Kde Američané udělali chybu? Lidé vyšli do barů, úder viru je drtivější než na jaře

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
2. 7. 2020 6:31
Arizona, Florida nebo Texas zaznamenaly v posledních dnech rekordní nárůst případů nákazy koronavirem. Především jižanské státy USA se dostávají do krize, kterou má Evropa už za sebou. Situace je tam dokonce horší než na začátku pandemie. Každý den se ve Spojených státech objeví na 40 tisíc nových případů.
Američané se raději nechávají na koronavirus testovat v autech. V těžce postiženém Texasu a na Floridě se tvoří dlouhé kolony. | Video: Reuters

Na Floridě v sobotu přibylo přes 9500 nových případů nákazy, minulé úterý v Texasu testy odhalily rekordních 6900 nových případů za den. Florida by se podle odborníků mohla brzy stát dalším ohniskem americké epidemie se situací horší než v dubnu v New Yorku, kde nemocnice nestíhaly přijímat těžce nemocné.

Zatímco v Evropě a v mnoha zemích Asie se situace zlepšila, Spojené státy míří opačným směrem. Na nemoc covid-19 zemřelo už na 128 tisíc Američanů, nakažených je 2,7 milionu. To je momentálně nejvíc ze všech zemí na světě. Ve 14 státech USA se během června počet případů zdvojnásobil.

Co Američané udělali špatně? Zprvu zareagovali pomaleji. Prezident Donald Trump pandemii podceňoval, nechal rozhodování o opatřeních na jednotlivých státech. Rušení kulturních akcí, nošení roušek a následné uvolňování tak probíhaly na území Spojených států trochu nahodile. V mnoha případech rozhodnutí jednotlivých států ignorovala doporučení federálního úřadu pro veřejné zdraví. Ten například doporučuje nošení roušek, přesto tuto povinnost zavedlo jen 18 států USA.

Podle odborníků je ale hlavním důvodem druhého, drtivějšího úderu pandemie fakt, že úřady začaly příliš rychle uvolňovat opatření. Američané tak začali jezdit na výlety, pláže a chodit do barů. 

Příliš rychlé uvolňování

Podle agentury Bloomberg je to jasně vidět v grafickém znázornění pandemie v USA a v Evropě. Mnoha americkým státům jednoduše stačilo, když se jim podařilo takzvaně zploštit křivku nákazy. Tedy když křivka grafu znázorňující počet nakažených přestala strmě stoupat. Oproti tomu státy EU s uvolněním karanténních opatření počkaly až na chvíli, kdy křivka výrazně poklesla. 

Teprve v tu chvíli totiž klesá množství viru, který mezi lidmi cirkuluje. Když případy nákazy přestanou stoupat, neznamená to, že virus zmizel - jen neměl příležitost se mezi lidmi šířit. Otevřené bary, kluby, restaurace nebo tělocvičny mu to ale zase znovu umožní. 

Otevřít bary byla chyba

Některé americké státy proto znovu přistupují ke karanténním opatřením, další jen zpomalují nebo pozastavují uvolňování. "Kdybych se mohl vrátit zpátky a udělat něco jinak, pravděpodobně by to bylo pomalejší znovuotevírání barů, když teď vidím, jak rychle se tam koronavirus šíří," prohlásil před pár dny guvernér Texasu Greg Abbott. Minulý pátek nařídil bary znovu zavřít, restaurace musí snížit kapacity o 50 procent.

Ve stejný den přišel o licenci na prodej alkoholu jeden bar v Orlandu na Floridě, kde se nakazilo až 150 lidí.

"Všichni se chceme v létě vrátit k tomu, co ve Washingtonu děláme rádi, a úplně otevřít naši ekonomiku, ale ještě tam nejsme," prohlásil o víkendu washingtonský guvernér Jay Inslee. "Situace se stále vyvíjí a my se budeme rozhodovat na základě dat," dodal.

Roušky jsou politický problém

Některé americké státy nebo města z obav z šíření nákazy začínají zavádět povinné nošení roušek. Zakrývat si ústa a nos v obchodech, v hromadné dopravě nebo jiných místech lidé musí už ve 45 z 50 států.

"Proboha, vyhýbejte se davům, noste roušky. To jsou základy, které - když se podíváte na televizní záznamy nebo fotky v novinách - lidé nedodržují. Je to recept na katastrofu," nechal se slyšet uznávaný epidemiolog a člen krizového štábu Bílého domu pro boj s koronavirem Anthony Fauci. V úterý americký Senát varoval, že pokud bude pokračovat současný trend pandemie, Spojené státy budou brzy počítat každý den až 100 tisíc nových případů.

Roušky ale Američany rozdělují, stala se z nich doslova politická zbraň. Podle průzkumů je teď sice nosí na veřejnosti více lidí než na začátku epidemie, mnohem častěji je ale mají voliči demokratů než příznivci republikánů.

Je to obdoba štěpící linie mezi politiky. Demokratičtí guvernéři povinnost roušek zavádějí častěji než republikánští. Například guvernér New Yorku Andrew Cuomo přímo žádal Donalda Trumpa, aby nošení roušek nařídil plošně. Dokonce ho i vyzval, aby ji sám nosil. Americký prezident si ji ale na veřejných akcích nenasazuje.

Horší než masové protesty

Laxní politika jednotlivých států i samotného prezidenta se ukazuje jako hlavní příčina koronavirové krize, ve které se teď Spojené státy nacházejí. Dokonce ani masové protesty, které rozpoutala vražda černocha George Floyda během policejního zákroku, navzdory obavám žádnou vlnu nákazy neodstartovaly.

Dokázali to vědci z Univerzity Barkley, Coloradské univerzity a Univerzity San Diego, když porovnali data mobilních operátorů s databází nakažených pacientů Centra pro kontrolu a prevenci nemocí.

Politici varovali, že obrovské protesty a nedodržování odstupu způsobí novou epidemickou vlnu. Na základě dat nasbíraných po dobu tří týdnů v 315 městech, kde se konaly velké protesty Black Lives Matter, se ale ukázalo, že tyto akce neměly na skokový nárůst nakažených žádný vliv.

Ostatní obyvatelé, kteří neprotestovali, trávili doma naopak víc času než jindy. Motivací mohlo být více. I ze strachu z násilností a rabování zůstaly obchody uzavřené, ulice byly zablokované a lidé raději nevycházeli.

Video: Třetina lidí v pražské MHD stále nosí roušky

I přes zrušení povinnosti nosit roušky v hromadné dopravě je v Praze zhruba třetina lidí nesundala. Podívejte se na video. | Video: Kristýna Pružinová
 

Právě se děje

Další zprávy