Stop rouškám a karanténám. Kdo jsou popírači covidu, kteří demonstrují po celé Evropě

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
1. 10. 2020 6:30
Na světě zemřelo přes milion lidí nakažených koronavirem. V Evropě se šíří druhá vlna a vlády jednotlivých států znovu přistupují k přísným opatřením. Proti nim se však zvedá vlna nevole. Popírači covidu pořádají demonstrace proti rouškám a omezování svobody a mezi lidmi se šíří konspirace a dezinformace.
Protesty proti koronavirovým opatřením ve Velké Británii | Video: Reuters

"Konec šíleným pravidlům" nebo "Už žádné lži, roušky a karantény" stálo na transparentech demonstrantů, kteří v sobotu přišli do centra Londýna na protest proti vládním opatřením. V Británii restaurace, hospody i bary musí zavírat ve 22 hodin a lidé se smějí venku i ve vnitřních veřejných prostorách shromažďovat maximálně ve skupinách po šesti. 

Proti pravidlům protestovaly podle stanice BBC tisíce lidí. Protože nedodržovali rozestupy a většinou neměli roušky, policie demonstraci rozehnala. Několik lidí zadržela a další účastníci i policisté utrpěli zranění.

Podobné protesty a demonstrace se o víkendu konaly v Madridu, Paříži i Praze. Před časem zase v Mnichově, Varšavě, Berlíně a dalších evropských městech.

Někteří protestují proti vládnímu omezování, které ekonomicky dopadá na podnikatele nebo umělce, mnoho demonstrací se pořádá i proti povinnému nošení roušek. To bylo obrovské téma v létě především ve Spojených státech. "Je to porušování mé osobní svobody. A taky si myslím, že nefungují. O mnoha věcech se to říká a pak nakonec nefungují," obhajovala osmačtyřicetiletá žena z Ohia své rozhodnutí ignorovat vládní opatření pro americký magazín Vox, který dal prostor odmítačům roušek vysvětlit své důvody.

Proti přísným karanténám se v mnoha zemích protestovalo už na jaře. Tehdy světová média s odvoláním na psychology psala o tom, že lidé mají různé názory na to, jak moc se může omezovat osobní svoboda ve prospěch dobra společnosti.

Konspirační teorie

Jenže oproti jaru se teď situace minimálně v Evropě zhoršila. Na místech, jako je i Česko, kde se v létě opatření rozvolnila a například roušky povinné nebyly, druhá vlna udeřila ještě větší silou. Počty nově odhalených případů nákazy každý den rostou, nemoc se už nešíří jen mezi mladými lidmi na večírcích, ale i mezi personálem v nemocnicích a staršími lidmi.

Podle odborníků lidé navzdory rostoucím rizikům přestali věřit v nebezpečnost koronaviru. Pandemie se tak stala prostorem pro nejrůznější konspirační teorie. Někteří lidé jsou například přesvědčení, že roušky jsou ve skutečnosti škodlivější, i přestože podle odborníků i WHO nepředstavují žádné riziko, a nebezpečí šíření nákazy naopak výrazně snižují. V Británii se od jara šíří lživé informace, že koronavirus ve skutečnosti šíří bezdrátová síť 5G, a tak se množí vandalské útoky na vysílače telekomunikačních společností.

Francouzští výzkumníci provedli studii mezi lidmi odmítajícími roušky a zjistili, že naprostá většina z nich si myslí, že francouzské ministerstvo zdravotnictví tají informace o škodlivosti připravované vakcíny proti onemocnění covid-19.

Celebrity táhnou

"V době krize lidi přitahují konspirační teorie. Události jako šíření viru, teroristický útok nebo rychlé politické změny takové teorie přímo plodí," vysvětlil americkému deníku New York Times Daniel Jolley, odborník na konspirační teorie z Northumbrijské univerzity v Newcastlu. Fakt, že pandemie už trvá dlouho a nejsou vyhlídky na to, že by se situace měla v brzké době uklidnit, to podle něj jenom zhoršuje. Lidé se proto jednoduše snaží pochopit svět, ve kterém žijí, a to bez ohledu na to, jestli vysvětlení má nějaký reálný základ. "Jakmile jednou takové konspiraci uvěříte, už se jí jen držíte a hledáte důkazy, které ji potvrdí," myslí si.

Mezi popírači koronaviru a odmítači roušek se navíc často objevují známé osobnosti, které mají na veřejné mínění velký vliv. V Nizozemsku například nedávno osobnosti pomocí hesla "Už se neúčastním" vyhlašovaly na sociálních sítích neposlušnost vládě. A není to jen problém Nizozemska.

Naposledy se k nenošení roušky v obchodech a na úřadech v rozhovoru na rádiové stanici přiznal slavný anglický hudebník Noel Gallagher. V Británii s covidem-19 zemřelo více než 42 000 lidí, což je nejvíc ze všech evropských zemí. V posledních týdnech se stejně jako v Česku, Španělsku a Francii rychle zvyšují údaje o denním nárůstu nakažených.

Video: Covid není rýmička, říká vyléčený rektor Martin Bareš

Nákaza trvala déle, než bych očekával. Měl jsem příznaky, které se vracely, teploty, obrovská únava a bolesti, říká rektor MUNI Martin Bareš. | Video: Martin Veselovský, DVTV
 

Právě se děje

před 48 minutami

ÚOHS dal ministerstvu dopravy pokutu za tendr na registrační značky aut

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vyměřil ministerstvu dopravy pokutu 200 000 korun za chybu při tendru na dodávku tabulek registračních značek. Upozornil na to server Zdopravy.cz, ČTK to potvrdil mluvčí úřadu Martin Švanda. Rozhodnutí není pravomocné a lze proti němu podat rozklad.

Důvodem pro uložení pokuty bylo vyloučení společnost Eltodo z výběrového řízení kvůli tomu, že nezaokrouhlila nabídkovou cenu na celé koruny. "Jednalo se o formální požadavek na zpracování nabídky, jehož nesplnění není přiměřené považovat za oprávněný důvod pro vyloučení z účasti v zadávacím řízení. Podle Úřadu tak došlo k ovlivnění výběru dodavatele. Vzhledem k tomu, že v dané věci již byla uzavřena smlouva, uložil Úřad za spáchání přestupku pokutu ve výši 200 000 korun," uvedl Švanda.

Eltodo původně tendr vyhrálo s nejnižší cenou, po jeho vyloučení se vítězem stala druhá společnost v pořadí, Security Paper Mill (SPM) s polským partnerem Utal. Přišla s cenou 55,15 milionu ročně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zeman dal milost matce pěti dětí, prominul jí pět trestů

Prezident Miloš Zeman z humanitárních důvodů udělil milost matce pěti nezletilých dětí. Prominul jí celkem pět trestů za méně závažnou trestnou činnost. Omilostněná nesplňuje podmínku závažného zdravotního stavu, které Zeman v jiných případech pro udělení milosti vyžaduje.

Prezident se rozhodl pro milost kvůli tomu, že se vzorně stará o pět nezletilých dětí, které by v případě jejího nástupu do výkonu trestu musely být umístěny do různých dětských domovů. Zohlednil také závažný duševní stav nejstarší dcery, které by odloučení od matky mohlo zhoršit její duševní stav, sdělil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Zdroj: ČTK
Další zprávy