Kazachům hrozí zásluhou Borata vězení za urážku hymny

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
24. 5. 2012 16:41
Film z roku 2006 vyobrazil Kazachstán jako zaostalou zemi plnou přežitků

Astana - Borat i po letech cloumá Kazachstánem.

Parodická postava, již před lety vytvořil britský komik Sacha Baron Cohen, se totiž nepřímo postarala o to, že Kazachům budou hrozit přísnější tresty za hanobení státních symbolů, konkrétně hymny.

Zákon, jenž umožní úřadům poslat provinilce až na rok do vězení, schválil v prvním čtení tamní parlament.

Draslík a prostitutky

Poslanci k přísnějším sankcím přistoupili po několika skandálech poslední doby.

Například v březnu pustili v Kuvajtu místo kazašské hymny Cohenovu píseň, která Kazachstán opěvuje coby největšího světového vývozce draslíku a zemi s "nejčistšími prostitutkami v regionu".

Organizátoři střeleckých závodů se tehdy vítězné sportovní střelkyni omluvili a ceremoniál zopakovali. Kazachstán nicméně boratovský přešlap označil za "pobuřující skandál mezinárodních rozměrů" a podal stížnost.

Snímek Borat z roku 2006 jej totiž vyobrazuje jako zaostalou, nedemokratickou zemi plnou středověkých přežitků, v níž je oblíbeným místním nápojem fermentovaná koňská moč, kde letadla řídí jednoocí piloti a homosexuálové musejí nosit modré klobouky.

Skandál v Kuvajtu ale nebyl podle agentury RIA Novosti v poslední době jediný. Rovněž v březnu na lyžařském festivalu v Kazachstánu zazněl místo státní hymny song popového zpěváka Rickyho Martina z roku 1999 Livin' la Vida Loca.

Kazašské úřady také minulý měsíc zahájily trestní řízení proti skupině mužů, kteří byli přistiženi v západokazašském městě Atyrau, že do státní vlajky sbírali odpadky.

 

Právě se děje

Další zprávy