Každá třetí Evropanka zažila týrání, nejčastěji partnerem

ČTK Petr Jemelka ČTK, Petr Jemelka
5. 3. 2014 11:14
Obětí sexuálního či jiného fyzického násilí se stalo 62 milionů obyvatelek Evropské unie.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Bleskově

Brusel - Každá třetí obyvatelka Evropské unie se od svých 15 let stala obětí sexuálního či jiného fyzického násilí.

Většina ze 62 milionů takto postižených žen přitom uvedla, že na ní sexuální a další fyzické násilí páchali jejich intimní partneři. Vyplývá to z průzkumu Agentury základních práv EU (FRA).

Přes 42 procent všech dotázaných žen se zároveň pokládá za oběti psychologického násilí ze strany svých partnerů, především v podobě ponižování na veřejnosti, zákazu chodit ven, různých pohrůžek a nucení dívat se na pornografické materiály.

Výsledky rozsáhlého průzkumu, který byl proveden v roce 2012, jsou podle FRA alarmující.

"Anketa ukázala, že fyzické, sexuální a psychologické násilí vůči ženám představuje vážná porušování lidských práv ve všech členských zemích osmadvacítky. Rozsah tohoto problému ukazuje na to, že násilí vůči ženám se netýká jen obětí, ale má i každodenní dopad na společnost. Je tudíž nezbytné, aby především politici a občanská společnost zlepšili opatření k řešení všech forem násilí na ženách," uvedl ředitel agentury Morten Kjaerum.

Nejvíce trpí Dánky, Česko v evropském průměru

Nejvíce žen podle statistik zažilo násilí v Dánsku (52 %), naopak nejméně v Polsku (19 %). Česko a Slovensko se s 32, respektive 34 % řadí k průměru. Ten činí 33 %.

Co se týče České republiky, je podle FRA domácím násilím ohroženo až 400 000 žen. Nejčastěji jde o opakované ponižování a fyzické napadání, následované sexuálním nátlakem, nebezpečným pronásledováním a vyhrožováním.

Oběti násilí neohlašují

Čtvrtina napadených žen útok úplně zatajila a pouhá desetina obětí případ ohlásila policii. Když už se ženy svěřují, většinou o napadení povědí známým či kolegyním v práci. Tři pětiny případů domácího násilí přitom skončily pro ženy zraněním nebo psychickými následky, což se podle analýzy organizace proFem v Česku týká zhruba 230 000 žen ročně.

Odbornou lékařskou pomoc ale vyhledalo jen 32 % žen, přičemž 3 % žen byla hospitalizována.

Autoři evropské zprávy, která vznikla na základě dotazování více než 42 000 obyvatelek EU ve věku od 18 do 74 let, navrhli řadu opatření na unijní i národní úrovni.

FRA například doporučuje, aby zákony ve všech zemích zaručovaly vdaným ženám stejnou ochranu před znásilněním partnery, jakou mají oběti cizích mužů. Experti zároveň státům doporučili, aby ratifikovaly příslušnou konvenci Rady Evropy (RE) o prevenci a boji proti násilí vůči ženám.

Ze zemí EU úmluvu dosud ratifikovaly jen Rakousko, Itálie a Portugalsko. Česká republika hodlá konvenci přijmout poté, co zanalyzuje její dopady na českou legislativu.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

USA mají možná druhý případ koronaviru, Japonsko už jej potvrdilo

U texaského studenta, který navštívil čínské velkoměsto Wu-chan, je podezření na napadení novým koronavirem. Pokud se podezření potvrdí, půjde od druhý případ napadení virem způsobujícím zápal plic ve Spojených státech. Druhý potvrzený případ hlásí podle agentury Kjódó Japonsko.

Univerzitní student je v Texasu léčen s onemocněním dýchacích cest a je izolován doma. Zároveň jsou u něj prováděny testy na nově objevený koronavirus, který už v Číně zabil 18 lidí, z toho 17 ve Wu-chanu, který je ohniskem epidemie. První případ nákazy v USA byl oznámen ve středu ve státě Washington.

Japonské ministerstvo zdravotnictví mezitím potvrdilo druhý případ nákazy. Jde o čtyřicátníka, který v neděli do Japonska přicestoval z Wu-chanu. Nyní je muž hospitalizován.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Kvůli pádu muže do kolejiště večer nejelo metro na části linky B

Téměř čtyři hodiny nejezdilo ve čtvrtek večer metro mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B. Kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk, provoz se podařilo obnovit až necelou hodinu před půlnocí, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou metra nepřežil. Lidé v daném úseku museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté.

"Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Metro jezdilo bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B byl provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje, hlavně linky 3 a 5, či přestup z tramvají na linku metra C.

Zdroj: ČTK
Další zprávy