Kavkaz je opět blíže nové válce. V Karabachu se střílí

Roman Staněk
7. 3. 2008 18:00
Desítky mrtvých na hranicích. USA vyzývají: Přestaňte!
Azerbajdžánský tank jako pozůstatek z první války. Nové boje vypukly ve středu
Azerbajdžánský tank jako pozůstatek z první války. Nové boje vypukly ve středu | Foto: Roman Staněk, Aktuálně.cz

Jerevan/Stěpanakert/Baku - Střety mezi arménskými a ázerbájdžánskými jednotkami v separatistické provincii Náhorní Karabach si za poslední tři dny vyžádaly desítky mrtvých.

Jde o zatím největší hraniční střet obou armád za poslední léta v této problematické horské republice, která za pomocí Arménie v referendu vyhlásila nezávislost.

Obě strany se vzájemně obviňují z vyprovokování střetu. Během krvavé války, jež propukla na přelomu 80. a 90.let, arménské jednotky dobyly území, které po rozdělení Sovětského svazu připadlo Ázerbájdžánu. V bojích zahynulo 35 000 lidí.

Muslimský Ázerbájdžán tvrdí, že v čerstvých střetech zabil 12 arménských bojovníků a přišel také o čtyři své muže. Křesťanská Arménie však tvrdí, že zabila nejméně 8 ázerbájdžánských vojáků a nepřišla o žádného.

Prezident Ázerbajdžánu tento týden uvedl, že jeho země je připravena získat Náhorní Karabach zpět za pomoci síly. Země také podle pozorovatelů nakupuje ve zvýšené míře armádní vybavení a zbraně.

Trosky strategického města Šuša. Kdo chce držet Karabach, musí jej získat
Trosky strategického města Šuša. Kdo chce držet Karabach, musí jej získat | Foto: Roman Staněk, Aktuálně.cz

Nestabilita po volbách

Ozbrojený konflikt propukl v době, kdy se Arménie vzpamatovává z opozičních protestů po prezidentských volbách, ve kterých si předali moc dva mocní muži pocházející právě z Náhorního Karabachu.

Prezidenta Roberta Kočarjana ve volbách nahradil jeho blízký přítel a premiér Serž Sarkisjan. Opoziční vůdce Levon Ter-Petrosjan označil volby za zmanipulované, přestože je OBSE uznala za platné.

Do ulic vyšly desetitisíce Arménů, proti kterým byla nasazena armáda. Během střetů na přelomu února a března přišlo o život několik demonstrantů, které vojáci postříleli. Desítky lidí byly zatčeny, stovky zraněny.

Podle Baku chtějí Arméni zahladit vnitřní spory a tragické potlačení opoziční demonstrace tím, že přenesou mezinárodní pozornost na situaci v Karabachu. Arménie to však popírá a tvrdí, že to byl naopak Ázerbajdžán, kdo se snažil využít nepokojů k tomu, aby "zákeřně zaútočil".

Foto: Aktuálně.cz

Znepokojení velmocí

Před nebezpečným vyhrocením dosud zamrzlého konfliktu varovaly ve čtvrtek Spojené státy i Rusko. "Nechceme, aby v této oblasti propukla další válka," uvedl nejmenovaný americký diplomat v Baku pro agenturu Reuters.

Pro USA je stabilita obou zemí prioritou, protože skrze hlavní město Ázerbájdžánu proudí ropa a zemní plyn z Kaspického moře a Střední Asie. Američané také zopakovali, že Kosovo nemůže být a také nebude precedentem pro Náhorní Karabach.

ČTĚTE TAKÉ: S Kosovem obchází svět strašidlo separatismu

"Nejdůležitější je, aby tato roztržka nepřerostla v masivní vojenský konflikt," uvedl také ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Křehký mír, který v překrásné horské republice trval patnáct let, se ze dne na den může proměnit v krvavou lázeň.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Světové atletice vládnou trojskokanka Rojasová a tyčkař Duplantis

Nejlepšími světovými atlety roku 2020 se stali halová světová rekordmanka v trojskoku Yulimar Rojasová a světový rekordman ve skoku o tyči Armand Duplantis. Oba v tradiční anketě Světové atletiky triumfovali poprvé.

Pětadvacetiletá Venezuelanka Rojasová v únoru v Madridu posunula halový rekord na 15,43 metru, skočila tehdy o sedm centimetrů víc než Ruska Taťjana Lebeděvová v roce 2004. Na trůnu vystřídala americkou překážkářku Dalilah Muhammadovou a navázala na úspěch jiné trojskokanky Caterine Ibargüenové, která byla nejlepší světovou atletkou roku 2018.

Jednadvacetiletý Duplantis se stal nejmladším mužským vítězem této ankety, která se vyhlašuje od roku 1988. Švédský skokan v hale dvakrát posunul světový rekord až na 618 centimetrů. Venku pak překonal 615 cm a sebral Sergeji Bubkovi nejlepší výkon pod širým nebem. Vyhrál všech šestnáct závodů, do kterých letos nastoupil. V hlavní kategorii triumfoval dva roky po ocenění pro vycházející hvězdu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy