Každý pátý Němec pochází ze zahraničí

Zahraničí Zahraničí
16. 7. 2010 9:05
Nová čísla zveřejnil Spolkový statistický úřad
Německo: Reichstag v Berlíně.
Německo: Reichstag v Berlíně. | Foto: Reuters

Berlín - Šestnáct milionů Němců je zahraničního původu, tedy přistěhovalcem nebo potomkem nedávných přistěhovalců.

Oznámil to ve své zprávě Spolkový statistický úřad. Znamená to, že zhruba každý pátý Němec má své kořeny - přinejmenším etnické - jinde než v Německu.

Úřad také oznámil, že do budoucna podíl přistěhovalců nebo potomků přistěhovalců v SRN ještě poroste.

Západní Německo otevřelo brány cizincům v padesátých letech a tzv. gastarbeitři přicházeli hlavně z Turecka, Řecka, Portugalska, Itálie a bývalé Jugoslávie.

Kolečko německých fotbalistů
Kolečko německých fotbalistů | Foto: Sport

Za symbol současného Německa byl považován fotbalový tým, který nedávno reprezentoval Německo na mistrovství světa v Jihoafrické republice.

Jedenáct z třiadvaceti fotbalistů ve výběru trenéra Joachima Löwa mělo svůj původ v cizině. V Polsku, Tunisku, Turecku, Bosně či Ghaně.

Reprezentaci se dokonce s nadsázkou přezdívalo "německý Babylon."


 

Právě se děje

před 2 hodinami

Zastupitelé západoněmecké obce z vedení sesadili člena neonacistické strany

Západoněmeckou obec Waldsiedlung již nevede člen krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD) Stefan Jagsch, v úterý ho zastupitelé odvolali a ve funkci ho vystřídala zástupkyně křesťanských demokratů (CDU). Informovala o tom agentura DPA.

Jagsch byl do funkce zvolen v září, a to i s pomocí hlasů CDU, sociálních demokratů (SPD) a liberálů (FDP), což vyvolalo na celoněmecké úrovni tvrdou kritiku. NDP je totiž označována za neonacistickou a zavedené strany s ní spolupracovat odmítají.

Ačkoli CDU, FDP a SPD oficiálně s NPD nespolupracují, zastupitelé těchto tří stran v hesenského Waldsiedlungu, kde žije asi 2600 lidí a který je součástí obce Altenstadt, to nerespektovali. Následnou kritiku odmítali s tím, že nikdo jiný o tuto funkci, která byla volná od června, zájem neměl a že stranická příslušnost nehrála žádnou roli.

Další zprávy