Kauzu gripenů už šetří i švýcarská policie

Adam Junek
25. 4. 2007 0:00
Údajné úplatky již řeší policejní jednotky čtyř států
Foto: Ondřej Besperát

Bern/Praha - Do vyšetřování údajné korupce při plánovaném nákupu a následném pronájmu švédských stihaček Gripen pro českou armádu je zatažena už i švýcarská policie. Úplatkářskou kauzou se tak už zabývají protikorupční jednotky čtyř zemí.

"Mohu potvrdit, že náš úřad v rámci vzájemné právní pomoci zahájil šetření v této věci na žádost britské protikorupční jednotky. Vzhledem k tomu, že jde o právní pomoc, nejsme oprávněni poskytovat žádné informace týkající se vyšetřování," potvrdila informace deníku Aktuálně.cz mluvčí Spolkového státního zastupitelství Jeannette Balmerová.

Švýcarští policisté tak posílili řady britských, švédských a českých kolegů, kteří se údajnou korupci pod taktovkou britské zbrojní společnosti BAE Systems, jež vlastní dvacet procent výrobce gripenů firmy SAAB, snaží rozplést.

Česká i švédská policie před časem vyšetřování odložila. Letos v únoru protikorupční jednotky v obou státech zahájily šetření znovu, a to na základě reportáže švédské televize SvT, která přinesla nové indicie o možné korupci při prodeji a následném pronájmu gripenů do Česka.

Foto: sh
  • FAKTA: VŠE O KAUZE GRIPEN
    Může to být jedna z největších polistopadových afér. Objevily se indície, které ukazují na korupci doprovázející prodej gripenů.

"Dostali jsme díky reportáži nové informace, proto jsem se rozhodl vyšetřování znovu obnovit. Požádal jsem reportéry SvT o další informace. Víc vám k tomu říct nemohu," uvedl pro deník Aktuálně.cz švédský prokurátor Christer van Der Kwast, který původně kauzu v roce 2005 odložil.

Podobně reagovala česká protikorupční jednotka, jež se případem přestala zabývat ještě dříve.

Na švýcarské kolegy se britská Serious Fraud Office obrátila teprve nedávno. Zjistilo se totiž, že právě v zemi helvétského kříže by mohla být ukryta dokumentace k "nesportovním" praktikám při získávání zakázek ze strany BAE Systems.

Podle informací, které jako první odkryl britský deník The Guardian, by se měly tajné dokumenty skrývat na Route des Acacias 48 ve švýcarské Ženevě. Tedy mimo jurisdikci britských úřadů.

Na této adrese se zvýšenými bezpečnostními opatřeními sídlí společnost Novelmight, která je podle dostupných informací off-shoreovou firmou BAE Systems.

Foto: Ondřej Besperát

"V roce 1997 se šanony a krabice s dokumenty obsahujícími ožehavé informace přesouvaly z Farnborough do Ženevy. Transportovala je společnost Caxtons, která patří do rodiny BAE, a celý přesun dozoroval jeden z vysoce postavených manžerů BAE Ron Hedges," citoval Guardian zdroj obeznámený se situací ve firmě.

V tom roce se dostali k moci labouristé Tonyho Blaira a prosadili nová tvrdší protikorupční pravidla.

Zástupci Caxtons uvedli, že nemohli nahlédnout do zásilky, a Hedges odmítl všechny informace komentovat.

BAE Systems dokonce tvrdí, že nemá s firmou Novelmight nic společného. Novelmight je od roku 1999 registrována na Britských panenských ostrovech a má "utajeného majitele".

Jenže původně byla Novelmight registrována v Británii a záznamy v rejstříku hovoří jasně: "Novelmight je vlastněna BAE a provozována pobočkou ve Švýcarsku, a to od roku 1996. Ročně pak dostávala za pronájmy od jiné dceřiné firmy britského zbrojaře 44 tisíc liber.

 

Právě se děje

Další zprávy