Kdo jsou nastupující vládci USA? Konzervy v jednom šiku

Pavel Tomášek Pavel Tomášek
30. 10. 2010 10:48
Nováčkové kandidující za republikány do Senátu jsou nejkonzervativnější a nejjednotnější v historii
Carly Fiorina, bývalá šéfka firmy Hewlett-Packard chce být republikánskou senátorkou za Kalifornii
Carly Fiorina, bývalá šéfka firmy Hewlett-Packard chce být republikánskou senátorkou za Kalifornii | Foto: Reuters

Washington - Pouhé tři dny před volbami ukazují průzkumy ve Spojených státech tři věci: dosud opoziční republikáni se mohou těšit na většinu ve Sněmovně reprezentantů, výrazně posílené zastoupení v Senátu a většinu guvernérských postů.

Republikáni dali v průběhu předvolební kampaně dostatečně hlasitě najevo, že jejich hlavním cílem je zastavit prezidenta Baracka Obamu, který podle nich zavlekl zemi nebezpečně doleva. Jaký pozitivní program však hodlají prosazovat, pokud k tomu budou mít dostatek sil?

Redaktoři prestižního magazínu National Journal analyzovali postoje všech republikánských nováčků, kteří mají letos šanci ve volbách uspět, a porovnali jejich názory na klíčové otázky, o nichž mohou v Senátu rozhodovat.

V jednom šiku. Konzervativním

Výsledný obrázek, který z odpovědí vzešel, je jednoznačný: voliči se do Washingtonu chystají vyslat v zásadě jednotnou, rozhodně však nejvíc konzervativně smýšlející skupinu nováčků v historii.

V hospodářské oblasti byste mezi jejich názory jen stěží našli rozpor.

Až na jedinou výjimku kalifornské kandidátky Carly Fiorina se všech dvacet republikánských nadějí vyslovilo pro přijetí ústavního dodatku o vyrovnaném rozpočtu. Stejnou, takřka stoprocentní podporu má odpor k jakémukoli zvýšení daní. Všech jednadvacet kandidátů se postavilo za prodloužení daňových úlev schválených předchozí administrativou George Bushe.

Globální oteplování: Co to je?

Všichni oslovení republikáni do jednoho se postavili také proti přijetí zákona, který by po evropském vzoru zavedl systém obchodování s emisními povolenkami. Není se ani příliš čemu divit, 19 z jednadvaceti republikánů odmítá přiznat, že emise skleníkových plynů přispívají ke klimatickým změnám. Všichni republikáni se vyslovili pro výstavbu nových jaderných elektráren.

Jednota republikánů v těchto otázkách je obratem proti předchozím letům. Ještě v minulém volebním období se našlo pět republikánů, kteří podpořili návrh senátora Johna McCaina na zavedení emisních povolenek.

Jednota mezi republikány panuje také v otázkách imigrace.

Přistěhovalce nechceme

Všichni zastávají názor, že o jakékoli změně současných zákonů je možné se začít bavit až poté, co budou lépe zabezpečeny hranice. Bylo to přitom hned 23 republikánských senátorů, kteří v roce 2006 hlasovali pro reformu, spojující v sobě přísnější střežení hranic se současnou nabídkou legalizace pobytu pro přistěhovalce, kteří se do země dostali nezákonným způsobem.

Všichni letošní kandidáti republikánů dali jasně najevo, že cokoli, co by připomínalo amnestii pro nelegální imigranty, odmítnou.

Velká blízkost názorů existuje i v sociálních otázkách. Pouze dva z jednadvaceti kandidátů podporují právo žen na potrat.

Náznak izolacionismu

Žádné větší rozpory nevyjadřují republikánští pretendenti Senátu ani v zahraniční politice. Bez výjimky podporovali vyslání posil do Afghánistánu, o němž rozhodla Obamova administrativa.

Někteří z nich přesto vyjádřili odpor k případnému šíření demokratických hodnot ve světě, tak jak to zamýšleli a zčásti i realizovali neokonzervativci za Bushovy vlády.

Podle Craiga Shirleyho je "letošní ročník" republikánských kandidátů jednotnější ve své politické filosofii, populističtější a negativněji vyhraněný vůči federální vládě než byli republikáni, kteří ovládli Kongres v roce 1994 či byli součástí Reaganovy revoluce v 80. letech. "Dnes vidíme méně ideologických odlišností a větší uniformitu," řekl National Journal Shirley, autor Reaganovy biografie.

Umírnění končí

K větší ideologické vyhraněnosti Senátu přispěje i to, že už v něm po Novém roce nezasednou někteří republikáni, kteří dlouhé léta patřili k těm, kteří byli schopni dohody s demokraty. O nové volební období už neusiluje dosavadní senátor za New Hampshire Judd Gregg, utažský Bob Bennet pro změnu neuspěl v republikánských primárkách.

Příliv nové republikánské krve nečeká pouze Senát, ale i Sněmovnu reprezentantů. Podle deníku Politico by se řada mladých kongresmanů mohla stát šéfy důležitých výborů namísto letitých zákonodárců. To jim umožní stanovovat jejich agendu či předvolávat ke slyšením činitele Obamovy administrativy.

Podle Politica jsou kandidáti na předsednické posty přesvědčenými konzervativci, nejde však o ideology, kteří by nebyli schopni dohody s demokraty.

Diskutujte se mnou na Facebooku, sledujte mě na Twitteru

 

Právě se děje

Další zprávy