Katastrofa na Srí Lance. Desítky tisíc lidí pod palbou

Pavel Vondra
15. 5. 2009 10:41
Ani jedna z bojujících stran na Srí Lance není ochotna kvůli civilistům zastavit palbu
Tamilští civilisté po jedné z vln bombardování někdejší bezpečné zóny
Tamilští civilisté po jedné z vln bombardování někdejší bezpečné zóny | Foto: Reuters

Colombo - Komukoli z desetitisíců civilistů, kteří uvízli na severovýchodě Srí Lanky v oblasti bojů mezi vládními jednotkami a bojovníky povstalecké organizace Tygři osvobození tamilského Ílamu (LTTE), nadále hrozí každým okamžikem smrt.

Nic na tom nezměnily ani středeční naléhavé výzvy Rady bezpečnosti OSN a amerického prezidenta Baracka Obamy, aby obě bojující strany s ohledem na extrémně zranitelné bezbranné lidi v oblasti přerušily palbu.

Srílanská armáda tvrdí, že tak neučiní, dokud Tamilští tygři nebudou definitivně poraženi. Podle čerstvého prohlášení vládního mluvčího Anúši Palpity by se tak mohlo stát ještě tento týden.

"Prezident (Mahinda Radžapakse) ujistil, že v příštích 48 hodinách budou ze spárů Tamilských tygrů osvobozeny tisíce tamilských civilistů. Veškeré teritorium pod kontrolou Tygrů bude osvobozeno," cituje jeho slova agentura AFP. 

Tygři jsou ale podle všeho odhodláni klást odpor do poslední chvíle. Vrchní šéf politického křídla LTTE Balasingham Nadesan odmítl složit zbraně, neboť by tím podle něj Tamilové na Srí Lance přišli o svůj jediný "ochranný štít".

Lékaři to vzdali

Na internetových stránkách Tamilnet.com, které informují o konfliktu na ostrově z pohledu tamilské menšiny, se píše, že za posledních 48 hodin v tzv. bezpečné zóně, kde se spolu s odhadovanými až 50 tisíci tamilských civilistů opevnil zbytek sil LTTE, přišlo o život 1700 civilistů a další tři tisíce utrpěly zranění.

Tamilští civilisté se v improvizovaných krytech snaží uchránit před dopadajícími bombami (snímek zveřejněný serverem Tamilnet)
Tamilští civilisté se v improvizovaných krytech snaží uchránit před dopadajícími bombami (snímek zveřejněný serverem Tamilnet) | Foto: Reuters

Ať už je skutečný počet obětí jakýkoli (obě strany většinou cifry značně nafukují), zdá se být takřka jisté, že se o raněné nyní nemá kdo postarat. Zdravotnický personál poslední fungující kliniky v obklíčené zóně totiž s ohledem na neudržitelnou bezpečnostní situaci ukončil práci a uvědomil OSN a Červený kříž, že je nucen ponechat zhruba dva tisíce lidí vyžadujících lékařskou péči jejich osudu.

Žádní jiní lékaři ani potřebný zdravotnický materiál či potravinová pomoc se však k civilistům v tuto chvíli nedostanou. Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK) se už tři dny marně snaží přirazit s pronajatou lodí k břehům, vyložit zde 25tunový náklad s humanitární pomocí a evakuovat ty nejpotřebnější do bezpečí. Vláda odmítá poskytnout organizaci bezpečnostní záruky a přerušit palbu, protože se obává, že by toho Tygři využili ve svůj prospěch.

"Náš personál je svědkem nepředstavitelné humanitární katastrofy," píše na internetových stránkách MVČK Pierre Krähenbühl z ženevského ústředí organizace. "Za současné situace jim nedokáže pomoci žádná humanitární organizace, a ti lidé jsou tak odkázáni sami na sebe."

Nový exodus

Spíše než čekat v improvizovaných krytech na pomalou smrt hladem se proto tisíce tamilských civilistů v posledních hodinách rozhodly opustit designovanou bezpečnou zónu, jejíž rozloha se v posledních týdnech smrskla na posledních několik kilometrů čtverečních, a přebrodit se deštěm střel přes laguny, které ji obklopují, za frontovou linii.

Exodus Tamilů z oblasti bojů na Srí Lance
Exodus Tamilů z oblasti bojů na Srí Lance | Foto: Reuters

"Dva tisíce civilistů už lagunu překročily. Jsou to dlouhé zástupy lidí a (povstalci) na ně střílejí," prohlásil mluvčí srílanské armády Udaya Nanayakkara, citovaný agenturou Reuters.

Že se v oblasti zvedla nová masivní uprchlická vlna, potvrdil i představitel Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) na Srí Lance Amin Awad, podle něhož může jít celkem až o šest tisíc lidí.

Srílanský provládní list Daily News mezitím informoval o tom, že armáda zahájila závěrečnou fázi své protipovstalecké ofenzívy severně od města Mullaitivu a očekává, že se 58. armádní divize postupující ze severu na jih a 59. divize mířící opačným směrem co nevidět setkají a korunují tažení proti LTTE rozprášením jejích posledních (ovšem velmi zarputilých) zbytků.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Ruský ledoborec se dostal do silné bouře a vypověděly mu motory, vyslal signál SOS

Ruský ledoborec, který se nachází s 33 lidmi na palubě u západních břehů Norska, za bouřlivého počasí vyslal tísňové volání. K plavidlu zamířily dva vlečné čluny a záchranný vrtulník. Ruský úřad pro námořní dopravu nicméně vzápětí uvedl, že signál SOS byl vyslán omylem a že loď není v problémech.

Ledoborci Tor západně od norského města Aalesund vypověděly motory, činnost dvou ze čtyř se ale později podařilo obnovit, takže bezprostřední nebezpečí teď ledoborci nehrozí, napsal norský deník Verdens Gang. Situace je ale stále vážná, protože v oblasti je velmi silná bouře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy