Prigožin o bojích v Bachmutu: Každý dům je pevnost, obranné linie jsou všude

ČTK ČTK
3. 1. 2023 13:47
Ruští vojáci bojují o jediný dům v Bachmutu na ukrajinském Donbasu i několik týdnů, sdělil ruské agentuře RIA Novosti šéf ruských žoldnéřů Jevgenij Prigožin. Každý dům v Bachmutu se podle Prigožina rovná pevnosti a město, pro něž Rusko používá sovětský název Artemovsk, je protkané hustou sítí obranných linií.
Zakladatel žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin.
Zakladatel žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin. | Foto: Reuters

Ruská armáda se snaží o dobytí Bachmutu už téměř osm měsíců, postupuje ale jen velmi pomalu.

"Artemovsk, to je pevnost v každém domě. Naši chlapci se perou o každý dům někdy i víc než jeden den. Někdy i týdny o jeden dům," popsal boje v Bachmutu Prigožin, zakladatel Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) soukromé vojenské společnosti. Ruští vojáci podle něj postupují dům za domem.

Když pak ruští vojáci prorazí jednu z obranných linií ve městě, většinou zjišťují, že za ní leží několik dalších, postěžoval si také Prigožin. "Dnes ráno dobyli jeden dům a prorazili obranu. Ale za tím domem je další obrana a ne jedna," přiblížil Prigožin, který odhadl počet obranných linií v Bachmutu na pět set.

"Co deset metrů, to hranice obranné linie," sdělil také Prigožin.

Tvrdohlavost, s níž se Rusko i za cenu obrovských ztrát snaží o dobytí Bachmutu, je pro mnohé armádní experty zarážející, podotkl ruský nezávislý portál Moscow Times. Město má podle něj malý strategický význam a pro Rusko může jít o otázku prestiže - po tolika měsících bojů Moskva nechce uznat porážku.

Ruský postup u Bachmutu v listopadu a prosinci oproti říjnu ještě zpomalil, uvedli minulý měsíc američtí analytici z Institutu pro studium války (ISW). Operační schopnosti ruských sil podle nich zapříčiňují mimo jiné velké ztráty Wagnerovy skupiny.

V Bachmutu zdevastovaném urputnými boji zůstává asi deset tisíc obyvatel. Před válkou ve městě žilo sedmkrát více lidí.

Video: Prigožin verbuje do své žoldnéřské armády ruské vězně (15. 9. 2022)

Jevgenij Prigožin, přezdívaný jako „Putinův šéfkuchař“, osobně verbuje vojáky v ruské trestanecké kolonii do války na Ukrajině. | Video: Aktuálně.cz/Telegram/Двач
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy