Samotář, který nenáviděl Židy a feministky. Kdo je střelec od synagogy v Halle

Martin Novák Martin Novák
10. 10. 2019 16:10
Německá média se snaží z útržkovitých zpráv sestavit profil muže, který ve středu zavraždil dva lidi ve městě Halle a několik dalších osob zranil. Muže zadržela policie a identifikovala jej jako sedmadvacetiletého Stephana Ballieta.
Policisté před synagogou v Halle.
Policisté před synagogou v Halle. | Foto: Reuters

Útok si nahrával kamerou, kterou měl upevněnou na helmě. Streamoval jej na platformě pro živé vysílání Twitch.

Sedmadvacetiletý útočník natočil před střelbou video. Agentura Reuters z něj udělala tuto fotografii.
Sedmadvacetiletý útočník natočil před střelbou video. Agentura Reuters z něj udělala tuto fotografii. | Foto: Reuters

Střílel ze zbraně, kterou si doma speciálně upravil, a na místo činu přijel v automobilu plném munice. Na videu, které zveřejnil na internetu, se vyznává z nenávisti k Židům, feministkám a všem, kteří nejsou běloši.

Videozáznam trvající dvacet minut naznačuje inspiraci střelcem z novozélandského města Christchurch. Ten zastřelil letos v březnu ve dvou mešitách 51 lidí a útok vysílal v přímém přenosu na sociální síti Facebook.

Ve čtvrtek německý nejvyšší zástupce Peter Frank uvedl, že útočník chtěl spáchat masakr. "Co jsme včera zažili, byl teror," řekl na tiskové konferenci. Balliet je podle něj naplněn hlubokým a hrozivým antisemitismem, xenofobií a rasismem.

Podobně mluví i německá ministryně spravedlnosti Christine Lambrechtová. "Vycházíme z toho, že jednal z antisemitských, pravicově extremistických motivů a měl za cíl židovskou obec v Halle," řekla. Ještě tento den soud rozhodne, zda na podezřelého uvalí vazbu.

Jak zabezpečit synagogu?

Předseda německé Ústřední rady Židů Josef Schuster řekl, že synagoga v Halle nebyla dobře zabezpečena a měla ji strážit policie. Šéf německých policejních odborů Oliver Malchow ale tvrdí, že policie takovou ostrahu nemůže zajišťovat. "Museli bychom neustále hlídat každou synagogu, každý kostel, každou mešitu, každý svatostánek v Německu," uvedl Malchow.

Policie dorazila na místo patnáct minut poté, co útočník začal střílet a hodil granát na židovský hřbitov. Snažil se i prostřílet dovnitř, kde se nacházelo zhruba osmdesát lidí. To se mu však nepodařilo.

"Je to názorný příklad toho, čemu se nedá nikdy úplně zabránit. S takovými útoky si nikdo neví rady, je to boj s větrnými mlýny," řekl Aktuálně.cz tajemník Federace židovských obcí v České republice Tomáš Kraus.

"Můžeme se připravit na různé situace, riziko se dá omezit, ale nikdy asi nebude možné zcela zabránit řádění takového šílence. My v Maiselově ulici v Praze máme na silnici sloupky, které nepustí dál neznámý vůz, ale samozřejmě ani to není stoprocentní ochrana."

Samotář, který popíral holokaust

Německý deník Bild napsal, že Balliet byl samotář, neměl žádné přátele a často vysedával u počítače. Žil s matkou ve vesnici Benndorf, ačkoliv měl byt v Halle. Studoval chemii na vysoké škole, ale tu nedokončil. Prodělal v minulosti operaci žaludku, kterou prý uváděl jako důvod odchodu ze školy. Bild také cituje Ballietova otce: "Byl pořád on-line. Často jsem se s ním kvůli tomu hádal, ale nedal na mě."

Na videu útočník hovoří lámanou angličtinou, a nikoliv německy. Podle vyšetřovatelů tím chtěl docílit, aby se jeho vzkazu dostalo ve světě větší pozornosti. Uvedl, že nevěří v existenci holokaustu a že feminismus je příčinou nízké porodnosti, kvůli které přicházejí do Německa imigranti.

Vyšetřovatelé nyní zjišťují, zda střelci někdo nepomáhal obstarat si a upravit zbraň. Zatím tomu nic nenasvědčuje, zřejmě od počátku jednal sám. Synagogu v ulici Humboldtstrasse v Halle si vybral, protože šlo o nejbližší židovský objekt u jeho bydliště. Jednu ze dvou obětí zastřelil v nedalekém kebabovém bistru.

Neměl žádný záznam v trestním rejstříku, ani jej nikdy nesledovala kontrarozvědka kvůli podezření z extremismu.

Útočníka z Halle natočil svědek na video:

Video: Reuters
 

Právě se děje

před 46 minutami

Schodek rozpočtu letos může stoupnout nad 400 miliard korun

Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové minimálně na 400 miliard korun ze schválených 320 miliard Kč. Uvedla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ekonomka a členka iniciativy KoroNERV-20 Helena Horská s tím souhlasila, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to nevyloučila. Nová výše rozpočtového schodku s ohledem na dopady daňového balíčku bude podle ní stanoven koncem února nebo počátkem března.

"Nevím, řeknu to na přelomu února a března. Nemohu to vyloučit," uvedla v pořadu ČT Schillerová k možnosti, že se schodek vyšplhá nad 400 miliard korun. Podle ministryně financí ale nelze do rozpočtu pouze prostě započítat dopady daňového balíčku. Podle prosincového odhadu ministerstva financí by měl balíček snížit příjmy veřejných rozpočtů o 98,7 miliardy korun, z toho příjmy státního rozpočtu o 87,5 miliardy korun. Ministryně dnes však mluvila o dopadu 65 miliard korun na státní rozpočet

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy