Mimořádná zpráva

Kdo byl útočník Radouane Lakdim? Radikál a drogový dealer, kterého úřady sledovaly

ČTK ČTK
23. 3. 2018 21:50
Lakdima zařadili na seznam sledovaných osob už v roce 2014. Trestán byl jen za menší kriminální činy.
Vyšetřování v  Carcassonne.
Vyšetřování v Carcassonne. | Foto: Reuters

Paříž - Francouzské úřady v letech 2016 a 2017 zaznamenaly u útočníka, který v pátek  zabil tři lidi, že se zradikalizoval. Nic ale nenaznačovalo, že by představoval bezprostřední hrozbu, oznámil v pátek prokurátor věnující se případům terorismu ve Francii François Molins.

Úřady podle něj zadržely družku, která s pachatelem sdílela domácnost.

Pětadvacetiletý Radouane Lakdim byl kvůli svým sklonům k islámskému radikalismu a k vazbám na místní salafistické hnutí, tedy hnutí islámských fundamentalistů, zařazen na seznam sledovaných osob úřady už v roce 2014.

V roce 2011 a 2015 byl trestán za méně závažné kriminální činy. Teprve v letech 2016 a 2017 jej pak intenzivněji sledovaly tajné služby. Ty ale "neodhalily žádné varovné signály možného přechodu k teroristickému činu", sdělil Molins na tiskové konferenci.

Ministr Collomb řekl, že střelec, 25letý Radouane Lakdim z jihu Francie, byl zradikalizovaný delikvent známý kvůli drobným zločinům a jako drogový dealer.

Nebyl považován za nebezpečného islamistu, ale byl pod dohledem. Tajné služby ale "neodhalily žádné varovné signály možného přechodu k teroristickému činu", sdělil prokurátor věnující se případům terorismu v zemi François Molins.

Nyní se někteří Francouzi na sociálních sítích zlobí, jak může sledovaná osoba být takto ozbrojená a spáchat teroristický čin. Ptají se, co to tedy znamená, že je zločinec "pod dohledem".

Muž byl údajně ozbrojený i granáty. Ještě než prchl do 20 minut jízdy vzdálenému Trèbes, patrně při krádeži auta v Carcassonne zastřelil řidiče a zranil dalšího pasažéra.

Z automobilu pak u Carcassonne postřelil jednoho ze skupiny čtyř členů pohotovostní policejní jednotky CRS. Zástupce policie Yves Lefebvre řekl, že policisté se vraceli z ranního běhu a neměli na sobě policejní uniformu. Jeden policista byl lehce postřelen do ramene.

V supermarketu řetězce Super U později ozbrojenec zabil další dva lidi. Mezi mrtvými je i portugalský občan. Při policejním zátahu byli zraněni další nejméně dva příslušníci bezpečnostních složek.

Útočník podle svědků při vstupu do obchodu vypálil několik ran a podle starosty Trèbes Erica Menassiho křičel "Alláhu akbar (bůh je veliký), všechny vás zabiju!". Také vykřikoval, že je vojákem IS, a hovořil o odplatě za bombardování Sýrie.

Mezitím zřejmě většina zákazníků a personálu z obchodu uprchla. V momentě policejního zásahu už zůstal v obchodě s útočníkem pouze jeden policista, který se podle Collomba nechal vyměnit za jednoho z rukojmích. Podle prokurátora Molinse policie proti pachatelovi zaútočila, když začal po svém novém rukojmím střílet.

Podle něho policie pokračuje ve vyšetřování případu. Zejména se snaží zjistit, odkud pochází zbraň, kterou měl pachatel k dispozici, a také okolnosti, za jakých si ji pořídil. Pátrá se rovněž po jeho případných dalších komplicích.

PŘÍMÝ PŘENOS: Policie zasahuje na jihu Francie, kde útočník střílel do lidí v obchodě | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Situace s Ázerbájdžánem se vyostřuje, arménský premiér chce ruské pohraničníky na hranicích

Arménský premiér Nikol Pašinjan navrhl zřídit stanoviště ruských pohraničníků podél arménsko-ázerbájdžánských hranic, kde neustávají incidenty. Uvedla to ve čtvrtek ruská agentura TASS.

"Situace podél arménsko-ázerbájdžánských hranic se nestabilizovala, nehledě na úsilí arménské vlády a mezinárodního společenství. Ázerbájdžán pokračuje v agresivní rétorice a počínání, přičemž ignoruje návrhy mezinárodního společenství na řešení vzniklé situace," řekl Pašinjan na zasedání vlády.

Ve středu se na hranicích odehrála jedna z nejintenzivnějších přestřelek, Baku následně hlásilo dva zraněné vojáky, Jerevan tři zabité a pět raněných vojáků. Týž den obě znepřátelené strany přistoupily na ruský návrh na příměří. Ve čtvrtek se ale obě strany vzájemně obvinily z nového ostřelování. Neklid na hranicích panuje od poloviny května, kdy Jerevan obvinil ázerbájdžánské vojáky ze snahy "korigovat" průběh hranice.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Volkswagen má rekordní pololetní zisk, chce vyrábět více elektromobilů než Tesla

Německý automobilový koncern Volkswagen vykázal v pololetí rekordní provozní zisk 11,4 miliardy eur (291 miliard korun). Ve stejném období roku 2019, tedy před pandemií, byl provozní zisk deset miliard eur, což byl do té doby rekord. Firma zároveň zvýšila celoroční prognózu. Výhled provozní návratnosti tržeb za celý letošní rok zvedla o 0,5 procentního bodu na šest až 7,5 procenta. Firma, jejíž součástí je i česká automobilka Škoda Auto, to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. 

Největší podíl na výsledku měly prémiové firemní značky a divize finančních služeb, které vykázaly růst ve dvojmístných číslech. "Udržujeme vysoké tempo, a to jak z hlediska provozního, tak strategického," uvedl šéf společnosti Herbert Diess. Dodal, že pokrok zaznamenala také divize elektromobilů. Diess by chtěl, aby Volkswagen v polovině desetiletí předstihl na pozici největšího výrobce elektromobilů na světě americkou společnost Tesla.

Automobilku Volkswagen, podobně jako i další výrobce aut, na jaře zasáhl nedostatek polovodičů. Firma upozornila, že by se to mohlo projevit v nižších dodávkách. Loni Volkswagen dodal 9,3 milionu vozů a uvádí, že letos by jich mělo být o něco více. Dříve společnost předpokládala, že dodávky budou výrazně vyšší.

Zdroj: ČTK
Další zprávy