Kazašský prezident chce zakázat ženám nosit černé oblečení. Odporuje to prý národní kultuře

ČTK ČTK
19. 4. 2017 18:55
Prezident Kazachstánu Nursultan Nazarbajev přišel s návrhem zákona, který by ženám zakazoval oblékat se do černého oblečení. "V důsledku náboženské negramotnosti pěstují mladí Kazaši plnovousy a zkracují si kalhoty. Přibylo i mladých dívek, které se zahalují černým oblečením. Neodpovídá to našim národním zvykům a tradicím," píše se v prohlášení prezidenta. "Kazaši si oblékají černou jen tehdy, když drží smutek," dodal Nazarbajev.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Profimedia.cz

Astana - Prezident Kazachstánu Nursultan Nazarbajev přednesl v parlamentu návrh zákona, který zakazuje ženám oblékat se do černého oblečení. Informovala o tom agentura TASS s odkazem na tiskovou zprávu prezidenta. Černé oblečení prý neodpovídá kazašské kultuře.

Nazarbajev věnoval zvláštní pozornost kazašské tradici a údajné náboženské negramotnosti mladých lidí. "V důsledku náboženské negramotnosti pěstují mladí Kazaši plnovousy a zkracují si kalhoty. Přibylo i mladých dívek, které se zahalují černým oblečením. Neodpovídá to našim národním zvykům a tradicím," píše se v prohlášení prezidenta.

"Kazaši si oblékají černou jen tehdy, když drží smutek," dodal. Zdůraznil tak, že černé oblečení nemá žádný vztah s kazašskou kulturou. Problém je podle něj nutné řešit novou legislativou.

"Pokud budou mladší Kazaši žít podle zvyků, které jsou našemu národu cizí, co bude se státem? Nezávislý Kazachstán musí mít světlou budoucnost, národ musí být sjednocený, země musí být světská a rozvíjet se," píše se dále v prohlášení. Prezident dodal, že stát nebude tolerovat ty, kteří jsou proti tomuto cíli.

Nazarbajev v roce 2011 podepsal zákon o přísné regulaci církevního života v zemi, který fakticky přiznal islámu a pravoslaví status hlavních kazašských náboženství. Výkon jejich duchovní správy však přísně reguluje. Zakazuje například pořádání jakýchkoli náboženských obřadů nebo shromáždění ve státních budovách a úřadech.

Kazašské bezpečnostní složky dlouhodobě tvrdě potírají šíření islámského extremismu v zemi. Informace o aktivitě islámských radikálů jsou v Kazachstánu přesto stále častější. Prezident se tak snaží hájit relativně klidné národnostní a náboženské poměry v zemi, aby ochránil miliardové investice z Ruska, Evropy a Číny.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy