Každý padesátník má brát aspirin denně, tvrdí studie

gaz
27. 8. 2008 16:02
Pravidelné užívání léku by prospělo milionům kardiaků
Foto: Aktuálně.cz

Londýn - Lidé nad padesát let by měli každý den brát aspirin, aby snížili riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění.

Vyplývá to ze studie uveřejněné v lékařském časopise Heart (Srdce), o které informovala britská média.

Nemoci a zdravotní obtíže jako vysoký krevní tlak, onemocnění srdeční chlopně, infarkt myokardu a mozková mrtvice jsou nejčastějšími příčinami smrti v Evropské unii, kde jsou zodpovědné za 40 procent úmrtí mezi muži i mezi ženami.

Léky podobné aspirinu, které obsahují kyselinu acetylsalicylovou, snižují srážlivost krve, a tak těmto zdravotním problémům předcházejí. Dřívější studie ukázaly, že riziko infarktu se při braní aspirinu snižuje o třetinu a riziko smrtelné srdeční příhody o patnáct procent.

Podle vědců z univerzit v Nottinghamu a Sheffieldu by měli prášky obsahující tuto látku užívat všichni muži nad 48 a všechny ženy nad 57 let.

Výjimkou by byli pouze lidé, kteří mají žaludeční vředy, trpí řídkostí krve nebo cukrovkou. Kyselina totiž dráždí trávicí trakt a působí na tato onemocnění negativně.

Až když se objeví problémy

V současné době nejsou podobné léky v Česku ani v Británii předepisovány preventivně, ale až když se u pacientů kardiovaskulární potíže objeví.

Podle studie by bylo lepší, kdyby je brali všichni lidé, mnoho nemocných je teď totiž nedostává, ačkoliv by jim pomohly.

Dávky, které berou pacienti s cévními potížemi, jsou několikanásobně nižší než ty, které užíváme bez předpisu proti bolesti či vysokým teplotám.

"Na recept to je 75 až 150 miligramů. Bez předpisu to je 400 mg," řekl Aktuálně.cz předseda České lékárnické komory Stanislav Havlíček. "Že však nejsou k dostání léky s nižší dávkou, je problém výrobce."

Angličtí lékaři pro svou studii analyzovali skupinu 12 tisíc lidí. Zjistili, že srdečními problémy trpí každý desátý muž starší 47 a desátá žena starší 58 let.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně u města Bata v Rovníkové Guineji. Další stovky lidí byly podle médií zraněny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy