reklama
 
 

Katolické Irsko míří k povolení potratů. Jejich odpůrci přiznali porážku v referendu

Aktualizováno 26. 5. 2018 14:28
Pro povolení potratů hlasovalo v Irsku až 68 procent lidí, především ženy, mladí a obyvatelé Dublinu.

Dublin - Katolické Irsko směřuje k zrušení letitého zákazu interrupcí, jak vyplynulo už z prvních odhadů výsledku pátečního referenda na základě průzkumu názorů voličů opouštějících volební místnosti.

Předběžné odhady z noci na sobotu ukazují, že nejméně 68 procent účastníků hlasování je pro změnu.

Irský premiér Leo Varadkar chce nový zákon povolující potraty v zemi prosadit do konce roku. V reakci na to, že většina Irů v pátečním referendu podle předběžných výsledků odsouhlasila zrušení zákazu potratů, řekl, že příslušný zákonodárný proces potrvá zhruba půl roku.

"To, co dnes vidíme, je vyvrcholením tiché revoluce, která se odehrává v Irsku za posledních deset nebo 20 let," řekl Varadkar podle webu listu The Irish Times.

Ministr zdravotnictví Simon Harris předtím řekl, vláda by mohla dát podnět k vypracování zákona v úterý. Přes léto by mohl být zpracován a na začátku podzimu předložen parlamentu.

"Nejde o oficiální výsledek, ale vypadá to dobře," reagovala na odhady v noci na sobotu irská ministryně kultury Josepha Madiganová. Ministr spravedlnosti Charlie Flanagan to označil za "další velký krok ven z irské temné minulosti".

Potraty projdou, připustili jejich odpůrci

Hlavní opoziční skupina usilující naopak o zachování stávající praxe v sobotu ráno přiznala drtivou porážku. Irové to "zvážili a přiklonili se na jednu stranu. Já bych samozřejmě upřednostňoval, kdyby se přiklonili na druhou," řekl John McGuirk z kampaně "Save the 8th" pojmenované podle osmého dodatku irské ústavy zakazujícího potraty . "Neexistuje už vyhlídka na to, že by legislativa o právu na potrat neprošla," cituje ho agentura Reuters.

Pro odstranění zákazu potratů je podle odhadů více žen, než mužů: průzkum agentury IPSO/MRBI ukázal, že jich je 70 procent, zatímco mužů 65 procent. Největší podíl podporovatelů liberalizace interrupcí noční odhady přisuzují metropoli Dublinu - 77 procent.

Podle věkových kategorií jsou pro změnu nejmladší voliči ve věku od 18 do 24 let: pro zrušení zákazu je jich 84 procent, uvedla agentura IPSO/MRBI, která průzkum vypracovala pro list The Irish Times. Naopak většina voličů starších 65 let je proti.

Trend potvrdil i průzkum agentury RTE, podle níž hlasovalo pro zmírnění omezení téměř 70 procent voličů, přičemž v hlavním městě Dublinu jich bylo dokonce 80 procent.

Potraty jsou nyní v zemi povoleny pouze v případech, kdy je ohrožen život matky. Na základě odhadovaného výsledku referenda hodlá vláda irským ženám umožnit přerušit těhotenství do 12. týdne, v případech vážného ohrožení matky nebo dítěte i později.

Volební účast byla podle odhadů zřejmě vyšší než 61 procent, tedy než v roce 2015, kdy Irové v referendu odsouhlasili uzákonění manželství osob stejného pohlaví.

autor: ČTK | 26. 5. 2018 1:19

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama