Krutá smrt po útoku kyselinou. Ukrajinka kritizovala mocné, měla mnoho nepřátel

Martin Novák Martin Novák
5. 11. 2018 20:55
Tři měsíce bojovala o život, prodělala jedenáct operací, neviděla na jedno oko. A ležela s popáleninami na čtyřiceti procentech těla.
Kateryna Handzjuková, ukrajinská aktivistka, která zemřela po útoku kyselinou.
Kateryna Handzjuková, ukrajinská aktivistka, která zemřela po útoku kyselinou. | Foto: ČTK

Třiatřicetiletou ukrajinskou političku a aktivistku Katerynu Handzjukovou polil útočník poslední červencový den kyselinou sírovou v průjezdu domu v Chersonu na jihovýchodě Ukrajiny, kde bydlela.

V neděli následkům zranění podlehla. Podle lékařů byla bezprostřední příčinou smrti krevní sraženina.

Šest týdnů před tím Handzjuková promluvila na videu. Říkala, že udělá vše pro dopadení pachatelů. "Vím, že teď nevypadám dobře. Ale jsem si jistá, že vypadám lépe než právo a spravedlnost na Ukrajině. Ty nikdo neléčí," řekla na záznamu.

Handzjuková často a nahlas upozorňovala na případy korupce v Chersonu. Založila iniciativu MOST, která zveřejňovala podezřelé případy a praktiky. Loni obvinila šéfa policie Chersonské oblasti Artema Antoščuka z vymáhaní úplatků a provizí.

Proti separatistům

Přátelé ji podle deníku Ukrajinskaja Pravda označovali za "usměvavou rebelku, vždy připravenou bojovat za pravdu". V Chersonské oblasti, která sousedí s Krymem, byla známou osobností. "Pokud jste odsud a neznáte Katerynu, tak jste buď kretén, nebo separatista," řekl deníku jeden ze známých Handzjukové.

Ačkoliv ukrajinské úřady tvrdě kritizovala, byla velkou odpůrkyní proruských separatistů. Pomáhala lidem, kteří v roce 2014 po ruské anexi Krymu uprchli na území kontrolované Ukrajinou. Ve stejném roce byla zvolena do městské rady v Chersonu.

Video: Kateryna Handzjuková popisuje okolnosti útoku kyselinou

Ukrajina | Video:

Handzjuková se opakovaně ostře slovně střetávala s politiky či úředníky, které obviňovala ze separatismu a snahy oddělit Chersonskou oblast od Ukrajiny.

Politickou kariéru začala už v roce 2003, když vstoupila do strany Vlast, vedené bývalou premiérkou Julijí Tymošenkovou. Kvůli neshodám ale později tuto stranu opustila. Byla poradkyní starosty Chersonu Volodymyra Mykolajenka.

Desítky případů napadení

Policie zadržela podezřelého pachatele z útoku kyselinou na Handzjukovou díky záznamu průmyslové kamery. V minulosti jej vyšetřovala kvůli krádežím a nelegálnímu obchodování se zbraněmi. Ve vazbě jsou další čtyři muži, které vyšetřovatelé podezírají z organizování pokusu o vraždu. Původně policie kvalifikovala čin jako "chuligánství," později to změnila právě na pokus o vraždu.

Mezi zadrženými je bývalý policejní důstojník Serhij Torbyn. Sama Handzjuková v rozhovoru pro Ukrajinskou pravdu v nemocnici uvedla, že za činem je "někdo v uniformě".

Podle Rádia Svobodná Evropa čelí na jihovýchodě Ukrajiny všichni, kdo upozorňují na policejní korupci, výhrůžkám i násilí. Od loňského roku jde o desítky případů napadení.

Advokátka Handzjukové Jevhenija Zakrevská má obavy, že se nepodaří vypátrat, kdo si útok kyselinou objednal.

"Zatím nebylo ve spisech oficiálně stanoveno, že jde o nájemnou vraždu. Kde a jak se tedy budou hledat důkazy proti těm, kteří si ji objednali?" cituje advokátku agentura Unian.

Video: V Donbasu se zase střílelo. Jedny z nejtvrdších bojů se odehrály na okraji města Avdijivka

V Donbasu se zase střílelo. Jedny z nejtvrdších bojů se odehrály na okraji města Avdijivka, kde se nachází největší evropská koksovna. | Video: Ondřej Soukup, Marek Dušák
 

Právě se děje

Další zprávy