Kauza Mohamedvídek: Britská učitelka dostala milost

Reuters, lem
3. 12. 2007 16:55
Gibbonsová se může vrátit domů

Chártúm - Kauza Mohamedvídek končí. Súdánský prezident Omar Bašír omilostnil britskou učitelku, odsouzenou v Súdánu za pojmenování plyšového medvídka Mohamed k patnácti dnům vězení.

Gillian Gibbonsová, která se podle obžaloby provinila podněcováním náboženské nesnášenlivosti a urážkou islámu, byla propuštěna ze súdánského vězení.

"Byla jsem v Súdánu pouze čtyři měsíce, ale setkala jsem se hlavně s laskovostí a štědrostí Súdánců," řekla učitelka. "Respektuji islám a vědomě jsem nechtěla nikoho urazit. Omlouvám se, pokud se tak stalo."

Spolu s právníky a členy britské Sněmovny lordů Nazírem Ahmedou a Sadžídou Warsiovou, kteří se za její propuštění zasadili, se vrací zpět do Velké Británie.

Lobbování Londýna

Jasný postoj celou dobu zastávalo i britské ministerstvo zahraničí. Ministr David Milliband označil celý případ za "nevinné nedorozumění".

"Súdánský právní systém musí věc vyřešit po svém, my však doufáme, že zvítězí zdravý rozum a pevně věříme v co nejrychlejší rozřešení. Chceme, aby byla propuštěna, jak jen to bude možné," citovala Millibanda agentura Reuters.

Súdánci jsou ale jiného názoru: "Velice neuctivým způsobem použila jméno Proroka Mohameda, nechť ji Alláh zatratí," napsal ve svém prohlášení sbor předních súdánských islámských duchovních.

Davy Súdánců, kteří vyšli kvůli Mohamedvídkovi do ulic, žádali pro Britku dokonce trest smrti.

Tři měsíce výuky. A vězení

Učitelka začala na křesťanské škole v centru Chártúmu, kde studují i muslimští žáci, učit v srpnu. V rámci výuky o zvířatech se z plyšáka jedné z dívek stal třídní maskot, pro kterého se hledalo to správné jméno.

Žáci přišli dokonce s osmi návrhy. Kromě Mohameda se mezi nimi objevil i Abduláh a Hasan. Většina dětí ale zvedla ruku pro jméno muslimského Proroka, čímž odstartovala absurdní policejní vyšetřování.

Škola Unity byla založena v roce 1902 jako křesťanská škola. V současnosti ji však navštěvují také místní muslimské děti ve věku od 4 do 18 let.

 

Právě se děje

Další zprávy