Kavkaz je opět blíže nové válce. V Karabachu se střílí

Roman Staněk
7. 3. 2008 18:00
Desítky mrtvých na hranicích. USA vyzývají: Přestaňte!
Azerbajdžánský tank jako pozůstatek z první války. Nové boje vypukly ve středu
Azerbajdžánský tank jako pozůstatek z první války. Nové boje vypukly ve středu | Foto: Roman Staněk, Aktuálně.cz

Jerevan/Stěpanakert/Baku - Střety mezi arménskými a ázerbájdžánskými jednotkami v separatistické provincii Náhorní Karabach si za poslední tři dny vyžádaly desítky mrtvých.

Jde o zatím největší hraniční střet obou armád za poslední léta v této problematické horské republice, která za pomocí Arménie v referendu vyhlásila nezávislost.

Obě strany se vzájemně obviňují z vyprovokování střetu. Během krvavé války, jež propukla na přelomu 80. a 90.let, arménské jednotky dobyly území, které po rozdělení Sovětského svazu připadlo Ázerbájdžánu. V bojích zahynulo 35 000 lidí.

Muslimský Ázerbájdžán tvrdí, že v čerstvých střetech zabil 12 arménských bojovníků a přišel také o čtyři své muže. Křesťanská Arménie však tvrdí, že zabila nejméně 8 ázerbájdžánských vojáků a nepřišla o žádného.

Prezident Ázerbajdžánu tento týden uvedl, že jeho země je připravena získat Náhorní Karabach zpět za pomoci síly. Země také podle pozorovatelů nakupuje ve zvýšené míře armádní vybavení a zbraně.

Trosky strategického města Šuša. Kdo chce držet Karabach, musí jej získat
Trosky strategického města Šuša. Kdo chce držet Karabach, musí jej získat | Foto: Roman Staněk, Aktuálně.cz

Nestabilita po volbách

Ozbrojený konflikt propukl v době, kdy se Arménie vzpamatovává z opozičních protestů po prezidentských volbách, ve kterých si předali moc dva mocní muži pocházející právě z Náhorního Karabachu.

Prezidenta Roberta Kočarjana ve volbách nahradil jeho blízký přítel a premiér Serž Sarkisjan. Opoziční vůdce Levon Ter-Petrosjan označil volby za zmanipulované, přestože je OBSE uznala za platné.

Do ulic vyšly desetitisíce Arménů, proti kterým byla nasazena armáda. Během střetů na přelomu února a března přišlo o život několik demonstrantů, které vojáci postříleli. Desítky lidí byly zatčeny, stovky zraněny.

Podle Baku chtějí Arméni zahladit vnitřní spory a tragické potlačení opoziční demonstrace tím, že přenesou mezinárodní pozornost na situaci v Karabachu. Arménie to však popírá a tvrdí, že to byl naopak Ázerbajdžán, kdo se snažil využít nepokojů k tomu, aby "zákeřně zaútočil".

Foto: Aktuálně.cz

Znepokojení velmocí

Před nebezpečným vyhrocením dosud zamrzlého konfliktu varovaly ve čtvrtek Spojené státy i Rusko. "Nechceme, aby v této oblasti propukla další válka," uvedl nejmenovaný americký diplomat v Baku pro agenturu Reuters.

Pro USA je stabilita obou zemí prioritou, protože skrze hlavní město Ázerbájdžánu proudí ropa a zemní plyn z Kaspického moře a Střední Asie. Američané také zopakovali, že Kosovo nemůže být a také nebude precedentem pro Náhorní Karabach.

ČTĚTE TAKÉ: S Kosovem obchází svět strašidlo separatismu

"Nejdůležitější je, aby tato roztržka nepřerostla v masivní vojenský konflikt," uvedl také ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Křehký mír, který v překrásné horské republice trval patnáct let, se ze dne na den může proměnit v krvavou lázeň.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Sněmovna USA schválila krátkodobé financování vlády, Trump má peníze do Vánoc

Americká Sněmovna reprezentantů schválila návrh zákona, který na měsíc zajistí finance pro chod vlády USA. Federální administrativa prezidenta Donalda Trumpa má prozatím peníze na provoz do čtvrtka, nové opatření jí peníze zaručí do 20. prosince. Návrh musí ještě podpořit Senát a podepsat prezident, který ale toto řešení podle agentury Reuters podporuje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maradona vydržel na trenérské lavičce dva měsíce

Další trenérské angažmá Diega Maradony skončilo po dvou měsících. Slavný devětapadesátiletý Argentinec převzal v září poslední tým domácí prvoligové tabulky Gimnasia, ale dnes oznámil odchod. Souvisel s tím, že fotbalový klub z města La Plata bude mít nového šéfa.

Kapitán mistrů světa z roku 1986 Maradona vedl Gimnasiu v osmi zápasech. Třikrát s ní slavil vítězství a pod jeho vedením si tým v tabulce polepšil o dvě příčky. Na stadion přilákal tisíce nových fanoušků.

Své další působení v klubu ale spojil s šéfem Gabrielem Pellegrinem, který se v sobotních volbách nebude ucházet o znovuzvolení. "Přišel jsem s tebou a s tebou i odcházím," řekl Maradona.

Do Argentiny se vrátil z Mexika, kde do června vedl druholigový celek Sinaloa Dorados. K němu by se podle spekulací médií mohl vrátit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy