Kazašský prezident chce zakázat ženám nosit černé oblečení. Odporuje to prý národní kultuře

ČTK ČTK
19. 4. 2017 18:55
Prezident Kazachstánu Nursultan Nazarbajev přišel s návrhem zákona, který by ženám zakazoval oblékat se do černého oblečení. "V důsledku náboženské negramotnosti pěstují mladí Kazaši plnovousy a zkracují si kalhoty. Přibylo i mladých dívek, které se zahalují černým oblečením. Neodpovídá to našim národním zvykům a tradicím," píše se v prohlášení prezidenta. "Kazaši si oblékají černou jen tehdy, když drží smutek," dodal Nazarbajev.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Profimedia.cz

Astana - Prezident Kazachstánu Nursultan Nazarbajev přednesl v parlamentu návrh zákona, který zakazuje ženám oblékat se do černého oblečení. Informovala o tom agentura TASS s odkazem na tiskovou zprávu prezidenta. Černé oblečení prý neodpovídá kazašské kultuře.

Nazarbajev věnoval zvláštní pozornost kazašské tradici a údajné náboženské negramotnosti mladých lidí. "V důsledku náboženské negramotnosti pěstují mladí Kazaši plnovousy a zkracují si kalhoty. Přibylo i mladých dívek, které se zahalují černým oblečením. Neodpovídá to našim národním zvykům a tradicím," píše se v prohlášení prezidenta.

"Kazaši si oblékají černou jen tehdy, když drží smutek," dodal. Zdůraznil tak, že černé oblečení nemá žádný vztah s kazašskou kulturou. Problém je podle něj nutné řešit novou legislativou.

"Pokud budou mladší Kazaši žít podle zvyků, které jsou našemu národu cizí, co bude se státem? Nezávislý Kazachstán musí mít světlou budoucnost, národ musí být sjednocený, země musí být světská a rozvíjet se," píše se dále v prohlášení. Prezident dodal, že stát nebude tolerovat ty, kteří jsou proti tomuto cíli.

Nazarbajev v roce 2011 podepsal zákon o přísné regulaci církevního života v zemi, který fakticky přiznal islámu a pravoslaví status hlavních kazašských náboženství. Výkon jejich duchovní správy však přísně reguluje. Zakazuje například pořádání jakýchkoli náboženských obřadů nebo shromáždění ve státních budovách a úřadech.

Kazašské bezpečnostní složky dlouhodobě tvrdě potírají šíření islámského extremismu v zemi. Informace o aktivitě islámských radikálů jsou v Kazachstánu přesto stále častější. Prezident se tak snaží hájit relativně klidné národnostní a náboženské poměry v zemi, aby ochránil miliardové investice z Ruska, Evropy a Číny.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy