reklama
 
 

Kisku nahradí Čaputová, nebo Šefčovič. A komu po prvním kole voleb zhasla naděje?

Maroš Šefčovič Foto: ČTK

Maroš Šefčovič

Také Maroš Šefčovič postoupil do druhého kola hlasování, když v sobotu od získal 18,7 procenta hlasů. Tedy výrazně méně než Čaputová.

I dvaapadesátiletého eurokomisaře některé dřívější průzkumy favorizovaly. Ke kandidatuře za vládnoucí stranu Směr - sociální demokracie vyzval Šefčoviče její předseda Robert Fico.

"Slovensko potřebuje prezidenta, který nastolí potřebný celospolečenský smír. Prezidenta, který nikdy nezaváhá v otázce našeho geopolitického ukotvení. Nepotřebujeme neustálý politický konflikt," řekl dříve Šefčovič ke své kandidatuře.

Maroš Šefčovič vystudoval na diplomata na Státním institutu mezinárodních vztahů v Moskvě, později působil jako slovenský velvyslanec v Izraeli. Od roku 2009 působí v Bruselu jako eurokomisař, kde měl nejdříve na starosti oblast vzdělání, kultury a mládeže, v současné době agendu energetické unie. Vloni se chtěl ucházet o post šéfa Evropské komise, nakonec z klání odstoupil ve prospěch Franse Timmermanse.

V projevu po oznámení kandidatury Šefčovič zdůraznil potřebu pevného ukotvení země v takzvaném jádru EU a odmítl hlasy, které proevropské směřování země zpochybňují.

autoři: Jana Václavíková, Zahraničí | 31. 1. 2019 6:47

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama