Kazachstán schválil kontroverzní změny v zákoně o médiích. Chce identifikovat diskutující pod články

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 12. 2017 19:25
Změny vyvolávají obavy z ještě většího potlačování svobody slova, než je tomu v této středoasijské zemi doposud. Organizace Reportéři bez hranic letos zařadila Kazachstán na 157. místo mezi 180 zeměmi hodnocenými podle míry svobody médií.
Kazašský prezident Nazarbajev, archivní foto.
Kazašský prezident Nazarbajev, archivní foto. | Foto: Reuters

Astana - Kazašský parlament dnes schválil několik kontroverzních změn v zákoně o sdělovacích prostředcích. Podle agentury AFP úprava tohoto normativního aktu vyvolává obavy z ještě většího potlačování svobody slova, než je tomu v této středoasijské zemi doposud.

Změny v důležitém právním předpisu dnes předložil poslancům ke schválení prezident Nursultan Nazarbajev, který vládne této bývalé sovětské republice tvrdou rukou od získání nezávislosti po rozpadu SSSR v roce 1991. Podle prohlášení prezidentské kanceláře je cílem úprav "zlepšit informační a komunikační právní předpisy".

Mezi novinky patří například požadavek, aby internetová zpravodajská média identifikovala uživatele píšící komentáře k článkům a údaje o nich uchovávala po dobu tří měsíců. Jiná kontroverzní úprava zavazuje novináře, aby žádali souhlas osob zmíněných ve svých článcích před zveřejněním "osobních, rodinných, lékařských, bankovních, obchodních nebo právních informací".

Podle kazašské organizace hájící svobodu slova Adil soz má nový text zákona za cíl chránit zkorumpované funkcionáře. Úřady do diskuse o změnách právního předpisu sice zapojily novináře a aktivisty občanské společnosti, jejich námitky ale ignorovaly.

Organizace Reportéři bez hranic letos zařadila Kazachstán na 157. místo mezi 180 zeměmi hodnocenými podle míry svobody médií. Nevládní organizace hájící lidská práva pravidelně kritizují beztrestnost bezpečnostních složek, běžné praktiky mučení ve věznicích a porušování základních práv v Kazachstánu, napsala AFP.

Video: Státní televizi známe z totality. Návrh zestátnit ČT a rozhlas je nesmysl, říká Urban

Systém veřejnoprávních médií se od založení BBC osvědčil jako nejúčinnější způsob, jak postavit médium, které je nezávislé, říká Tomáš Urban. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy