Kisku nahradí Čaputová, nebo Šefčovič. A komu po prvním kole voleb zhasla naděje?

Zahraničí Jana Václavíková, Zahraničí
Aktualizováno 17. 3. 2019 10:44
Slovensko má za sebou první kolo prezidentských voleb. V něm si novou hlavu státu nezvolilo, nýbrž poslalo do druhého kola Zuzanu Čaputovou a Maroše Šefčoviče. Druhé hlasování se uskuteční 30. března. Připomeňte si, co o obou kandidátech víme a jací uchazeči se v sobotu s funkcí v Grasalkovičově paláci museli rozloučit.
Slovenský prezidentský kandidát  Robert Mistrík. Leden 2019
Slovenský prezidentský kandidát Robert Mistrík. Leden 2019 | Foto: SME / Jozef Jakubčo

Robert Mistrík

Chemik a podnikatel Robert Mistrík v únoru oznámil, že stahuje svou kandidaturu na prezidenta. Přestože byl podle předchozích průzkumů veřejného mínění jedním z favoritů, rozhodl se podpořit Zuzanu Čaputovou. Již dříve se tito dva kandidáti vymezující se proti vládní straně Směr-SD dohodli, že slabší z nich z boje odstoupí.

"Jednoznačně vyjadřuji podporu Zuzaně Čaputové. Podle průzkumů, které budou zveřejněny v nejbližších dnech, nastal čas udělat tento důležitý krok," oznámil Mistrík po boku Čaputové na tiskové konferenci.

Mistrík oznámil svou kandidaturu na slovenského prezidenta již loni v květnu. Kandidoval jako nezávislý s podporou stran Spolu a Svoboda a Solidarita (SaS), nejsilnější opoziční strany. 

Mistrík v červnovém rozhovoru pro deník Aktuálně.cz popsal, co ho ke kandidatuře vedlo: "První (důvod) byl, že prezident Andrej Kiska už nebude podruhé kandidovat. A druhý je, že kdysi jsem chtěl dělat ve vědě velké projekty, ale bohužel se to nepodařilo kvůli jistým událostem. A tak jsem si řekl, že nemá smysl jen kritizovat a bude lepší, když člověk pro to sám něco udělá," prohlásil.

Mistrík vystudoval analytickou chemii na univerzitě v Bratislavě, ve studiu dále pokračoval ve Vídni a ve Spojených státech. V roce 1998 založil firmu HighChem, která se zabývá chemickou analýzou, a je autorem patentu na hledání chorob, který využívají laboratoře po celém světě. Je držitelem mnohých ocenění, v loňském roce získal státní vyznamenání Pribinův kříž.

"V Evropské unii vidím pro Slovensko jedinou alternativu, náš přirozený životní prostor. Slovensko je malá země, ale v EU jsme součástí velmoci. Poprvé v dějinách může být Slovensko hráčem velkého celku. Některá rozhodnutí v ní závisí i na malých zemích, což je ohromná výhoda," dodal Mistrík v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy