Černý kůň polských voleb Trzaskowski: Umí pět jazyků a chce odluku církve od státu

Martin Novák Martin Novák
28. 6. 2020 6:40
V neděli v sedm hodin ráno se otevřely volební místnosti v Polsku, kde lidé vybírají nového prezidenta. Velké šance má starosta Varšavy a kandidát liberální strany Občanská platforma Rafal Trzaskowski. Není přitom prvním členem své rodiny, který se proslavil v Polsku.
Rafal Trzaskowski, kandidát Občanské platformy v prezidentských volbách.
Rafal Trzaskowski, kandidát Občanské platformy v prezidentských volbách. | Foto: Reuters

Jeho pradědeček Bronislaw Trzaskowski byl ve druhé polovině 19. století známým pedagogem a lingvistou, v Krakově založil první dívčí gymnázium v zemi. Rafalův otec Andrzej byl zase uznávaný hudební skladatel a klavírista.

Osmačtyřicetiletý Rafal Trzaskowski má nyní šanci stát se polským prezidentem, což ještě před několika měsíci znělo nepravděpodobně. Prezidentské volby se měly konat v květnu a kandidátkou Občanské platformy byla místopředsedkyně Sejmu (dolní komory polského parlamentu) Malgorzata Kidawová-Blońská.

Hlasování se však posunulo kvůli epidemii koronaviru a Kidawová-Blońská z klání odstoupila, protože podle průzkumů neměla šanci proti současnému prezidentovi a kandidátovi vládní konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) Andrzeji Dudovi.

Trzaskowski sehnal 1,6 milionu podpisů pro svoji kandidaturu a byl zaregistrován jako oficiální kandidát až 12. června. Podle průzkumů agentur Ipsos a Kantar ale bude výsledek v očekávaném druhém kole, které by se konalo 12. července, těsný a Duda nemá znovuzvolení ani zdaleka jisté.

Kdo "vydělá" na koronaviru?

Strana Právo a spravedlnost zakládá svoji strategii na sociální politice, jež oslovuje mnoho voličů a kterou umožňoval stabilní hospodářský růst Polska v posledních letech. PiS vyhrála parlamentní volby v letech 2015 i 2019, její kandidát Duda uspěl v těch prezidentských v roce 2015.

Epidemie koronaviru ale ekonomiku srazila, roste nezaměstnanost. Duda slibuje, že bude nadále podporovat štědrou sociální politiku, ale o tom hovoří i Trzaskowski. Ten v týdnu navštívil Karpatské vojvodství, což je bašta konzervativní PiS na jihovýchodě země. Na mítincích říkal, že podpoří dostupnost bytů pro mladé lidi a že k jeho prioritám patří investice z fondů Evropské unie.

Západní a východní část Polska se politicky profilují rozdílně. Zatímco ve vojvodstvích v západní části země dostává více hlasů liberální Občanská platforma, na východě vyhrává jasně konzervativní Právo a spravedlnost. Varšava je pak liberálním ostrovem - ve volbách starosty zde dostal v říjnu 2018 Trzaskowski téměř 57 procent hlasů.

Tuto mapu politického rozdělení Polska zveřejnila na Twitteru po loňských parlamentních volbách historička Anne Applebaumová:

Polarizujícím tématem je postavení gayů a leseb v Polsku. Andrzej Duda v souladu s programem PiS označil LGBT za cizí ideologii, která působí škodlivě na model tradiční rodiny a polské hodnoty spojené s křesťanstvím. Mnoho médií citovalo jeho slova, že LGBT je ničivější ideologie než komunismus. Duda však tvrdí, že média - zejména zahraniční - jeho slova vytrhla z kontextu. Chce prý jen zabránit tomu, aby školáci byli "zbytečně sexualizováni".

Trzaskowski se zasazuje o to, aby příslušníci LGBT komunity měli v Polsku možnost obrátit se na právní a psychologickou poradnu. V kampani se však vyhýbá přímé odpovědi na to, zda by země měla přijmout zákon o sňatcích osob stejného pohlaví.

Přátelské oddělení

Během své cesty po Karpatském vojvodství tento týden prohlásil, že je pro přátelské oddělení církve a státu v Polsku. "S důrazem na obě tato slova. Oddělení i přátelské," řekl liberální kandidát.

V minulosti byl polským ministrem pro digitalizaci a poté tajemníkem ministra zahraničí. Před vstupem do politiky pracoval jako překladatel a tlumočník z angličtiny a ovládá ještě další čtyři jazyky: italštinu, francouzštinu, španělštinu a ruštinu.

Porno ze sultánova Harému: Na polský thriller 365 dní se lidé vydrží dívat jen chvíli

365 dní je na Netflixu jeden z nejsledovanějších snímků, podle měření ho ale lidé vypínají po dvou, třech minutách, tvrdí filmový kritik Kamil Fila | Video: Kamil Fila, Blahoslav Baťa
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Trump poblahopřál "svému příteli" Dudovi k vítězství v polských prezidentských volbách

Americký prezident Donald Trump blahopřál polskému prezidentovi Andrzeji Dudovi, kterého označil za přítele, k nedělnímu "historickému znovuzvolení". V gratulaci na Twitteru v pondělí uvedl, že se těší na spolupráci s Polskem v oblastech, jako jsou obrana nebo energetika.

"Blahopřeji svému příteli prezidentovi Andrzeji Dudovi z Polska k jeho historickému znovuzvolení. Těším se na pokračování naší důležité spolupráce v mnoha záležitostech, včetně obrany, obchodu, energetiky a telekomunikační bezpečnosti!" napsal šéf Bílého domu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy