egyptským uniformám.

Nepokoje v Egyptě vypukly poté, co armáda v červenci 2013 sesadila prezidenta Muhammada Mursího.

Teenager, který pašoval zbraně

Jedním z vůdců Ansar Bajt al-Makdis byla i druhá výrazná osobnost Sinajského poloostrova - mladý, přibližně 26letý, Shadi el-Menaie. Vojenský "princ" nebo také emír, píše The Telegraph.

Z problematického mladíka pocházejícího z jednoho z nejprominentnějších klanů v oblasti se vypracoval na "proslulého" džihádistu. Během té doby navíc prokázal i brilantní pud sebezáchovy, když přežil řadu pokusů usilujících o jeho smrt.

Zda se přímo angažoval v možném teroristickém útoku na ruské letadlo, není známo, uvedl server s tím, že je možné, že Shadi zůstal věrný ozbrojencům, kteří jsou napojeni na Al-Káidu. V květnu loňského roku se dokonce objevily zprávy o jeho smrti. Skupina je nicméně popřela, stejně jako informace, že je Shadi jejím lídrem.

Členové Shadiho rodiny se angažují ve všem možném, od drog přes pašování lidí až po džihádismus. Sám Shadi el-Menaie už coby teenager úspěšně pašoval zbraně do Gazy. Není asi překvapením, že se podíval i do vězení.

Frustrace obrací lidi k ideologii

Jeho bratr před dvěma lety serveru The Telegraph řekl, že egyptské úřady si lidi, jako je Shadi, znepřátelily tím, že je odstřihly od zdrojů příjmů. "Byla to frustrace, co ho nasměrovalo k této ideologii. Předtím nikdy nábožensky založený nebyl," doplnil.

Jméno si vybudoval v roce 2012, kdy Ansar Bajt al-Makdis unesla skupinu čínských inženýrů. Právě Shadi se podle jeho bratra Haithama objevil na videu s požadavky. Spojován byl následně i s řadou vražd. Skupina proslula mimo jiné i útoky na plynová potrubí.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 minutou

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek se ve středu vydá na svou první zahraniční cestu na Slovensko

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) se příští středu 28. dubna, týden po svém jmenování do vlády, vydá na svou první zahraniční cestu. Jak bývá u nejvyšších českých ústavních činitelů po rozpadu společné federace nepsanou tradicí, povede na Slovensko. Kulhánek to večer oznámil na twitteru po dnešním telefonátu se svým polským protějškem Zbigniewem Rauem.

Polskému ministrovi zahraničí poděkoval za slova podpory, které Rau vyjádřil České republice. "Pozval mě do Polska, kam se moc rád vydám. Na první zahraniční cestu pojedu ve středu na Slovensko a pak i do Maďarska. Spolupráce ve V4 je priorita," uvedl šéf české diplomacie.

před 15 minutami

Tenistka Siniaková ve čtvrtfinále v Istanbulu podlehla jedničce Mertensové

Česká tenistka Kateřina Siniaková si semifinále v Istanbulu nezahraje. Ve čtvrtfinále nestačila na turnajovou jedničku Elise Mertensovou z Belgie, které podlehla dvakrát 4:6.

Siniaková se sedmnáctou hráčkou světa prohrála za hodinu a 36 minut. Ve druhé sadě Češka vedla už 4:1, ale náskok neudržela a Mertensové podlehla i ve čtvrtém vzájemném utkání.

Čtyřiadvacetiletá Siniaková, které ve světovém žebříčku patří 69. místo, promarnila možnost ukončit téměř dvouleté čekání na postup do semifinále. Naposledy si v něm zahrála předloni v Bronxu, ve čtvrtfinále se představila poprvé od loňského září.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Biden v červnu přiletí do Evropy na summity G7 a NATO, oznámil Bílý dům

Americký prezident Joe Biden v červnu navštíví Británii a Belgii, aby se osobně zúčastnil summitů skupiny G7 a Severoatlantické aliance. Oznámila to v pátek jeho mluvčí Jen Psakiová. Podle ní půjde o první zámořskou cestu současného šéfa Bílého domu.

Vrcholná schůzka skupiny G7, do níž kromě USA patří ještě Británie, Francie, Japonsko, Kanada, Itálie a Německo, je na programu od 11. do 13. června v anglickém Cornwallu. Bruselský summit NATO navazuje 14. června. V Bruselu se Biden zapojí i do oddělených jednání s lídry Evropské unie.

"Tato cesta zdůrazní jeho odhodlání obnovit naše spojenectví, oživit transatlantické vztahy a jednat v úzké spolupráci s našimi spojenci a multilaterálními partnery ve snaze reagovat na globální výzvy a lépe chránit americké zájmy," uvedla v komuniké Psakiová.

Prohlášení v závěru zmiňuje "potenciální další prvky" ohlášené cesty, což podle agentury AFP ihned vyvolalo spekulace o eventuálním setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. O Rusku se každopádně bude mluvit na summitu NATO. Jeho "agresivní" jednání ve čtvrtek označil za jedno z témat generální tajemník aliance Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy