Kisku nahradí Čaputová, nebo Šefčovič. A komu po prvním kole voleb zhasla naděje?

Zahraničí Jana Václavíková, Zahraničí
Aktualizováno 17. 3. 2019 10:44
Slovensko má za sebou první kolo prezidentských voleb. V něm si novou hlavu státu nezvolilo, nýbrž poslalo do druhého kola Zuzanu Čaputovou a Maroše Šefčoviče. Druhé hlasování se uskuteční 30. března. Připomeňte si, co o obou kandidátech víme a jací uchazeči se v sobotu s funkcí v Grasalkovičově paláci museli rozloučit.
Milan Krajniak.
Milan Krajniak. | Foto: Facebook / veřejný profil Milana Krajniaka

Milan Krajniak a další kandidáti

MIlan Krajniak získal 2,8 procenta hlasů. 

Šestačtyřicetiletý Milan Krajniak oznámil svou kandidaturu loni v květnu. Nominovala ho konzervativní strana Jsme rodina - Boris Kollár. Krajniak je jejím místopředsedou. Byl prvním z kandidátů, kterému se povedlo nasbírat 15 tisíc podpisů nutných ke vstupu do souboje o prezidentskou kancelář.

"Chybí nám tu vzory, které by se daly následovat. Budu klidnou silou a ostrovem stability na rozbouřené politické scéně," prohlásil ke své kandidatuře.

O přízeň voličů bojovali v prvním kole například také historik a politolog Eduard Chmelár (2,8 procenta hlasů), bezpečnostní analytik Juraj Zábojník (0,3 procenta hlasů) nebo třeba předseda nacionalistického sdružení Slovenské hnutí obrody Róbert Švec (0,3 procenta hlasů). Předvolební průzkumy předpovídali těmto a několika dalším kandidátům minimální šanci na úspěch. Odhadovaly, že nepřekročí tříprocentní hranici.

 

Právě se děje

Další zprávy