Spojenecké jednotky se začnou během dvou dnů stahovat z Kazachstánu, řekl Tokajev

Přenos skončil
Kazachstánský prezident Kasym-Žomart Tokajev ohlásil, že spojenecké jednotky z postsovětské Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB) zahájí během dvou dnů stahování z Kazachstánu, které dokončí za deset dnů, napsala agentura Reuters. Situaci v zemi, kterou zachvátilo povstání proti režimu, sledujeme on-line.
Ruští vojáci po příletu do Kazachstánu.
Ruští vojáci po příletu do Kazachstánu. | Foto: Reuters
Přenos skončil

Tokajev ohlásil, že spojenecké jednotky z postsovětské Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB) zahájí během dvou dnů stahování z Kazachstánu, které dokončí za deset dnů, napsala agentura Reuters.

10:36

Vážení čtenáři, končíme on-line přenos k dění v Kazachstánu. Další informace o této zemi najdete v našem zpravodajství.

18:35

Premiér Petr Fiala (ODS) zatím nehovořil s předsedkyní Sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09) o jejím výroku o maďarském premiérovi Viktoru Orbánovi. Fiala to řekl novinářům při své dnešní návštěvě Slovenska. Konstatoval, že za zahraniční politiku je zodpovědná vláda. Adamová v sobotu na facebooku napsala, že Češi už ve volbách vyhnali svého premiéra Andreje Babiše (ANO) a pevně doufá, že se to povede i Maďarům. SPD ve Sněmovně neprosadila, aby její výrok komora probrala.

Adamová ve svém příspěvku Orbánovi vyčetla například to, že neváhá navazovat na úkor svých spojenců pochybné svazky se zeměmi, jako jsou Rusko a Čína. "Pro ČR je důležité, aby Maďarsko v dubnových volbách zvolilo změnu - stejně jako my," napsala. Později na twitteru doplnila, že Orbán de facto podpořil střelbu do občanů Kazachstánu. "Maďarsko se nerovná Viktor Orbán, žije tam mnoho občanů, kteří s podobnými výroky mají problém, a ty podporuji a vždy podporovat budu," uvedla.

14:08

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) rozhodl o pozastavení čerpání udělených licencí na vývoz vojenského materiálu a materiálu použitelného na kontrolu davu do Kazachstánu v souvislosti s aktuální situací v zemi. Uvedla to Aneta Kovářová z odboru komunikace ministerstva zahraničí. Resort odeslal příslušnou žádost na licenční správu ministerstva průmyslu a obchodu.

07:06

Prezident zopakoval, že během protestů přišlo o život 16 příslušníků bezpečnostních sil. Počet obětí mezi civilisty se podle něj upřesňuje.

Ruská a místní média v neděli s odkazem na zdravotníky uvedla, že o život přišlo 164 lidí, policie ani ministerstvo zdravotnictví ale tento údaj zatím nepotvrdily.

06:42

Kazachstánský prezident Kasym-Žomart Tokajev dnes navrhl parlamentu jako kandidáta na nového premiéra země Alichana Smajlova. Oznámily to tiskové agentury s odvoláním na televizní přímý přenos z jednání zákonodárců. Tokajev promluvil k zákonodárcům prostřednictvím videospojení, poslanci následně jeho návrh odhlasovali.

Prezident mezitím podepsal výnos o jmenování Smajlova premiérem, uvedla prezidentská kancelář podle agentury TASS.

06:19

Kazachstánský prezident Kasym-Žomart Tokajev má dnes představit svého kandidáta do čela vlády. Původní kabinet prezident odvolal 5. ledna po propuknutí nepokojů kvůli prudkému zdražení v zemi hojně využívaného zkapalněného ropného plynu (LPG). Šéfem prozatímního kabinetu je nyní dočasně Alichan Smajlov, který před nepokoji býval prvním vicepremiérem.

06:19

V největším městě Kazachstánu, téměř dvoumilionovém Almaty, které se stalo centrem nepokojů, policie během uplynulých 24 hodin zadržela 1237 lidí kvůli účasti na teroristických útocích, rabování a dalších zločinech, uvedla agentura Interfax s odvoláním na místní úřady.

Zadrženým policisté zabavili 31 střelných zbraní. Vojenské velitelství města rovněž ohlásilo, že "vyčistilo" další čtvrti od zločineckých band, jak úřady označují účastníky nepokojů.

06:00

Policie v Kazachstánu kvůli nepokojům zadržela skoro 10 000 lidí. Oznámilo to dnes podle tiskových agentur ministerstvo vnitra středoasijské země. "Strážci zákona zadrželi 9900 lidí," uvedlo ministerstvo v komuniké podle agentury TASS.

19:34

Cílem těchto útočníků bylo podle prezidenta vytvořit v zemi "zónu chaosu a následně se chopit moci". "Proto byla v zemi zahájena protiteroristická operace," zdůvodnil Tokajev tvrdý zásah proti účastníkům nepokojů. Odhadl také, že ekonomické ztráty státu spojené s dosavadními událostmi činí dvě až tři miliardy dolarů (přibližně 43 až 64,5 miliardy korun). Škody podle něj utrpělo 1300 podniků, vyrabováno bylo 100 nákupních center a bank a zničeno na 500 policejních aut.

19:19

Odpoledne prezident Tokajev podle své tiskové služby v rozhovoru s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem uvedl, že nepokoje byly "dobře připravený" akt agrese. "Nepochybuji o tom, že jde o teroristický útok. O dobře organizovaný a připravený akt agrese proti Kazachstánu. Většina útočníků byli zahraniční bojovníci především ze zemí Střední Asie, včetně Afghánistánu. Byli tam také bojovníci z Blízkého východu," cituje vyjádření Tokajeva zpráva zveřejněná na webu hlavy státu.

16:33

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán dnes v telefonickém rozhovoru vyjádřil kazachstánskému prezidentovi Kasymu-Žomartu Tokajevovi solidaritu v souvislosti s nepokoji, které v zemi propukly začátkem roku. Informoval o tom na facebooku maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Tokajev k potlačení protestů nařídil do demonstrantů bez varování střílet a do země pozval jednotky některých zemí bývalého Sovětského svazu, včetně ruských výsadkářů.

10:28 Vlajka Ruské federace.

Ruský prezident Vladimir Putin dnes obhajoval vyslání vojáků z Ruska a dalších postsovětských států do Kazachstánu. Putin podle agentury TASS při videosummitu postsovětské Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB) zdůraznil, že jednotky této vojenské aliance byly vyslány na kazachstánskou žádost a že doba jejich působení ve středoasijské zemi bude omezená.

"Naše společné působení vnímáme jako vysoce moderní a samozřejmě zcela legitimní akci," řekl Putin o nasazení asi 2500 vojáků ze zemí ODKB v Kazachstánu. Tyto jednotky, které označil za "mírové síly", podle něj zůstanou v zemi omezenou dobu. Délka jejich působení se přitom bude řídit přáními kazachstánského prezidenta.

09:43

Kazachstánský prezident Kasym-Žomart Tokajev dnes uvedl, že ve středoasijské zemi byl obnoven ústavní pořádek, i když protiteroristická operace ještě zcela neskončila. Za teroristy a bandity označuje prezident účastníky rozsáhlých nepokojů. V úterý se Tokajev chystá představit návrh na složení nové vlády, informovala tisková agentura TASS.

07:16

Situace v Kazachstánu je podle tamního bezpečnostního výboru pod kontrolou a stabilizovaná. V největším městě Almaty, které bylo minulý týden ohniskem nepokojů a protivládních demonstrací, začalo rozebírání barikád. Ministerstvo vnitra dnes oznámilo, že při protestech bylo zatčeno 7939 lidí. Podle neoficiálních údajů z minulých dní přišlo o život přes 160 lidí. Nepokoje začaly na začátku roku kvůli prudkému zdražení zkapalněného ropného plynu, což postihlo mnohé motoristy.

06:58

Během nepokojů už bylo zadrženo celkem 7 939 lidí, uvedlo ministerstvo vnitra.

06:14

Kazašský prezident v neděli propustil další dva vysoké bezpečnostní úředníky. Šlo o zástupce bývalého šéfa tajných služeb Karima Massimova, který byl zatčen pro podezření ze zrady poté, co v zemi vypukly násilné protesty.

17:33

Americký ministr zahraničí Antony Blinken kritizoval povolení střílet na demonstranty bez varování, které v pátek vydal kazachstánský prezident Kasym-Žomart Tokajev. "Je to něco, co naprosto odmítám. Příkaz střílet a zabíjet je v současném rozsahu špatný a měl by být odvolán," uvedl ve vysílání televizní stanice ABC Blinken. Podle Blinkena by příkaz měl být zrušen.

Ministr dal zároveň najevo, že Washingtonu není jasné, proč Kazachstán povolal jednotky Ruska a dalších postsovětských zemí z Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti na potlačení domácích nepokojů, a bude žádat po středoasijské republice vysvětlení.

14:10

Papež František vyzval k dialogu v Kazachstánu. "Se zármutkem jsem se dozvěděl, že demonstrace, které se v posledních dnech v Kazachstánu odehrály, provázely oběti na životech," uvedl podle agentury AFP při své pravidelné týdenní modlitbě na Svatopetrském náměstí. "Doufám, že se co nejdříve vrátíme k sociálnímu smíru prostřednictvím hledání dialogu, sociální spravedlnosti a obecného dobra," dodal papež.

13:22

Při nepokojích přišly o život nejméně tři děti ve věku čtyři, 11 a 15 let, oznámila kazachstánská dětská ombudsmanka.

12:20

V Kazachstánu při nynějších nepokojích přišlo o život 164 lidí. Podle kazachstánských a ruských médií to dnes oznámilo místní ministerstvo zdravotnictví. Dosavadní úřední informace hovořily o desítkách mrtvých a stovkách zraněných.

10:51

"Demonstranti stále kladou ozbrojený odpor. Je to stabilizované, ale občas propukne divoký odpor," řekl jedné z místních televizí místostarosta Almaty Jeržan Babakumarov. Ruská televize Mir-24 dnes uvedla, že noc v Almaty byla poměrně klidná, v různých částech města sice bylo slyšet střelbu, zdálo se však, že jde jen o varovné výstřely.

09:19

V kazachstánském největším městě Almaty v noci na dnešek pokračovaly střety s demonstranty, oznámily podle agentury Interfax místní úřady. Tisková služba prezidenta Kasyma-Žomarta Tokajeva uvedla, že policie zadržela od začátku protestů téměř 6000 lidí, mezi nimi mnoho cizinců. Místní aerolinky dnes v Kazachstánu zrušily více než polovinu plánovaných vnitrostátních spojů, zejména kvůli situaci v Almaty.

Podle místních médií pokračovaly v sobotu večer střety na jednom z předměstí Almaty, tamní místostarosta řekl, že na některých místech přetrvává ozbrojený odpor.

22:47

Přehled sobotních událostí:

  • V kazachstánském městě Almaty byla v sobotu znovu slyšet střelba.
  • V sobotu ráno podle agentury TASS v hlavním městě Nur-Sultan znovu začalo fungovat pevné připojení k internetu, to mobilní bylo nefunkční.
  • Kazachstánská bezpečnostní rada informovala, že policie zatkla bývalého šéfa kontrarozvědky a někdejšího premiéra Karima Masimova.
19:41

Při nepokojích v Kazachstánu zemřelo 26 demonstrantů a 18 policistů či vojáků, zatčeno bylo kvůli protestům na 4400 lidí, informovala v sobotu agentura AP s odvoláním na kazachstánské ministerstva vnitra. Místní úřady zatkly i expremiéra a bývalého šéfa kontrarozvědky Karima Masimova, jehož podezírají z velezrady. Podle některých zdrojů byla i dnes ve městě Almaty slyšet střelba. Prezident Kazachstánu Kasym-Žomart Tokajev dnes telefonicky hovořil s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, jemuž mimo jiné řekl, že situace v Kazachstánu se uklidňuje.

17:06

Spálené budovy i vozidla, hlídkující strážníci i ruští vojáci přijíždějící do Kazachstánu. Jak to vypadá uprostřed protestů v městě Almaty, hlavním městě Nur-Sultan i na letišti se můžete podívat v galerii.

16:38 Vlajka Ruské federace.

Ruské ministerstvo zahraničí v sobotu podrážděně reagovalo na páteční poznámku šéfa americké diplomacie Antonyho Blinkena, podle něhož se Kazachstán bude jen těžko zbavovat ruských vojáků, kteří do středoasijské země přišli na pozvání tamního prezidenta po vypuknutí rozsáhlých protestů. Ruská diplomacie označila poznámku za urážlivou a vzkázala Blinkenovi, že by měl raději posoudit to, jak se do různých záležitostí ve světě vměšují USA.

11:40

Podle agentury Reuters se dnes v Almaty znovu otevřely některé obchody a čerpací stanice.

Almaty, Kazachstán - 7. ledna 2022
Almaty, Kazachstán - 7. ledna 2022 | Foto: Reuters
11:30

V ulicích Almaty i dnes hlídkují ozbrojení příslušníci bezpečnostních složek a občas je slyšet střelba. Zástupce starosty řekl agentuře RIA Novosti, že se město nadále snaží zbavit "skupin teroristů a banditů" a že by lidé měli zůstávat doma.

Almaty, Kazachstán - 7. ledna 2022
Almaty, Kazachstán - 7. ledna 2022 | Foto: Reuters
11:06

Kazachstánský prezident Tokajev hovořil s ruským protějškem Putinem o opatřeních nutných ke stabilizaci situace v Kazachstánu, oznámil Kreml.

09:13

Úřady podezírají bývalého premiéra a exšéfa kontrarozvědky Karima Masimova z velezrady. "Šestého ledna tohoto roku zahájila národní bezpečnostní rada předběžné vyšetřování velezrady," oznámila bezpečnostní rada. "Ve stejný den byl předběžně zatčen bývalý ředitel (kontrarozvědky) KNB K. K. Masimov, který je podezřelý ze spáchání tohoto zločinu, společně s dalšími osobami," pokračuje prohlášení rady.

Expremiér je podle pozorovatelů blízkým spojencem bývalého dlouholetého prezidenta Nursultana Nazarbajeva. Ten odstoupil z funkce nečekaně v roce 2019, zachoval si však v zemi významný vliv. Předsedal například bezpečnostní radě státu, odkud jej však v úterý odvolal nynější prezident Kasym-Žomart Tokajev. Podle některých pozorovatelů se tak zdá, že se nynější hlava státu snaží odstranit Nazarbajeva a jeho spojence z čelných pozic ve vládě, armádě a tajných službách.

Exprezidentův mluvčí Ajdos Ukibaj se dnes podobné spekulace snažil rozptýlit vyjádřením, že se Nazarbajev nachází v metropoli Nur-Sultanu a pravidelně konzultuje situaci s Tokajevem. Požádal rovněž, aby lidé "úmyslně nešířili nepravdivé a spekulativní informace". Nazarbajev podle mluvčího "všechny vyzývá, aby se postavili za prezidenta Kazachstánu a umožnili mu překonat současné výzvy a zajistit integritu naší země".

07:29

Kazachstánská bezpečnostní rada dnes ráno informovala, že policie zatkla bývalého šéfa kontrarozvědky a někdejšího premiéra Karima Masimova. Masimov, který velel tajné službě od září roku 2016 a zastával funkci premiéra v letech 2007 až 2012 a 2014 až 2016, byl s dalšími osobami zadržen podle prohlášení již ve čtvrtek a čelí vyšetřování z vlastizrady.

07:24

Podle agentury TASS v hlavním městě znovu začalo fungovat dnes ráno pevné připojení k internetu, to mobilní bylo nefunkční. Připojení k internetu přestalo fungovat v pátek. Podle ministerstva obchodu obchodní řetězce v pěti velkých kazachstánských městech začaly znovu přijímat platby kartou.

07:23

V kazachstánském městě Almaty byla dnes ráno znovu slyšet střelba. Informoval o tom server stanice BBC v ruském jazyce a agentura Interfax. Není jasné, v jaké části města se střílelo. Spojené státy dnes oznámily, že umožní zaměstnancům, kteří nejsou nezbytní pro chod generálního konzulátu v Almaty, opustit město, napsala agentura Reuters. Kazachstánské ministerstvo vnitra dnes ráno oznámilo, že od počátku nepokojů bezpečnostní složky zadržely bezmála 4300 lidí. Mezi zadrženými jsou i cizinci, kteří zřejmě pochází z okolních států.

07:21

Německá vláda pozastaví kvůli nepokojům, jež vypukly v Kazachstánu, vývoz německých zbraní do této bývalé sovětské republiky. Informovala o tom dnes agentura DPA s odkazem na nejmenované zdroje z kabinetu. V uplynulém roce Německo udělilo 25 licencí na vývoz zbraní do Kazachstánu ve výši 2,2 milionu eur (zhruba 55 milionů korun). Pro německé zbrojní firmy tak byla středoasijská republika spíše menším zákazníkem.

Vývoz zbraní a materiálu do Kazachstánu, které lze použít pro civilní i vojenské účely, umožňuje i Česká republika.

20:57

Generální prokuratura v pátek zahájila trestní řízení kvůli nepokojům a pachatelům hrozí tresty od osmi let po doživotí se ztrátou občanství, napsal Interfax s odvoláním na státní televizi Chabar-24.

20:43

Spojené státy sledují vývoj v Kazachstánu s velkými obavami, uvedl v pátek večer šéf americké diplomacie Antony Blinken. Washington má také otázky k přítomnosti ruských vojenských sil v zemi. "Zdá se, že kazachstánské úřady a vláda zjevně mají kapacity na to, aby si s protesty poradily," řekl Blinken. "Není tedy jasné, proč mají potřebu žádat o pomoc v zahraničí. Snažíme se o tom v tuto chvíli zjistit víc," dodal.

18:40

Čínský prezident Si Ťin-pching dal naopak Tokajevovi najevo svoji lítost, že musí čelit rozsáhlým nepokojům, a pochválil ho za "přijetí důrazných opatření v kritických chvílích". Svému protějšku zároveň nabídl pomoc. "Čína je jako bratr, soused i dlouhodobý strategický partner ochotna poskytnout v rámci svým možností nezbytnou podporu Kazachstánu, aby mu pomohla překonat toto těžké období," citovala AP čínského prezidenta.

Si Ťin-pching
Si Ťin-pching | Foto: Reuters
18:38

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová při návštěvě Paříže prohlásila, že vývoj ve středoasijské zemi sleduje s "velkými obavami" a že EU je připravena pomoci "tam, kde to bude možné". Zdůraznila, že je potřeba chránit bezpečnost a práva místních obyvatel. Francouzský prezident Emmanuel Macron vyzval ke snížení napětí.

18:37

"Ti, kdo bez varování střílejí na demonstranty, aby je zabili, opustili okruh civilizovaných států," odsoudil na Twitteru německý ministr spravedlnosti Marco Buschmann způsob, jakým se kazachstánské úřady snaží protesty potlačit. Německé ministerstvo zahraničí uvedlo, že zprávy o příkazu ke střelbě na protestující zkoumá. Jeho mluvčí zároveň uvedl: "Je třeba jasně říci, že použití smrtící síly, tedy ostrých nábojů, proti civilistům může být jen krajním řešením."

18:33

Neklid byl k večeru také ve městě Öskemen na severovýchodě země. V ulicích jsou obrněná vozidla a ozývá se střelba.

18:22

Souhrn nejdůležitějších informací z dnešního dění v Kazachstánu:

  • Prezident Kazachstánu Kasym-Žomart Tokajev dovolil policii a vojsku střílet bez varování, aby skoncovaly s nynějšími nepokoji ve středoasijské zemi.
  • V televizním vystoupení Tokajev také prohlásil, že nebude vyjednávat s účastníky nepokojů, které označil za teroristy organizované ze zahraničí. Zaujal nekompromisní postoj také k médiím a občanské společnosti.
  • Tokajev během dne mluvil s ruským prezidentem Vladimirem Putinem o rozmístění ruských vojáků a dalších jednotek států Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti. Část jich je již na místě, celkem by se mělo operace účastnit 2500 vojáků.
  • V největším kazachstánském městě Almaty se situace uklidnila, na ulicích se ale i tak střílelo. Počet obětí není možné spolehlivě určit. Úřady po celé zemi zadržely přes 3800 lidí. Pokojné demonstrace i neklid v ulicích jsou hlášeny i z dalších měst. Internet je na většině míst v zemi stále nedostupný.
17:56

"Ruští vojáci v Kazachstánu se k roku 1968 přirovnat nedají, ale paralely člověka napadnou. Oslabuje to manévrovací pozici prezidenta. Nikdo už moc nechápe, kdo je na které straně, je to naprostý chaos," říká redaktor Hospodářských novin Ondřej Soukup. Zvýšená cena plynu byl spouštěč. "V Astaně jsou mrakodrapy za miliardy, ale obyčejní lidé mají problém zaplatit o tři koruny víc za plyn," dodává.

17:52

Klid panuje také v blízkosti kosmodromu Bajkonur a ve stejnojmenném městě. Jeho vedení od dnešního poledne do půlnoci 19. ledna zavedlo ve městě zvýšený, "modrý" stupeň teroristického nebezpečí, platí také zákaz vycházení a prodeje alkoholu. Kvůli pandemii covidu platí i zákaz shromažďování více než tří lidí, agentura Interfax.

17:50

Kazachstánská státní televize ráno uvedla, že již bylo zabito 26 demonstrantů. Situace je ale nyní velmi nepřehledná a skutečné počty obětí nelze spolehlivě určit. Jednou z obětí násilných střetů je i řidič televizní stanice "Almaty", který ve čtvrtek převážel skupinu reportérů. Informovala o tom na Twitteru zástupkyně OBSE pro svobodu médií Teresa Riberová. V celé zemi bylo zatčeno více než 3800 lidí, uvedlo kolem poledne kazachstánské ministerstvo vnitra.

17:43

Podle reportéra ruské televize Mir 24 situace na náměstí Republiky v centru Almaty, které je ohniskem protestů, byla k večeru nestabilní a ozývala se střelba. Podle zpravodaje ruské tiskové agentury TASS je už nicméně situace klidnější, protože náměstí obsadili příslušníci armády s kulomety a obrněné transportéry.

Televize Mir sídlí přímo na náměstí Republiky v Almaty. Televizní redakce a celá budova je vypálená, zpravodajská technika odcizená a co nebylo možné ukrást je zničeno, píše Mir 24. Útočníci podle televize cíleně poškodili techniku a vyplavili suterénní velín.

14:51 Vlajka Ruské federace.

Do přepravy parašutistů ministerstvo nasadilo 75 transportních letounů Il-76 a An-124. Ty konkrétně přepravují jednotky 45. brigády zvláštního určení, 98. vzdušně výsadkové divize a 31. samostatné brigády výsadkových sil. Všichni vojáci absolvovali zvláštní výcvik a mají za sebou bojové zkušenosti.

14:20 Vlajka Ruské federace.

Ruští výsadkáři v současnosti kontrolují letiště ve městě Almaty a také zajišťují bezpečnost ruského konzulátu v tomto velkoměstě, pokládaném za centrum protestů.

14:12 Vlajka Ruské federace.

Mírovým silám ODKB v Kazachstánu velí velitel ruských výsadkářů, generálplukovník Andrej Serďukov, uvedla agentura Interfax s odvoláním na mluvčího ruského ministerstva obrany. 

14:08 Vlajka Ruské federace.

Ruský prezident Vladimir Putin měl několik telefonátů se svým kazašským protějškem Kasymem-Žomartem Tokajevem o nastolení pořádku v Kazachstánu a o boji proti teroristům, jak kazašské úřady označují ozbrojené účastníky nynějších nepokojů. Putin hovořil také s vůdci dalších postsovětských zemí, sdružených ve vojenské alianci, která vysílá vojáky do Kazachstánu. Oznámily to dnes tiskové agentury s odvoláním na Putinova mluvčího.

Ruští vojáci po příletu do Kazachstánu.
Ruští vojáci po příletu do Kazachstánu. | Foto: Reuters
13:55

Nejpravděpodobnějším důsledkem konfrontace v Kazachstánu bude stabilizace pod Tokajevovou kontrolou, konfiskace mnoha aktiv Nazarbajevova klanu, radikální obnova elit, omezená demokratizace a další ekonomická liberalizace s cílem obnovit hospodářský růst, píše v polském deníku Gazeta Wyborcza ruský ekonom a politolog Vladislav Inozemcev.

13:46

Protesty pokračují i ve městě Žanaozen, kde 2. ledna po zrušení cenového stropu na LPG vypukly. Mimo město Almaty mají protesty převážně pokojný charakter.

12:00

Samozvaný kazašský opoziční vůdce Muchtar Abljazov naléhá na Západ, aby v Kazachstánu zakročil.

"Pokud to neudělá, promění se Kazachstán v Bělorusko a (ruský prezident Vladimir) Putin prosadí svůj program - obnovení struktury ve stylu Sovětského svazu," řekl Abljazov agentuře Reuters.

Kazachstán se podle něj stal součástí geopolitické hry. "Rusko už vstoupilo, vyslalo vojáky. ODKB je Rusko. Toto je okupace Ruskem," řekl Abljazov.

Abljazov je bývalý bankéř a ministr vlády, který je vůdcem opozičního hnutí s názvem Demokratická volba Kazachstánu.

10:45

Fronta u bankomatu v kazašském městě Almaty.

Záběr z kazašského města Almaty.
Záběr z kazašského města Almaty. | Foto: Reuters
10:14 Vlajka Ruské federace.

Ruští vojáci s technikou, připravení na transport do Kazachstánu na základně Ivanovo. Základna se nachází v Ivanovské oblasti nedaleko Moskvy.

09:50

Prezident Kazachstánu Kasym-Žomart Tokajev dovolil policii a vojsku střílet bez varování, aby skoncovaly s nynějšími nepokoji ve středoasijské zemi. V televizním vystoupení také prohlásil, že nebude vyjednávat s účastníky nepokojů, které označil za teroristy.

Prezident Kazachstánu Kasym-Žomart Tokajev.
Prezident Kazachstánu Kasym-Žomart Tokajev. | Foto: Reuters
08:59

Tádžický parlament schválil vyslání dvou stovek vojáků do Kazachstánu. Spojenci nebudou nasazeni do bojů, ujistila kancelář prezidenta Kazachstánu.

08:54

V centru Almaty, největšího města Kazachstánu, pokračuje střelba, mrtví leží na ulicích, píše zpravodaj ruské státní agentury TASS. Podle vojenského velitele zásahu ve městě "teroristé kladou tvrdý odpor". Slovem "teroristé" režim označuje demonstranty. O střelbě v okolí hlavního náměstí velkoměsta informují i další média.

21:31

Zásah kazachstánské armády na hlavním náměstí v Almaty, centru nepokojů v Kazachstánu, si podle agentur vyžádal mezi protestujícími zraněné a zřejmě i mrtvé, úřady ale přesnější údaje nesdělily. Informovaly jen o zabití 18 příslušníků pořádkových sil a zranění 748. České ministerstvo zahraničí nemá informace o možném ohrožení českých občanů, kteří se v Kazachstánu nacházejí.

21:08

Nepokoje v Kazachstánu neovlivní plány Spojených států a jejich spojenců z NATO vést příští týden rozhovory s Ruskem o situaci na Ukrajině. Na tiskovém brífinku to dnes řekla mluvčí Bílého domu Jen Psakiová.

20:52

Mise postsovětské organizace ODKB v Kazachstánu, o niž žádal prezident Tokajev, potrvá podle RIA Novosti několik týdnů a zúčastní se jí 2500 vojáků.

19:40

Cena uranu se na světových trzích prudce zvyšuje, jenom za středu vzrostla o více než osm procent. Trh tím reaguje na protesty v Kazachstánu, který je největším producentem tohoto radioaktivního kovu na světě, napsala agentura Bloomberg. Společnost Kazatomprom, která je největším producentem uranu na světě, dnes nicméně uvedla, že pokračuje v normálním provozu a že protesty nemají žádný dopad na její produkci a export. "Těžba uranu pokračuje podle plánu. Nenastaly žádné výpadky. Firma plní exportní kontrakty," tvrdí podle agentury Reuters mluvčí podniku.

19:10

Kazachstánský antimonopolní úřad podezřívá největší prodejce zkapalněného plynu v zemi z cenových dohod. Podle agentury TASS o tom dnes informovala televizní stanice Chabar-24. Zdražení zkapalněného plynu se stalo roznětkou nepokojů, které nyní středoasijským státem otřásají.

"V jejich postupu byly zjištěny známky tajné dohody o cenách a zneužívání dominantního postavení na trhu," citoval TASS z televizní zprávy. Pokud se společnostem podezřelým z nezákonného jednání prokáže, že se "cenového komplotu" skutečně dopustily, pak je čekají pokuty, dodala stanice Chabar-24.

16:01

Zpravodaj ruského deníku Kommersant označil situaci v Almaty za apokalyptickou.

"Při cestě do města lze jako první vidět obrovské fronty na benzinových stanicích, které ještě fungují. Desítky aut, mraky lidí." Blíže k centru prý lidé sami otevřeli zásobníky s palivem a přelévají si jej do kanystrů. "Jede se v hustém dýmu, smíšeném se smogem, a okolo jsou pozůstatky spálených autobusů, nákladních a osobních aut. Čím blíž k centru, tím více je spálených zastávek a zničených bankomatů. Obchody jsou zabarikádované, anebo vyrabované," popsal zpravodaj ruského deníku. Po městě podle něj chaoticky jezdí mnoho aut s odšroubovanými poznávacími značkami. "Máme pocit, že ve městě nic není pod kontrolou a neplatí žádná pravidla," dodal novinář Kommersantu.

15:14

Vstup armády Ruska a dalších postsovětských států do Kazachstánu připomíná vývoj v Československu v roce 1968. Na Twitteru to ve čtvrtek uvedl předseda senátního zahraničního výboru Pavel Fischer (nezávislý). Postup Ruské federace zkritizoval také šéf sněmovního zahraničního výboru Marek Ženíšek (TOP 09). 

"I přes včerejší prohlášeni mluvčího Kremlu, aby do situace v Kazachstánu nikdo nezasahoval zvenčí, jsme svědky opakování situace jako přes kopírák z roku 1956, 1968, 2008 a 2014," napsal Ženíšek

14:51

Záběry ze střelby v centru města Almaty

14:39

Svědkové uvádějí, že vojáci střílejí na Náměstí republiky v Almaty po lidech a automobilech.

14:32

Kazachstánští vojáci vyzvali demonstranty v Almaty k opuštění hlavního náměstí s tím, že jinak budou střílet, píše ruská tisková agentura TASS.

14:14

Evropská unie vyzvala Moskvu, aby ctila svrchovanost a nezávislost Kazachstánu. Učinila tak v reakci na vyslání ruských výsadkářů do středoasijské země. "Násilí musí skončit. Zároveň vyzýváme všechny strany ke zdrženlivosti a k mírovému řešení situace. EU je nyní samozřejmě připravena a ochotna podpořit dialog v zemi," uvedl mluvčí Evropské komise.

14:00

Ropa dál výrazně zdražuje, Brent je blízko 82 dolarů za barel. Vliv na ceny mají nepokoje v Kazachstánu a také výpadky dodávek ropy v Libyi.

13:51

Agentura Reuters: V centru Almaty jsou slyšet exploze a střelba. Podle svědků míří na hlavní náměstí kolona armádních vozidel.

13:50

Česká vláda dnes na svém jednání krátce hovořila i o situaci v Kazachstánu, řekl premiér Petr Fiala. Zájmem České republiky podle něj je, aby se všude dodržovala lidská práva.

13:48

Jeden pohled z Česka.

13:15

Cena uranu se na světových trzích prudce zvyšuje, jenom za středu vzrostla o více než osm procent. Trh tím reaguje na protesty v Kazachstánu, který je největším producentem uranu na světě.

13:14

Podle zpráv ruských médií vysílá Rusko do Kazachstánu tři tisíce vojáků, Bělorusko 500, Tádžikistán 200 a Arménie sedmdesát. Jedná se o členské země Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB), která vznikla z podnětu Ruska. Členem je ještě Kyrgyzstán, ale ten vojáky do Kazachstánu neposílá.

12:46 Vlajka Ruské federace.

Jeden názor z Ruska.

12:16

Šéfka běloruské opozice Svjatlana Cichanouská odsoudila vyslání běloruských vojsk do Kazachstánu. "Lukašenko ztratil legitimitu a nemá mandát k takovému rozhodnutí. Voláme po dialogu v Kazachstánu," uvedla na svém Twitteru.

12:01 Vlajka Ruské federace.

Ruské ministerstvo zahraničí vydalo oficiální prohlášení k událostem v Kazachstánu: "Poslední vývoj ve spřátelené zemi považujeme za pokus podkopat bezpečnost a integritu státu silou za použití vycvičených a organizovaných ozbrojených formací."

11:39

České ministerstvo zahraničí v dnešním prohlášení vyzvalo všechny strany nepokojů v Kazachstánu k ukončení násilností a řešení situace s respektem k zákonům a lidským právům. V zemi se podle úřadu nachází zhruba 30 českých občanů. Česká ambasáda v Nur-Sultanu nemá informace o tom, že by byli v ohrožení.

11:35 Vlajka Ruské federace.

Záběry ruských výsadkářů mířících do Kazachstánu.

11:25

Čína označila nepokoje v Kazachstánu za "vnitřní záležitost" sousední země. Vyjádřila také přesvědčení, že se kazachstánské úřady dokážou se vzniklou situací vypořádat. "Doufáme, že se situace stabilizuje a že bude obnoven normální společenský řád," uvedl mluvčí čínské diplomacie Wang Wen-pin s tím, že Čínu a Kazachstán pojí rozsáhlé strategické partnerství.

11:24

Kyrgyzský parlament kvůli malé účasti poslanců nemohl schválit vyslání vojáků do Kazachstánu v rámci sil, které do středoasijské země posílá postsovětská vojenská aliance. "Na mimořádném zasedání se sešlo jen čtyřicet zákonodárců," citovala agentura TASS pracovnici parlamentu. Vyslání vojenských jednotek do ciziny podle kyrgyzských zákonů schvaluje parlament a je zapotřebí souhlas nejméně 60 z 90 poslanců.

Před budovou parlamentu kvůli plánované intervenci protestovaly asi dvě desítky demonstrantů, dodala TASS.

11:22

Německá letecká společnost Lufthansa dnes oznámila, že přestala nabízet pravidelné lety do největšího kazašského města Almaty. Přidal se k ní také ruský letecký přepravce Aeroflot. Již ve středu přestaly létat do Almaty i kuvajtské aerolinky Jazeera Airways.

11:16

Podle nezávislého ruského deníku Novaja Gazeta se ve městech Almaty a Aktau znovu scházejí demonstranti. Hlavní letiště v zemi jsou mimo provoz a kvůli blokování železničních tratí nevyjelo mnoho vlaků.

Ruský nezávislý deník Novaja Gazeta zveřejnil video z rabování v Almaty.

11:10

Kazachstánské ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že při protestech a přestřelkách utrpělo zranění přes tisíc lidí.

11:06 Vlajka Ruské federace.

Ačkoliv Kazachstán byl spojencem Ruska, nezapojoval se do sporů mezi Ruskem a západními státy nebo mezi Ruskem a NATO. K zásadním konfliktům, jako je například válka na Ukrajině, zastával kazachstánský režim neutrální postoj a oficiálně se k nim příliš nevyjadřoval. Nazarbajev vždy tvrdil, že dává přednost "ekonomické diplomacii". Dobré vztahy měl Kazachstán za jeho vlády s Čínou. Největším vývozcem do Kazachstánu je Rusko, ale co se týká kazašského vývozu, tam je Rusko až na čtvrtém místě za Čínou a Itálií.

10:59

Základem kazašské ekonomiky a státních příjmů je těžba ropy a zemního plynu. Zásoby kazašské ropy se odhadují na 30 miliard barelů, což řadí zemi na dvanácté místo na světě. Největší naleziště jsou u Kaspického moře, významným investorem do těžby je v zemi americká firma Chevron. Kazachstán má druhé největší zásoby uranu na světě po Austrálii.

10:48

Kazachstán má necelých 19 milionů obyvatel: 67 procent tvoří Kazaši a 20 procent Rusové. Ruská menšina žije hlavně na severu a severozápadě země. V minulosti vytvářela mezi Kazachstánem a Ruskem napětí slova některých ruských politiků o tom, že části Kazachstánu s velkým podílem ruské populace by měly být součástí Ruska.

Foto: Aktuálně.cz
10:46 Nursultan Nazarbajev

Vyvrcholením kultu Nursultana Nazarbajeva bylo přejmenování hlavního města Astana na Nursultan. Podívejte se, jak kazašská metropole před nepokoji vypadala.

10:40 Nursultan Nazarbajev

Ve městě Taldykorgan demonstranti strhli sochu Nursultana Nazarbajeva. Jeho rodina ovládala Kazachstán déle než třicet let. Nejen politicky, ale i ekonomicky. Rodinní příslušníci Nazarbajeva a jeho nejbližší spolupracovníci měli pod kontrolou těžbu ropy a zemního plynu i klíčové kontrakty se zahraničními firmami a jinými státy.

Nursultan Nazarbajev.
Nursultan Nazarbajev. | Foto: Reuters
10:37

V noci bylo hlášeno z Almaty a dalších měst rabování obchodů a bank.

10:26

Internetové a telefonické spojení s Kazachstánem je omezené, takže informace o aktuální situaci v zemi jsou jen kusé. Šéfredaktor kazašské sekce Rádia Svoboda Torokul Doorov řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz, že z centra Almaty je hlášená prudká střelba a podle jeho informací část policie a ozbrojených složek přešla na stranu protestujících.

 

10:25

Boje v největším kazašském městě Almaty si podle dosavadních zpráv vyžádaly zřejmě desítky obětí. Státní televize, která je v rukou režimu, hovoří o dvanácti mrtvých policistech a desítkách "zlikvidovaných teroristů". Režim a státní média tak označují demonstranty.

Nepokoje v Kazachstánu.
Nepokoje v Kazachstánu. | Foto: Reuters
10:25

Kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev ve středu požádal o pomoc s potlačením nepokojů šéfy vlád a států Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB). Tato vojenská aliance několika postsovětských republik v čele s Ruskem večer souhlasila, že do Kazachstánu pošle na omezenou dobu takzvané mírové jednotky.

První ruští výsadkáři už přiletěli do Kazachstánu. Podle ruského listu Novaja Gazeta se mají operace zúčastnit i vojáci z Běloruska, Arménie a Tádžikistánu.

10:24

Protesty začaly kvůli ceně paliva, ale brzy demonstranti začali říkat i politické požadavky. Demisi vlády, svobodné volby a odchod dlouholetého diktátora Nursultana Nazarbajeva. Ten vládl republice od časů Sovětského svazu - od roku 1985. V roce 2019 odstoupil, ale v zásadě si ponechal moc a kontrolu nad zemí jako předseda Bezpečnostní rady státu. Prezident Kasym-Žomart Tokajev následně zrušil zdražení paliva a odvolal vládu, protesty to ale už nezastavilo.

Protesty v Kazachstánu
Protesty v Kazachstánu | Foto: Reuters
10:24

Protesty v Kazachstánu propukly poté, co vláda zvýšila o sto procent ceny zkapalněného ropného plynu LPG, který používá jako palivo do automobilů 90 procent lidí. Demonstrace začaly na západě a ve středu už zachvátily celou zemi. Demonstranti vnikli do vládních budov, radnic, sídel vládnoucí strany Nur Otan, a dokonce do rezidence prezidenta. Na krátkou dobu ovládli také letiště v největším městě Almaty. Pronikli i do několika skladů armádních zbraní.

10:24

Dobrý den, vítejte u on-line přenosu Aktuálně.cz o dramatické situaci v Kazachstánu.

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 11. 1. 2022 7:03
 

Právě se děje

Další zprávy