Kauza Vatileaks: Vatikánský informatik dostal podmínku

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
10. 11. 2012 14:35
Claudio Sciarpelletti stanul před soudem kvůli aféře s únikem důvěrných dokumentů
Papež Benedikt XVI. během noční mše ve Vatíkánu
Papež Benedikt XVI. během noční mše ve Vatíkánu | Foto: Reuters

Vatikán - Vatikánský informatik Claudio Sciarpelletti byl v sobotu odsouzen k dvouměsíčnímu podmínečnému trestu. Před soud se dostal kvůli úniku důvěrných dokumentů, tedy v kauze, jíž se přezdívá Vatileaks.

Hlavním viníkem v ní byl papežův komorník Paolo Gabriele, kterému soud uložil 18 měsíců v domácím vězení.

Sciarpelleti je zaměstnancem Vatikánu a známým Gabrieleho. O aféře Vatileaks se hovoří od jara, kdy italští novináři začali postupně zveřejňovat nejrůznější církevní písemnosti získané z neznámého zdroje.

Po zatčení Gabrieleho se ukázalo, že tímto zdrojem je právě komorník Benedikta XVI., který se díky svému povolání mohl volně pohybovat po papežské rezidenci.

Gabriele tvrdí, že tajnou korespondenci vysoce postavených členů svatého stolce vynesl na veřejnost v rámci boje proti zlu a korupci v celé katolické církvi.

"Bylo jasné, že takový šok vrátí církev na správnou cestu," citoval server CNN z tiskové zprávy vatikánské žalobkyně Nikoly Piccardiové, která vyjádření obviněného reprodukovala pro veřejnost.

Korupce a špinavé peníze

Výňatky z dokumentů rozpoutaly nejzávažnější krizi během více než sedmiletého pontifikátu Benedikta XVI. Kniha, která byla o skandálu vydána, se rázem stala bestsellerem.

Hovoří se v ní o korupci, nepotismu, zakázkách s nafouknutými náklady i praní špinavých peněz, do nichž měla být zapletena Vatikánská banka. Benedikt XVI. celý případ komentoval pouze s tím, že "obrázek Vatikánu vytvořený médii neodpovídá realitě".

 

Právě se děje

Další zprávy