Samotář, který nenáviděl Židy a feministky. Kdo je střelec od synagogy v Halle

Martin Novák Martin Novák
10. 10. 2019 16:10
Německá média se snaží z útržkovitých zpráv sestavit profil muže, který ve středu zavraždil dva lidi ve městě Halle a několik dalších osob zranil. Muže zadržela policie a identifikovala jej jako sedmadvacetiletého Stephana Ballieta.
Policisté před synagogou v Halle.
Policisté před synagogou v Halle. | Foto: Reuters

Útok si nahrával kamerou, kterou měl upevněnou na helmě. Streamoval jej na platformě pro živé vysílání Twitch.

Sedmadvacetiletý útočník natočil před střelbou video. Agentura Reuters z něj udělala tuto fotografii.
Sedmadvacetiletý útočník natočil před střelbou video. Agentura Reuters z něj udělala tuto fotografii. | Foto: Reuters

Střílel ze zbraně, kterou si doma speciálně upravil, a na místo činu přijel v automobilu plném munice. Na videu, které zveřejnil na internetu, se vyznává z nenávisti k Židům, feministkám a všem, kteří nejsou běloši.

Videozáznam trvající dvacet minut naznačuje inspiraci střelcem z novozélandského města Christchurch. Ten zastřelil letos v březnu ve dvou mešitách 51 lidí a útok vysílal v přímém přenosu na sociální síti Facebook.

Ve čtvrtek německý nejvyšší zástupce Peter Frank uvedl, že útočník chtěl spáchat masakr. "Co jsme včera zažili, byl teror," řekl na tiskové konferenci. Balliet je podle něj naplněn hlubokým a hrozivým antisemitismem, xenofobií a rasismem.

Podobně mluví i německá ministryně spravedlnosti Christine Lambrechtová. "Vycházíme z toho, že jednal z antisemitských, pravicově extremistických motivů a měl za cíl židovskou obec v Halle," řekla. Ještě tento den soud rozhodne, zda na podezřelého uvalí vazbu.

Jak zabezpečit synagogu?

Předseda německé Ústřední rady Židů Josef Schuster řekl, že synagoga v Halle nebyla dobře zabezpečena a měla ji strážit policie. Šéf německých policejních odborů Oliver Malchow ale tvrdí, že policie takovou ostrahu nemůže zajišťovat. "Museli bychom neustále hlídat každou synagogu, každý kostel, každou mešitu, každý svatostánek v Německu," uvedl Malchow.

Policie dorazila na místo patnáct minut poté, co útočník začal střílet a hodil granát na židovský hřbitov. Snažil se i prostřílet dovnitř, kde se nacházelo zhruba osmdesát lidí. To se mu však nepodařilo.

"Je to názorný příklad toho, čemu se nedá nikdy úplně zabránit. S takovými útoky si nikdo neví rady, je to boj s větrnými mlýny," řekl Aktuálně.cz tajemník Federace židovských obcí v České republice Tomáš Kraus.

"Můžeme se připravit na různé situace, riziko se dá omezit, ale nikdy asi nebude možné zcela zabránit řádění takového šílence. My v Maiselově ulici v Praze máme na silnici sloupky, které nepustí dál neznámý vůz, ale samozřejmě ani to není stoprocentní ochrana."

Samotář, který popíral holokaust

Německý deník Bild napsal, že Balliet byl samotář, neměl žádné přátele a často vysedával u počítače. Žil s matkou ve vesnici Benndorf, ačkoliv měl byt v Halle. Studoval chemii na vysoké škole, ale tu nedokončil. Prodělal v minulosti operaci žaludku, kterou prý uváděl jako důvod odchodu ze školy. Bild také cituje Ballietova otce: "Byl pořád on-line. Často jsem se s ním kvůli tomu hádal, ale nedal na mě."

Na videu útočník hovoří lámanou angličtinou, a nikoliv německy. Podle vyšetřovatelů tím chtěl docílit, aby se jeho vzkazu dostalo ve světě větší pozornosti. Uvedl, že nevěří v existenci holokaustu a že feminismus je příčinou nízké porodnosti, kvůli které přicházejí do Německa imigranti.

Vyšetřovatelé nyní zjišťují, zda střelci někdo nepomáhal obstarat si a upravit zbraň. Zatím tomu nic nenasvědčuje, zřejmě od počátku jednal sám. Synagogu v ulici Humboldtstrasse v Halle si vybral, protože šlo o nejbližší židovský objekt u jeho bydliště. Jednu ze dvou obětí zastřelil v nedalekém kebabovém bistru.

Neměl žádný záznam v trestním rejstříku, ani jej nikdy nesledovala kontrarozvědka kvůli podezření z extremismu.

Útočníka z Halle natočil svědek na video:

Video: Reuters
 

Právě se děje

před 5 minutami

USA podpořily Hongkong, Peking to označil za vměšování

Americká Sněmovna reprezentantů schválila tři zákony, jimiž podpořila demonstranty v Hongkongu, kteří ve velkoměstě bojují za posílení demokracie.

Přijatá opatření se nelíbí Pekingu, který Washington vyzval, aby se nevměšoval do záležitostí Číny. Hongkongští prodemokratičtí zákonodárci zároveň přerušili výroční proslov Čínou podporované správkyně města Carrie Lamové.

Jeden z návrhů zákona přijatých v úterý dolní komorou amerického Kongresu odsuzuje kroky Číny při řešení situace v Hongkongu. Demonstranti zde už několik měsíců protestují proti plíživému omezování svobod ze strany Pekingu a dožadují se demokratických reforem.

před 15 minutami

V Katalánsku policie zadržela 25 demonstrantů, zraněných je nejméně 74

Pětadvacet osob zadržela policie při úterních demonstracích v Barceloně a dalších katalánských městech, které vypukly po pondělním rozsudku nad separatistickými politiky.

Potyčky s policií, v něž úterní demonstrace mnohdy přerostly, si vyžádaly nejméně 74 zraněných, informoval dnes list La Vanguardia. Španělská vláda násilí odsoudila a uvedla, že jejím cílem je zachovat v Katalánsku bezpečnost.

Nejvíce lidí místní policie podle listu La Vanguardia zadržela během střetů ve městě Tarragona (13), dalších osm ve městě Lleida, tři v Barceloně a jednoho ve městě Sabadell.

před 40 minutami

Írán už od léta drží francouzského vědce i jeho kolegyni

Íránské úřady zadržely a uvěznily francouzského vědce Rolanda Marchala z Pařížského institutu politických věd, informoval list Le Figaro. Teherán Marchala drží podle deníku už od léta, a to společně s jeho francouzsko-íránskou kolegyní Faribou Adelkhahovou, o jejímž zadržení psala íránská média v červenci. Vědkyně byla zatčena pro podezření ze špionáže, důvod Marchalova zadržení zatím není jasný.

Marchalovi tamní úřady povolily setkání s francouzskými diplomaty a přesunuly ho do běžné věznice. V případě Adelkhahové Teherán v říjnu oznámil, že požadavek Francie na propuštění šedesátileté vědkyně s dvojím občanstvím je vměšováním se do vnitřních záležitostí Íránu a vyřešení situace nijak nepomůže.

Další zprávy