Kisku nahradí Čaputová, nebo Šefčovič. A komu po prvním kole voleb zhasla naděje?

Zahraničí Jana Václavíková, Zahraničí
Aktualizováno 17. 3. 2019 10:44
Slovensko má za sebou první kolo prezidentských voleb. V něm si novou hlavu státu nezvolilo, nýbrž poslalo do druhého kola Zuzanu Čaputovou a Maroše Šefčoviče. Druhé hlasování se uskuteční 30. března. Připomeňte si, co o obou kandidátech víme a jací uchazeči se v sobotu s funkcí v Grasalkovičově paláci museli rozloučit.
Štefan Harabín
Štefan Harabín | Foto: ČTK

Štefan Harabin

Štefan Hrabin skončil v prvním kole voleb na třetím místě se ziskem 14,4 procenta hlasů. V druhém kole nepodpoří ani jednoho ze dvou kandidátů. 

Jednašedesátiletý právník a soudce Harabin kandidoval jako nezávislý.

Harabin vystudoval na právnické fakultě v Košicích. Od počátku 90. let byl soudcem Nejvyššího soudu, deset let s přestávkou byl i jeho předsedou. Mezi lety 2006 a 2009 zastával pozici ministra spravedlnosti a místopředsedy první vlády Roberta Fica.

V posledních letech se věnuje také publikování videí na YouTube, ve kterých často kritizuje současného prezidenta Andreje Kisku a prezentuje svůj kladný přístup k Rusku.

Přestože je Harabin kritikem mezinárodních společenství NATO a Evropské unie, nechce z nich vystoupit. "Jsem pro to, aby Evropská unie fungovala jen v těch intencích, ve kterých vznikla. Maximálně rozšířit její ochranu schengenských hranic. Nic více, nic méně," uvedl v rozhovoru pro slovenský Denník N.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Slovenští autodopravci chtějí obnovit blokády hranic s Českem, Polskem a Maďarskem

Slovenští autodopravci plánují v úterý dopoledne po dvou týdnech obnovit blokády hraničních přechodů s Českem, Polskem a Maďarskem. Důvodem je skutečnost, že ministerstva dopravy a financí zatím nepřistoupily na požadavky dopravců upravit silniční daň a mýtné. Detaily o rozsahu blokád nejsou zatím známé. "Pojedeme zpět na hraniční přechody. Takže je to znovu ve stávce," řekl Rozhlasu a televizi Slovenska místopředseda Unie autodopravců Slovenska Stanislav Skala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy