Kisku nahradí Čaputová, nebo Šefčovič. A komu po prvním kole voleb zhasla naděje?

Zahraničí Jana Václavíková, Zahraničí
Aktualizováno 17. 3. 2019 10:44
Slovensko má za sebou první kolo prezidentských voleb. V něm si novou hlavu státu nezvolilo, nýbrž poslalo do druhého kola Zuzanu Čaputovou a Maroše Šefčoviče. Druhé hlasování se uskuteční 30. března. Připomeňte si, co o obou kandidátech víme a jací uchazeči se v sobotu s funkcí v Grasalkovičově paláci museli rozloučit.
Béla Bugár
Béla Bugár | Foto: ČTK

Béla Bugár

Béla Bugár získal ve volbách 3,1 procenta hlasů, a připadlo mu tak šesté místo. Před druhým kolem hlasování podpoří Čaputovou.

Poslanec Béla Bugár oznámil svou kandidaturu na prezidenta v červnu loňského roku. Do souboje vstoupil jako kandidát strany Most-Híd, jejímž je předsedou a zároveň zakladatelem.

"Celá Evropa a Slovensko zažívají turbulentní období. Společnost je rozdělená. Budoucí prezident musí mít zkušenosti, musí umět spojovat, ne rozdělovat, a musí být prezidentem všech," řekl podle slovenského deníku SME ke své kandidatuře.

Bugár vystudoval strojní inženýrství v Bratislavě. V politice se pohybuje od roku 1990, kdy byl zvolen poslancem Federálního shromáždění za Maďarské křesťanskodemokratické hnutí. V roce 2009 založil pravicovou liberálněkonzervativní stranu Most-Híd, která se zabývá zájmy etnických menšin. Od roku 2006 byl třikrát zvolen místopředsedou Národní rady.

Bugár je pro setrvání v Evropské unii. Na sněmu evropských křesťanskodemokratických stran v Helsinkách Bugár zdůraznil, že si Slovensko nedovede představit život mimo Evropskou unii.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy