Každý pátý Němec pochází ze zahraničí

Zahraničí Zahraničí
16. 7. 2010 9:05
Nová čísla zveřejnil Spolkový statistický úřad
Německo: Reichstag v Berlíně.
Německo: Reichstag v Berlíně. | Foto: Reuters

Berlín - Šestnáct milionů Němců je zahraničního původu, tedy přistěhovalcem nebo potomkem nedávných přistěhovalců.

Oznámil to ve své zprávě Spolkový statistický úřad. Znamená to, že zhruba každý pátý Němec má své kořeny - přinejmenším etnické - jinde než v Německu.

Úřad také oznámil, že do budoucna podíl přistěhovalců nebo potomků přistěhovalců v SRN ještě poroste.

Západní Německo otevřelo brány cizincům v padesátých letech a tzv. gastarbeitři přicházeli hlavně z Turecka, Řecka, Portugalska, Itálie a bývalé Jugoslávie.

Kolečko německých fotbalistů
Kolečko německých fotbalistů | Foto: Sport

Za symbol současného Německa byl považován fotbalový tým, který nedávno reprezentoval Německo na mistrovství světa v Jihoafrické republice.

Jedenáct z třiadvaceti fotbalistů ve výběru trenéra Joachima Löwa mělo svůj původ v cizině. V Polsku, Tunisku, Turecku, Bosně či Ghaně.

Reprezentaci se dokonce s nadsázkou přezdívalo "německý Babylon."


 

Právě se děje

před 1 hodinou

Junosť Minsk obhájil titul v běloruské hokejové lize

Hokejisté týmu Junosť Minsk obhájili titul v běloruské lize a získali právo účasti v nadcházejícím ročníku Ligy mistrů. V pátém finále zdolali doma Salihorsk 3:2 v prodloužení a ovládli sérii 4:1 na zápasy. Běloruská liga jako jediná z hokejových soutěží pokračovala i při současné pandemii koronaviru.

O zisku devátého titulu v historii pro Junosť rozhodl v čase 67:54 obránce Vladislav Jerjomenko. Obhájce titulu tak navázal na triumfy i z let 2004 až 2006, 2009 až 2011 a 2016. Junosť zaplnila poslední volné místo v Lize mistrů po ročník 2020/21, kde budou startovat i tři české kluby - Liberec, Třinec a Sparta.

Přehled účastníků hokejové Ligy mistrů pro ročník 2020/21:

Frölunda, Lulea, Färjestad, Rögle, Skelleftea (všechny Švédsko), Curych, Zug, Davos, Ženeva, Biel-Bienne (všechny Švýcarsko), Kärpät Oulu, Lukko Rauma, Tappara Tampere, Ilves Tampere (všechny Finsko), EHC Mnichov, Mannheim, Straubing, Eisbären Berlín (všechny Německo), Bílí Tygři Liberec, Oceláři Třinec, Sparta Praha (všechny ČR), Salcburk, Bolzano, Vídeň (všechny EBEL), Aalborg (Dánsko), Banská Bystrica (Slovensko), Cardiff (Velká Británie), Grenoble (Francie), Stavanger (Norsko), Tychy (Polsko), Junosť Minsk (Bělorusko), SönderjyskE (vítěz Kontinentálního poháru).

Zdroj: ČTK
Další zprávy