Samotář, který nenáviděl Židy a feministky. Kdo je střelec od synagogy v Halle

Martin Novák Martin Novák
10. 10. 2019 16:10
Německá média se snaží z útržkovitých zpráv sestavit profil muže, který ve středu zavraždil dva lidi ve městě Halle a několik dalších osob zranil. Muže zadržela policie a identifikovala jej jako sedmadvacetiletého Stephana Ballieta.
Policisté před synagogou v Halle.
Policisté před synagogou v Halle. | Foto: Reuters

Útok si nahrával kamerou, kterou měl upevněnou na helmě. Streamoval jej na platformě pro živé vysílání Twitch.

Sedmadvacetiletý útočník natočil před střelbou video. Agentura Reuters z něj udělala tuto fotografii.
Sedmadvacetiletý útočník natočil před střelbou video. Agentura Reuters z něj udělala tuto fotografii. | Foto: Reuters

Střílel ze zbraně, kterou si doma speciálně upravil, a na místo činu přijel v automobilu plném munice. Na videu, které zveřejnil na internetu, se vyznává z nenávisti k Židům, feministkám a všem, kteří nejsou běloši.

Videozáznam trvající dvacet minut naznačuje inspiraci střelcem z novozélandského města Christchurch. Ten zastřelil letos v březnu ve dvou mešitách 51 lidí a útok vysílal v přímém přenosu na sociální síti Facebook.

Ve čtvrtek německý nejvyšší zástupce Peter Frank uvedl, že útočník chtěl spáchat masakr. "Co jsme včera zažili, byl teror," řekl na tiskové konferenci. Balliet je podle něj naplněn hlubokým a hrozivým antisemitismem, xenofobií a rasismem.

Podobně mluví i německá ministryně spravedlnosti Christine Lambrechtová. "Vycházíme z toho, že jednal z antisemitských, pravicově extremistických motivů a měl za cíl židovskou obec v Halle," řekla. Ještě tento den soud rozhodne, zda na podezřelého uvalí vazbu.

Jak zabezpečit synagogu?

Předseda německé Ústřední rady Židů Josef Schuster řekl, že synagoga v Halle nebyla dobře zabezpečena a měla ji strážit policie. Šéf německých policejních odborů Oliver Malchow ale tvrdí, že policie takovou ostrahu nemůže zajišťovat. "Museli bychom neustále hlídat každou synagogu, každý kostel, každou mešitu, každý svatostánek v Německu," uvedl Malchow.

Policie dorazila na místo patnáct minut poté, co útočník začal střílet a hodil granát na židovský hřbitov. Snažil se i prostřílet dovnitř, kde se nacházelo zhruba osmdesát lidí. To se mu však nepodařilo.

"Je to názorný příklad toho, čemu se nedá nikdy úplně zabránit. S takovými útoky si nikdo neví rady, je to boj s větrnými mlýny," řekl Aktuálně.cz tajemník Federace židovských obcí v České republice Tomáš Kraus.

"Můžeme se připravit na různé situace, riziko se dá omezit, ale nikdy asi nebude možné zcela zabránit řádění takového šílence. My v Maiselově ulici v Praze máme na silnici sloupky, které nepustí dál neznámý vůz, ale samozřejmě ani to není stoprocentní ochrana."

Samotář, který popíral holokaust

Německý deník Bild napsal, že Balliet byl samotář, neměl žádné přátele a často vysedával u počítače. Žil s matkou ve vesnici Benndorf, ačkoliv měl byt v Halle. Studoval chemii na vysoké škole, ale tu nedokončil. Prodělal v minulosti operaci žaludku, kterou prý uváděl jako důvod odchodu ze školy. Bild také cituje Ballietova otce: "Byl pořád on-line. Často jsem se s ním kvůli tomu hádal, ale nedal na mě."

Na videu útočník hovoří lámanou angličtinou, a nikoliv německy. Podle vyšetřovatelů tím chtěl docílit, aby se jeho vzkazu dostalo ve světě větší pozornosti. Uvedl, že nevěří v existenci holokaustu a že feminismus je příčinou nízké porodnosti, kvůli které přicházejí do Německa imigranti.

Vyšetřovatelé nyní zjišťují, zda střelci někdo nepomáhal obstarat si a upravit zbraň. Zatím tomu nic nenasvědčuje, zřejmě od počátku jednal sám. Synagogu v ulici Humboldtstrasse v Halle si vybral, protože šlo o nejbližší židovský objekt u jeho bydliště. Jednu ze dvou obětí zastřelil v nedalekém kebabovém bistru.

Neměl žádný záznam v trestním rejstříku, ani jej nikdy nesledovala kontrarozvědka kvůli podezření z extremismu.

Útočníka z Halle natočil svědek na video:

Video: Reuters
 

Právě se děje

před 21 minutami

Izrael odrazil kyberútok, stojí za ním údajně severokorejská rozvědka

Izrael tvrdí, že zmařil kybernetický útok na svůj obranný průmysl. Pokus o krádež dat připsal skupině Lazarus, kterou podle Spojených států ovládá severokorejská rozvědka. Hackeři se ve snaze získat citlivé informace vydávali za potenciální zaměstnavatele a zasílali zaměstnancům v obraně falešné pracovní nabídky, informovalo izraelské ministerstvo obrany.

Skupina si vytvořila falešné účty na profesní sociální síti LinkedIn, aby hackery maskovala, a také se pokusila proniknout do sítí izraelských obranných firem skrze jejich webové stránky. Hackeři podle ministerstva chod sítí izraelských firem nenarušili, jelikož útoky byly zmařeny v reálném čase. Ministerstvo ale neuvedlo, kdy se útoky odehrály, ani které firmy se staly jejich terčem.

Izrael také tvrdí, že za útoky stála cizí země, blíže to ale neupřesnil. Podle Washingtonu nicméně skupinu Lazarus ovládá severokorejská vojenská rozvědka RGB.

Zdroj: ČTK
Další zprávy