Tajná kapsa a šifra. Kolem muže bez identity se kupí záhady, případ fascinuje dodnes

Jana Václavíková Jana Václavíková
23. 5. 2021 13:58
Australská policie se pustila do operace, která může trvat roky. Pomocí moderních technologií chce identifikovat bezejmenné lidské ostatky nalezené za posledních několik desetiletí. Mezi množstvím neznámých je i zemřelý tajemný muž, který budí už více než 70 let otázky a přitahuje nejrůznější teorie. Jeho případ je označován za jeden z nejzáhadnějších v historii země.
Australská policie obnovuje vyšetřování nevyjasněné smrti muže ve 40. letech minulého století.
Australská policie obnovuje vyšetřování nevyjasněné smrti muže ve 40. letech minulého století. | Foto: By Australian police / Public Domain / Wikimedia Commons

Bylo ráno 1. prosince 1948, když se tehdy šestnáctiletý Neil Day vydal se svým kamarádem Horriem na projížďku na koních na pláži Somerton na předměstí australského města Adelaide. Zde spatřili asi čtyřicetiletého muže opřeného o hráz, s oholenou tváří, napůl dokouřenou cigaretou a překříženýma nohama. V hnědém obleku hleděl do nebe. 

"Nevěnovali jsme mu moc pozornosti, protože lidé na plážích přespávali, hlavně když byla teplá noc," popsal australské stanici ABC News. Zaměřili se na něj až při návratu - nehnutě ležel stále na stejném místě. "Neviděli jsme, že by dýchal, tak Horrie seskočil z koně a zvedl jeho nohu. Byl mrtvý," vypověděl Neil Day.

Přestože nález mrtvoly na pláži nebyl v tu dobu pro australskou policii nic neobvyklého, tato oběť se vymykala. Nemohl spáchat sebevraždu skokem do vody, jeho oblečení bylo suché, moře ho tedy nevyplavilo. A nic nenasvědčovalo tomu, že by za jeho smrtí stál alkohol. Zároveň u sebe neměl nic, co by odhalovalo jeho identitu, pouze dva hřebeny, krabičku sirek, použitý lístek na autobus, nevyužitý lístek na vlak, žvýkačky a cigarety. 

Příčina úmrtí byla nejistá. Pitva ukázala na zvětšenou slezinu a vnitřní krvácení do jater a žaludku, nenašly se ale žádné stopy po násilí. "Jsem nucen říct, že zemřel následkem otravy. Ale jakým jedem?" ptal se tehdejší koroner. Tímto zjištěním mohl případ skončit a zůstat navždy nevyřešený a zapomenutý. Jenže pak se začaly kupit záhady.

Nevyluštěná šifra a telefonní číslo na zdravotní sestru

V lednu 1949 policie z úschovny zavazadel na místním nádraží vyzvedla kufr, který někdo na místo uložil den před objevením těla a o kterém se vyšetřovatelé domnívali, že muži patřil. Z šatů, které v něm nalezli, byly stejně jako z oděvu oběti odstraněny veškeré cedulky. Na obou byla použita totožná oranžová voskovaná nit, která nebyla v té době v Austrálii k dostání. 

K identifikaci muže nepomohla ani jména napsaná na některých předmětech v kufru - Keane a Kean. Dodnes je proto oběť známá jako Somerton Man-- Muž ze Somertonu, podle názvu pláže, kde byl nalezen. 

Nejzáhadnější důkaz vyšetřovatelé nalezli až čtyři měsíce po jeho smrti. Byl jím kus papíru ve skryté kapse mužových kalhot s natištěným nápisem v perštině "Tamám Shud", v překladu "ukončený" nebo "skončený". Ten byl vytržen z knihy básní Rubáiyát perského básníka Omara Chajjáma. Proto policie vyzvala veřejnost, zda v jejich kopii právě tato slova nechybí. 

Jejich výzvy vyslyšel chemik John Freeman, který bydlel nedaleko pláže. Vzpomněl si, že stejnou knihu četl jeho švagr. Nalezl ji v autě, a když publikaci otevřel, zjistil, že je z jeho výtisku zmíněná pasáž vyrvaná.

Kromě vytrženého papíru byly v knize i další dvě indicie - sekvence písmen a několik telefonních čísel. Význam šifry nedokázal dodnes nikdo vyluštit. Z telefonních čísel fungovalo jen jedno. Patřilo zdravotní sestře Jessie Thomsonové, která bydlela pouze několik stovek metrů od nálezu těla. 

Ta potvrdila, že knihu vlastnila, ale popřela, že by muže znala. Přesto ji policie ukázala plastovou bustu oběti. Podle záznamů se chovala podivně, když ji uviděla, nikdy ale nevysvětlila proč. 

Poskytnou moderní technologie odpovědi?

Po nálezu podivných důkazů se vyrojily všemožné teorie o skutečné identitě muže ze Somertonu. Podle nich mohl být ruským špionem, obchodníkem na černém trhu, námořníkem, vojákem nebo biologickým otcem syna Jessie Thomsonové. "Řekla mi, že věděla, kdo to byl, ale nechtěla mi prozradit víc," uvedla v televizním rozhovoru její vnučka Kate Thomsonová. Zároveň nabídla k analýze svůj vzorek DNA

Až dosud tato možnost zůstala jen teoretická, protože policie neplánovala tělo neznámého exhumovat. To se změnilo ve středu, kdy specialisté vykopali jeho rakev ze hřbitova v Adelaide a ostatky převezli do forenzního centra, kde je podrobí analýze DNA. Otázkou však zůstává, zda budou úspěšní. "I pokud se nám povede získat vzorek, bude záležet na množství DNA a jeho kvalitě," vysvětluje Anne Coxonová, která identifikaci neznámých v Austrálii vede. 

Podle výzkumníka Dereka Abbota se osvědčila metoda, která se v USA používá, když adoptované děti hledají své biologické rodiče. Vzorek DNA se při ní porovnává s databázemi genealogických serverů. "Technologie, které máme v současnosti k dispozici, jsou světelné roky před technikami, jež byly dostupné v době, kdy bylo tělo koncem 40. let objeveno," uvedla forenzní expertka Coxonová.

Video: Nevyjasněné záhady děsí a vzpírají se rozumu. Vemlouvavý moderátor zmizel, popisuje sérii Fila

Dokumentární série Nevyjasněné záhady od Netflixu se zabývá převážně kriminálními případy zmizelých lidí, tvrdí filmový kritik Kamil Fila. | Video: Kamil Fila, Blahoslav Baťa
 

Právě se děje

Další zprávy