Kdo by vydal rozkaz k útoku na Ukrajinu? Šojgu přetvořil armádu, veřejnosti se straní

Martin Novák Martin Novák
26. 1. 2022 6:50
Těsně před Vánoci pronesl ruský ministr obrany Sergej Šojgu projev k důstojníkům za přítomnosti prezidenta Vladimira Putina. Tvrdil, že speciální tým amerických vojáků chystá na Ukrajině provokaci s chemickými zbraněmi a z jejich použití pak může obvinit Rusko.
Ruský ministr obrany Sergej Šojgu na dovolené na Sibiři.
Ruský ministr obrany Sergej Šojgu na dovolené na Sibiři. | Foto: Reuters

Výrok Šojgua naopak vyvolal protispekulace, že operaci, která by dala záminku k útoku, naopak chystá Rusko. Ukrajinská vojenská rozvědka uvádí, že ve hře je v této souvislosti velká chemická továrna ve městě Horlivka na území, které ovládají s pomocí Moskvy proruští separatisté.

Pokud ruská armáda vpadne na Ukrajinu, bude Sergej Šojgu jako ministr obrany tím, kdo vydá rozkaz. Ve funkci je nepřetržitě od roku 2012. Přežil i velké vládní zemětřesení před třemi lety, kdy Putin odvolal premiéra Dmitrije Medveděva kvůli nespokojenosti s ekonomickými výsledky země.

Šojgu, stejně jako například ministr zahraničí Sergej Lavrov, patří do užšího okruhu lidí kolem Putina, kteří mu jsou naprosto loajální. S prezidentem občas dokonce tráví dovolenou na Sibiři a společně také příležitostně hrají hokej.

Vladimir Putin Šojgua před deseti lety jmenoval ministrem s úkolem dohlížet na modernizaci a reformy ruské armády. Nebyl spokojen s vystoupením vojska během války s Gruzií v roce 2008, kdy se ukázala nepřipravenost a v některých případech technická zaostalost ozbrojených sil. Vojáci se například kvůli selhání komunikačního systému a vysílaček museli navzájem informovat mobilními telefony.

Raketová kariéra

Nyní šestašedesátiletý Šojgu byl jako ministr zodpovědný za anexi Krymu. Vyslal námořní pěchotu, aby blokovala ukrajinské základny, a zajistil odzbrojení ukrajinských vojáků. Velel také intervenci v Sýrii, kterou Rusko na podzim 2015 zachránilo tamní režim prezidenta Bašára Asada před zhroucením, k němuž už tehdy chybělo málo. Pověstný je tím, že základny a kasárna často "přepadá" bez ohlášení, aby se velitelé nestihli připravit a nenabízeli mu klasicky ruský obrázek Potěmkinovy vesnice.

Ministr obrany se narodil na Sibiři. Matka byla Ruska narozená na Ukrajině, otec tuvinské národnosti. Tuvinci jsou turkického a mongolského původu a do dvacátého století mnoho z nich žilo kočovným způsobem života.

Sergej Šojgu (druhý zleva) hraje s Vladimirem Putinem a dalšími hokej.
Sergej Šojgu (druhý zleva) hraje s Vladimirem Putinem a dalšími hokej. | Foto: Reuters

Šojgu studoval stavební inženýrství v sibiřském Krasnojarsku a na začátku devadesátých let zaznamenala jeho kariéra v Moskvě raketový vzestup. Prezident Boris Jelcin jej v roce 1991 jmenoval předsedou Státní komise pro mimořádné situace. Tento úřad byl na úrovni ministerstva a měl za úkol okamžitě likvidovat následky průmyslových a přírodních katastrof kdekoliv v Rusku.

Často se objevoval v televizi jako člověk, který organizuje pomoc a záchranu v kritických situacích, což mu zajistilo velkou popularitu. V roce 2012 se stal krátce gubernátorem Moskevsk oblasti, pak jej Putin povolal na ministerstvo obrany.

Uzavřený člověk

Sergej Šojgu na rozdíl od mnoha jiných ruských politiků a špiček Kremlu nerad mluví s novináři a zcela se odmítá bavit o soukromí a rodině. Rozhovor pro Moskovskij Komsomolec v roce 2019 byl jediný, který za deset let ve funkci poskytl. Pro zahraničí novináře je absolutně nedostupný.

"Je to paradox, protože on je na jednu stranu populární a neustále se objevuje v novinách a v televizi, jak něco dělá, mluví s prezidentem, na něco dohlíží, něco kontroluje. Na druhé straně je velmi uzavřený a vyhýbá se jakýmkoliv debatám na širší témata nebo o sobě," napsal o něm britský politolog, historik a znalec Ruska Mark Galeotti.

V projevu 23. prosince 2021 za přítomnosti prezidenta Putina pěl ministr obrany na vojsko pod svým vedením ódy.

Vypočítával, jaké má moderní zbraně a vybavení, včetně nové hypersonické střely Zirkon. "Devadesát procent občanů Ruské federace věří, že je ozbrojené síly ochrání. 88 procent je pyšných na armádu a námořnictvo," prohlásil Šojgu. V citovaném v rozhovoru pro list Moskovskij Komsomolec upozornil, že Západ "vlastně zničil a zotročil některé východoevropské země, včetně některých bývalých sovětských republik".

Blízko ukrajinských hranic, v Bělorusku a na Krymu je nyní pod Šojguovým velením více než 120 tisíc ruských vojáků.

Video: Ruské tanky míří k hranici s Ukrajinou

Video: Twitter/Carl Bildt, Tik Tok/vorobyev71ru
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

První odhady australských voleb ukazují, že opozice zřejmě odstaví od moci vládnoucí kabinet

Opoziční Labouristická strana v Austrálii patrně odstaví od moci kabinet současného konzervativního premiéra Scotta Morrisona. Ukazují to projekce australských televizních stanic. Výsledek dnešních parlamentních voleb je zatím nejistý a zřejmě bude velmi těsný, Morrison ale s největší pravděpodobností nebude mít dost křesel na to, aby mohl sestavit vládu i pro čtvrté volební období. Dosavadní sčítání hlasů naznačuje, že lidé tentokrát více volili i menší politické strany.

Poslední volební místnosti se na západě země uzavřely v 18:00 místního času (poledne SELČ). Dnešní průzkum společnosti Newspoll přisuzoval labouristům podporu 53 procent hlasů.

Morrisonova koalice nyní ve 151členné Sněmovně reprezentantů drží nejtěsnější většinu 76 křesel. Labouristická strana slibuje větší výdaje na péči o děti i seniory, stávající koalice pak lepší řízení ekonomiky v době, kdy se v Austrálii kvůli pandemii covidu-19 prohloubil rozpočtový deficit. Morrison slíbil, že pokud bude znovuzvolen, jeho vláda sníží daně a zmírní tlak na růst životních nákladů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na pochod Praha-Prčice se dnes po dvouleté pauze vydalo přes 17 500 turistů

Na trasy pochodu Praha-Prčice se dnes po dvouleté covidové pauze vydalo 17 508 turistů. První z nich vyrazili na trať už před 05:00. Po poledni se začali vracet účastníci kratších tratí a cyklisté. Před 13:00 zatím do cíle nedorazil žádný z účastníků nejdelší sedmdesátikilometrové trasy. Všichni se musí vrátit do dnešních 20:00.

Pořadatelé museli počet účastníků omezit kvůli výluce železničního provozu mezi Olbramovicemi a Chotovinami. Na trasy se tak vydali jen ti, kteří se dopředu elektronicky zaregistrovali, informovala za pořadatele Dana Horáková.

Letos se tak zájemci nemohli registrovat až na startu, jak byli zvyklí, pouze ukazovali QR kódy. "Potřebovali jsme zastropovat trasy, proto jsme registraci uzavřeli dva dny před pochodem. Kvůli rekonstrukcím železniční trati jsou trasy kyvadlové dopravy delší, posílili jsme i dopravu na jih," uvedla Horáková. Pořadatelé ocenili, že jim letos ubyla práce s penězi.

Trasy pro pěší měří od 23 do 70 kilometrů, přičemž nejdelší začíná v Praze. Část z 21 tras je vyhrazena pro cyklisty. "Cyklisti mají samostatné trasy od roku 2006, chtěli jsme zabránit nebezpečí, protože se míchali do tras pro pěší," doplnila Horáková.

Nejoblíbenější je dětská trasa z Votic dlouhá 23 kilometrů. "Využívají ji i senioři, kterým už to tolik nechodí. Vozíčkářská trasa začínala v Miličíně, vyrazilo na ni 98 vozíčkářů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hermannová se Štochlovou jsou na písku v Kusadasi ve čtvrtfinále

Plážové volejbalistky Barbora Hermannová s Marií-Sárou Štochlovou porazily na turnaji série Pro Tour Challenge v Kusadasi v prvním kole play off Italky Margheritu Bianchinovou a Claudii Scampoliovou 21:17, 23:21 a postoupily do čtvrtfinále. V tureckém přímořském středisku dosud neztratily ani set a zvýšily šance na účast na červnovém mistrovství světa v Římě.

České jedničky po vítězství ve skupině potvrdily dobrou formu i proti Italkám. První set získaly díky čtyřem bodům v řadě od stavu 17:17, ve vyrovnanější druhé sadě sice neproměnily tři mečboly, ale čtvrtou šanci na ukončení zápasu už využily. K vítězství si pomohly sedmi esy.

V odpoledním čtvrtfinále se Hermannová se Štochlovou utkají s osmým nasazeným německým párem Sandra Ittlingerová, Isabel Schneiderová. Bez ohledu na výsledek už je jasné, že při čtvrtém startu na okruhu vylepší společné maximum, kterým je květnové deváté místo z Dauhá. V Turecku neskončí hůř než páté.

Zdroj: ČTK
Další zprávy