Kde milují Bushe? V Izraeli, Albánii, Gruzii a Kuvajtu

Martin Novák Martin Novák
10. 1. 2008 23:42
Do roka prý bude mezi Izraelci a Palestinci mír
Bush dostal od izraelského premiéra Ehuda Olmerta izraelský dres se svojí jmenovkou.
Bush dostal od izraelského premiéra Ehuda Olmerta izraelský dres se svojí jmenovkou. | Foto: Reuters

Tel Aviv - Dva dny strávil americký prezident George Bush v Izraeli a na území palestinské samosprávy. A dostalo se mu dvou diametrálně odlišných přijetí.

Izraelci - až na výjimky z řad krajní pravice - ho vítali, Palestinci zůstali chladní. V Jeruzalémě a Tel Avivu se nadšeně aplaudovalo a mávalo americkými vlaječkami, v Ramalláhu a Betlémě bylo ticho.

Izrael Američany potřebuje

Americký prezident je málokde tak oblíben jako v Izraeli. Americká pomoc a spojenectví jsou pro židovský stát klíčové v dlouhodobé snaze udržet se a přežít mezi arabskými zeměmi v okolí.

Na tiskové konferenci v Ramalláhu hovořil Bush pod portrétem bývalého palestinského vůdce Jásira Arafata.
Na tiskové konferenci v Ramalláhu hovořil Bush pod portrétem bývalého palestinského vůdce Jásira Arafata. | Foto: Reuters

Bushova zahraniční politika a jeho důraz na boj s terorismem mají v Izraeli sympatie. Mnoho komentátorů i politiků dokonce tvrdí, že Bush je Izraeli nejvíce nakloněným americkým prezidentem v historii.

"Přijel prezident, který je velkým přítelem Izraele a podporuje ho. A Izrael ho vítá s respektem, jaký si zaslouží," prohlásil premiér Olmert.

Židovský stát se cítí ohrožen Íránem a od Bushe očekávají izraelští politici tvrdý postup. S nedávným závěrem amerických zpravodajských služeb ale Izraelci nesouhlasí a tvrdí, že Teherán dál pokračuje ve výrobě atomové bomby.

Komentátor Michael Freund dokonce v deníku Jerusalem Post zveřejnil otevřený dopis Bushovi, nazvaný "Pane prezidente,osud světa je ve Vašich rukou."

(Článek pokračuje pod grafikou)

 

Foto: Reuters

 

Kritika osad

Proti návštěvě prezidenta se postavili jen pravicoví radikálové, kterým se nelíbí výhrady Bushe vůči rozšiřování židovských osad na západním břehu Jordánu.

Bush se těší oblibě tam, kde jsou USA považovány za spojence proti okolnímu nepříteli, proti vnějšímu ohrožení.

Doslova fenomenálního přijetí se prezidentovi dostalo vloni v Tiraně, kde desetitisíce Albánců zaplnily ulice a nadšeně ho zdravily. I proto, že slíbil nezávislé Kosovo (velké sympatie vůči USA mají samozřejmě i kosovští Albánci.)

V Albánii se vloni v červnu dostalo Bushovi nadšeného přijetí.
V Albánii se vloni v červnu dostalo Bushovi nadšeného přijetí. | Foto: Reuters

S jásotem byl davy uvítán také v Tbilisi, kde promluvil na náměstí k velkému shromáždění. Gruzie čelí velkému tlaku Ruska, a proto potřebuje americkou pomoc.

Palestinci nejásali

Jeho předchůdce Billa Clintona Palestinci v roce 1998 v Gaze vítali s nadšením, ulice zaplnily jeho fotografie a palestinské i americké vlajky. Bushe ale rádi nemají a jeho několikahodinový pobyt na Západním břehu Jordánu tam velký dojem neudělal.

Ještě před odletem Bush nicméně prohlásil, že jeho cíl - podpis mírové dohody mezi Izraelci a Palestinci do roku 2009 - považuje za reálný.

Odpoledne zamířil do Kuvajtu, kde ho také mají rádi. Jeho otec vedl v roce 1991 válku proti Saddámu Husajnovi a vyhnal z Kuvajtu okupační iráckou armádu. A on sám v roce 2003 Kuvajťany definitivně Saddáma zbavil.

 

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy