Kazachstán: V Leninově dole 41 mrtvých

zah, mav
20. 9. 2006 16:48
Almaty - Během dnešních mohutných výbuchů v dolech v Kazachstánu a na Ukrajině zahynulo 41 horníků, další se pohřešují.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Reuters

V Leninově dole, vlastněném firmou Mittal Steel, u města Karaganda v Kazachstánu pravděpodobně vybuchl metan. Exploze nastala krátce před devátou hodinou ranní.

Leninův důl, labyrint se sedmi šachtami, otevřený v roce 1964, je jedním z osmi dolů, které zásobují jednu z největších oceláren na světě, továrnu Timertau. Zástupci firmy uvádí, že přerušení dodávek výrobu neohrozí.

Nebezpečné ukrajinské doly

K obdobné tragédii dnes došlo brzy ráno také na Ukrajině. Výbuch v uhelném dole zabil dnes ráno minimálně třináct horníků. V hloubce 1087 metrů se vznítila směs metanu a uhelného prachu.

Foto: Aktuálně.cz

K výbuchu došlo v dole Zasjaďko v Doněcké oblasti na východě země. Dopoledne záchranné práce skončily, nikdo už v dole nezůstal, vyjádřil se úřad pro krizové situace podle agentury Reuters. Evakuováno bylo 172 horníků, přes šedesát jich bylo nutno hospitalizovat - většinu proto, že se nadýchali plynů.

Uhelné doly na Ukrajině považují experti spolu s čínskými za jedny z nejnebezpečnějších na světě, obsahují totiž vysokou koncentraci metanu, pro nedostatek financí tu vázne údržba a bezpečnostní zásady práce jsou nezřídka porušovány.

V roce 2001 zemřelo ve stejném dole za podobných okolností přes padesát horníků, podobný výbuch v červenci 2002 jich zabil více než dvacet. Nejhorší důlní neštěstí v postsovětské éře se odehrálo v březnu 2000 blízko města Luhansk, zahynulo osmdesát lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy