Kdo nahradí Mayovou? Z těchto deseti kandidátů budou vybírat šéfa konzervativců

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 11. 6. 2019 9:52
Do čtvrtečního prvního kola volby nového lídra britské Konzervativní strany, která vyvrcholí za šest týdnů, půjde deset kandidátů. Jeden z nich se s největší pravděpodobností stane také příštím britským premiérem. Nový předseda vlády by měl dovést zemi k brexitu a ovlivní, jakou bude mít odchod země z Evropské unie podobu. Podle odhadů médií je pravděpodobný i takzvaný divoký brexit bez dohody. Podívejte se, kterým deseti konzervativcům se podařilo nasbírat podpisy osmi poslanců, a tak mají šanci nahradit Theresu Mayovou.

Video: Konec Mayové znamená, že Británie vykročila k tvrdému brexitu

Do čela konzervativců nastoupí někdo, kdo bude ochotný riskovat, komu nebude vadit tvrdý brexit, může to být Boris Johnson nebo Dominic Raab. | Video: DVTV, Martin Veselovský
Boris Johnson.
Boris Johnson. | Foto: ČTK

Nejhlasitější hlas brexitu

Poslední dobou o něm nebylo tolik slyšet, do zápasu o premiérské křeslo ale vstupuje jako jasný favorit. Bývalý ministr zahraničí a starosta Londýna Boris Johnson je velmi populární mezi řadovými členy konzervativců.

Podle deníku Financial Times měl před pondělním podáváním přihlášek podporu 55 stranických kolegů v dolní komoře parlamentu a výrazně tak převyšoval konkurenci. V květnovém průzkumu pro britský deník The Times vyšlo najevo, že 39 procent členské základny by jednoznačně podpořilo právě jeho. 

Je hlasitým zastáncem brexitu "s dohodou nebo bez dohody", tedy za každou cenu, a stranu vyzývá k návratu k tradičním hodnotám, jako jsou nízké daně či zajištění národní bezpečnosti. Bývá označován za populistu, který se nezastaví před ničím, aby se dostal k moci. Podle jeho stoupenců je proto ideálním vyzyvatelem Nigela Farage z konkurenční Strany pro brexit i šéfa labouristů Jeremyho Corbyna. 

Boris Johnson byl v čele hlavního města Velké Británie mezi lety 2008 a 2016. Před třemi roky patřil k hlavním tvářím kampaně za vystoupení země z Evropské unie. Mimo jiné plánuje zvednout z 50 tisíc na 80 tisíc liber (v přepočtu 2,3 miliony korun) hranici ročního příjmu, nad níž se aplikuje nejvyšší míra zdanění. Svou vizi pro Británii bude Johnson prezentovat ve středu.

 

Právě se děje

Další zprávy