Kazachstán zažil zřídkavý protest proti Nazarbajevovi

ČTK ČTK
28. 1. 2012 11:33
Zhruba tisícovka lidí se v sobotu sešla v největším kazašském městě Almaty.

Almaty - Zhruba tisícovka lidí se v sobotu sešla v největším kazašském městě Almaty při zřídkavém protestu proti režimu prezidenta Nursultana Nazarbajeva. Demonstrovali proti výsledkům parlamentních voleb, které se konaly 15. ledna, i proti represi, jejímž terčem jsou Nazarbajevovi oponenti, napsala agentura AFP.

Na okraji Náměstí republiky v Almaty shromáždění skandovali "svobodu" a "Nazarbajev pryč!" v nezvykle početném protestu, jaké přísně kontrolovaná kazašská společnost zažívá jen zřídka. Demonstrace nebyla povolená a policie postavila kolem náměstí zátarasy, aby na něj protestující nemohli vejít. Na protest dohlíželo asi 500 příslušníků bezpečnosti, a tak byla atmosféra napjatá. Policisté nicméně nijak nezakročili.

Vůdci a aktivisté protinazarbajevovské opozice, kteří při volbách nezískali v parlamentu žádná místa, požadují změny v zemi bohaté na energetické suroviny. "Vraťte bohatství země lidu!" prohlásil spolupředseda opoziční strany Svoboda (Azat) Bolat Abilov. "Uspořádáme další demonstraci v únoru. Přijde nás ještě víc. Přestaňme se bát," dodal.

Demonstrace byla původně svolána na protest proti podvodům při volbách. Dodatečný impulz jí ale dalo zatčení a uvěznění tří prominentních opozičních představitelů během posledních dní.

Nedávné parlamentní volby v Kazachstánu skončily očekávaným vysokým vítězstvím Nazarbajevovy strany Světlo vlasti (Nur Otan), která získala téměř 81 procent hlasů a 83 křesel ve stosedmičlenném mažilisu (dolní parlamentní komoře). Osm mandátů získala podnikatelská strana Světlá cesta (Ak Žol), sedm prorežimní komunisté a devět míst obsadili zástupci kulturních spolků a etnických menšin.

 

Právě se děje

před 27 minutami

USA zastavily vyšetřování, které mělo řešit, zda Bolton v knize o Trumpovi prozradil utajované informace

Americké ministerstvo spravedlnosti zastavilo vyšetřování ve věci, zda John Bolton v knize o svém působení v roli bezpečnostního poradce exprezidenta Donalda Trumpa protiprávně prozradil utajované informace. Informoval o tom list The New York Times a agentura AP. Zástupci vlády současného prezidenta Joea Bidena u federálního soudu podali dokument, kterým podnět k zahájení soudního řízení ruší.

V knize The Room Where It Happened: A White House Memoir (Místnost, kde se to dělo: Paměti z Bílého domu) vydané loni na konci června Bolton ukázal tehdejšího prezidenta Trumpa jako člověka, který se neorientoval v geopolitických otázkách, a jeho rozhodnutí se podřizovala snaze o znovuzvolení. Trump dal v souvislosti s knihou najevo, že si přeje Boltonovo stíhání a označil ho za "silně nekompetentního" a za "lháře".

Trumpova administrativa se pokoušela vydání knihy soudně zablokovat, protože Bolton podle ní porušil dohodu o mlčenlivosti, k níž se při nástupu do funkce bezpečnostního poradce zavázal. Spolupracovníci bývalého prezidenta také tvrdili, že kniha ohrožuje národní bezpečnost. Soud však jejich žádost zamítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy