Stále ho špehují tajní, Putin nikdy nevyslovil jeho jméno. Tak vypadá život Navalného

Martin Novák Zahraničí Martin Novák, Zahraničí
Aktualizováno 18. 1. 2021 9:45
Více než desetkrát byl Alexej Navalnyj zatčen za svoji opoziční činnost, kritiku ruského prezidenta Vladimira Putina a organizování demonstrací. Čelil mnoha žalobám. V neděli ho policie zatkla znovu, když přicestoval do Moskvy po několikaměsíčním pobytu v Německu, kde se zotavoval z následků otravy.
Alexej Navalnyj v roce 2017 po napadení útočníkem, který mu pomazal tvář zeleným barvivem.
Alexej Navalnyj v roce 2017 po napadení útočníkem, který mu pomazal tvář zeleným barvivem. | Foto: Jevgenij Feldman

Když Navalnyj loni ležel v kómatu po otravě jedem ze skupiny bojových látek novičok, nebylo jasné, zda se probudí, natož jestli se vrátí do Ruska. V srpnu ještě dýchal s pomocí plicní ventilace.

Hlavní tvář ruské opozice po probuzení ujistila, že bude pokračovat v tlaku na režim, a obvinila z pokusu o otravu prezidenta Vladimira Putina a ruskou tajnou službu FSB. Když o víkendu Navalnyj zamířil letadlem zpět do Ruska, očekávalo se, že bude znovu zatčen. Nakonec se tak stalo ještě před tím, než oficiálně vstoupil na ruské území - když ukazoval pohraniční kontrole svůj pas, napsala agentura Reuters.

Ačkoliv Navalnyj nemá přístup do ruské státní televize a Putin ve svých veřejných vystoupeních zásadně nevyslovuje jeho jméno, je v Rusku známý. Jeho kanály na YouTube, kde upozorňuje na podezřelé případy korupce a zneužívání moci, mají velkou sledovanost. Kanál nazvaný Alexej Navalnyj odebírají čtyři miliony lidí, druhý kanál Navalnyj LIVE dva miliony.

Navalnyj organizoval mnoho demonstrací. Nejvíce lidí dostal do ulic na přelomu let 2011 a 2012.
Navalnyj organizoval mnoho demonstrací. Nejvíce lidí dostal do ulic na přelomu let 2011 a 2012. | Foto: Jevgenij Feldman

Rodák z malého městečka Obninsk vzdáleného sto kilometrů jihozápadně od Moskvy zorganizoval i největší pouliční protest, jaký se kdy proti Putinovi konal - 10. prosince 2011 se na Bolotném náměstí v Moskvě sešlo více než 100 tisíc lidí. Zároveň tisíce lidí pochodovaly v mnoha dalších ruských městech. Demonstrace vyvolalo podezření, že volby do horní komory parlamentu byly zmanipulované a jejich výsledky zfalšované ve prospěch Putinovy strany Jednotné Rusko.

Když Navalnyj dostal v roce 2013 výjimečně povolení zúčastnit se voleb, ve kterých se vybíral nový starosta Moskvy, získal 27 procent hlasů a skončil druhý za Putinovým kandidátem Sergejem Sobjaninem.

Pod nepřetržitým dohledem

Federální a bezpečnostní služba (FSB) na sledování Navalného a jeho spolupracovníků vyčlenila velký rozpočet a rozsáhlé týmy. Navalného kolega Ivan Ždanov z nadace Fond proti korupci, již společně založili v roce 2011, vypověděl, že jednou je na schůzce obklíčili tajní policisté, kteří je odposlouchávali.

"Kavárna jich byla plná, na každého z nás poslali několikačlennou skupinu," uvedl Ždanov.

Takto často končily nepovolené demonstrace.
Takto často končily nepovolené demonstrace. | Foto: Jevgenij Feldman

V rozhovoru pro britský deník Financial Times Ždanov řekl, že Navalnyj je pod nepřetržitým dohledem FSB. Ta kontroluje i veškeré jeho aktivity v kyberprostoru, včetně obsahu e-mailů a telefonických hovorů. "Trvá to už nějakou dobu, ale lhal bych, kdybych řekl, že je to rutina a že tomu nevěnujeme žádnou pozornost. Prostě vedle vás neustále sedí nějací zku*venci. Ale nepřestanete kvůli tomu žít svůj život. Užíváme si ho, jak můžeme," uvedl.

Ještě den před tím, než Navalnyj loni v létě upadl na palubě letadla do bezvědomí, v rozhovoru se svými spolupracovníky v sibiřském Tomsku vtipkoval o atentátu na svoji osobu. "Měl bych se asi omluvit, že jsem pořád naživu," citoval jeho slova z debaty kolega Ilja Čumakov.

Podle něj pak Navalnyj dodal už s vážnou tváří, že Putinovi by ale jeho smrt nepomohla.

Před otravou Navalnyj cestoval po Rusku a organizoval opozici v regionech.
Před otravou Navalnyj cestoval po Rusku a organizoval opozici v regionech. | Foto: Jevgenij Feldman

Proti imigraci a vracení Krymu

Navalného otec byl armádním důstojníkem, po rozpadu Sovětského svazu rodina vlastnila textilní továrnu. Ve druhé polovině devadesátých let mladý Navalnyj založil firmu, která provozovala síť kadeřnictví.

Vystudoval práva na Ruské univerzitě družby národů v Moskvě, dříve známé jako Univerzita družby národů Patrice Lumumby. Politicky aktivní je od roku 2000, kdy vstoupil do liberální opoziční strany Jabloko.

Liberální opozice však měla problém s některými jeho názory. On sám se v rozhovoru pro knihu polského novináře Adama Michnika v roce 2015 označil za "občanského nacionalistu". Vystupoval ostře proti imigraci do Ruska a volal po tom, aby vláda zavedla vízovou povinnost pro občany středoasijských a kavkazských republik.

"Je nutné říci, že migranti, včetně těch z Kavkazu, často přicházejí do Ruska se svými odlišnými hodnotami. Například v Čečensku jsou stříleny ženy, které vyjdou ven bez šátku, a Ramzan Kadyrov (čečenský prezident a stoupenec Putina - pozn. red.) ještě prohlásí, že jde o čin skutečných synů čečenského lidu. A tito Čečenci přicházejí do Moskvy. Já mám také ženu a dceru a nelíbí se mi, když někdo, kdo chce střílet ženy bez šátků, si tady stanovuje svá pravidla," řekl v rozhovoru pro časopis GQ.

V roce 2008 podpořil ruskou armádu ve válce s Gruzií a o Krymu řekl, že by ho Ukrajině nevracel, kdyby o tom mohl rozhodovat. V rozhovoru pro rozhlasovou stanici Echo Moskvy uvedl, že nevidí rozdíl mezi Rusy a Ukrajinci. Západ vyzval, aby nevyzbrojoval ukrajinskou armádu, protože Ukrajina stejně nemůže Rusko vojensky porazit.

Opakované útoky

Ruský opozičník a kritik režimu se zdárně dostal už ze tří vážných fyzických útoků. V roce 2017 mu násilník na ulici v Moskvě nanesl na tvář zelené barvivo, Navalnyj se pak musel podrobit operaci oka. Předloni jej lékaři hospitalizovali s alergickou reakcí na neznámou látku.

Třetí útok z loňského 20. srpna byl zatím nejhorší. Podle německé armádní laboratoře byl otráven zakázanou nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok. Výsledek analýzy potvrdily i laboratoře ve Francii a ve Švédsku, ke stejnému závěru dospěla Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Ruské úřady podíl na jeho otrávení odmítají a zpochybňují, že byl vůbec otráven. 

Alexej Navalnyj a vedle něj policisté - častý a typický obrázek.
Alexej Navalnyj a vedle něj policisté - častý a typický obrázek. | Foto: Jevgenij Feldman
 

Právě se děje

Další zprávy