Katalánský parlament zakázal býčí zápasy

Radim Klekner Radim Klekner
28. 7. 2010 13:52
Fanoušci koridy se obávají, že by mohli o tradiční zábavu přijít také ve zbytku země.
Při koridě není nouze o dramatické okamžiky a řada toreadorů při ní utrpí každoročně vážná zranění
Při koridě není nouze o dramatické okamžiky a řada toreadorů při ní utrpí každoročně vážná zranění | Foto: Reuters

Barcelona - Ernest Hemingway by Katalánce, na jejichž straně bojoval ve španělské občanské válce proti generálu Frankovi, zřejmě označil za blázny a zbabělce.

Šokovaní byli ve středu ale také španělští toreadoři, chovatelé býků a fanoušci. Dověděli se totiž, že katalánský parlament zakázal s platností od 1. ledna 2012 koridu.

Hlasování vyvolala petice podepsaná 180 tisíci obyvateli Katalánska, kteří býčí zápasy pokládají za krutou a krvavou zábavu. Na rozdíl od těch, kteří v ní spatřují součást kulturního dědictví Španělska.

Pro zákaz hlasovalo 68, proti 55 poslanců. Pro přijetí příslušného zákon se vyslovila hlavně centristická Konvergence a jednota (CiU) a Katalánská republikánská levice. Odpůrci zákazu se rekrutovali hlavně z řad socialistické strany, podle které bude opatření mimo jiné znamenat ztrátu tisíců pracovních míst.

"Existují tradice, které nemohou zůstat zachovány v časech, kdy se mění celá společnost," zdůvodnil svou podporu zákona poslanec CiU Josep Rull.

Každého ze sedmi a půl milionu Katalánců přijde prosazení zákazu na 57 eur.

Raději budu statečným býkem

Ve Španělsku vyvolala debata okolo případného zákazu koridy bouřlivé emoce od okamžiku, kdy byl návrh zákona loni v prosinci předložen v katalánském parlamentu.

"Věřím, že kdyby se ke koridě mohla vyjádřit samotná zvířata, prohlásila by, že raději budou statečnými býky než jatečným dobytkem," citoval deník El Mundo katalánskou expertku na koridu Elenu Montoyovou. "Býk, který je chován pro zápasy s torery, se dožije čtyř až šesti let, býček chovaný na maso nepřežije jeden rok."

Při koridě jsou každoročně zabity stovky býků v rámci rituálu, který je pro jedny vzrušujícím druhem sportu a pastvou pro oči a pro druhé nesmyslným týráním zvířat.

"Vůbec se nejedná o krutou podívanou," řekl agentuře Reuters zápasník s býky Serafín Marín. "Je to druh umění plného emocí, při němž o život může přijít torero i býk."

Aficionados, fanoušci koridy, se teď obávají, že zákaz by mohl být prosazen také v dalších regionech. Již od roku 1991 platí na Kanárských ostrovech.

"Je to útok na naši svobodu a soukromou ekonomickou aktivitu," tvrdí předseda Mezinárodní federace škol koridy Fernando Masedo. "Každý se může rozhodnout, jestli na koridu půjde či ne."

Ve Španělsku a Francii se každým rokem prodají lístky na býčí zápasy za stovky milionů eur.

Fiesta svatého Fermína

Koridu objevil Hemingway pro skupinu amerických exulantů pobývajících v Paříži počátkem dvacátých let minulého století. A hned se díky ní také proslavil, když vydal román I slunce vychází (Fiesta).

Ten se odehrává z velké části v Pamploně v severošpanělské provincii Navarra, kde se každým rokem koná tradiční fiesta svatého Fermína.

Nejslavnější z korid se odehrává vždy v červenci v severošpanělské Pamploně
Nejslavnější z korid se odehrává vždy v červenci v severošpanělské Pamploně | Foto: Reuters

Koridou zůstal Hemingway posedlý po celý život. Byla pro něj především vzrušujícím zápasem na život a na smrt, při němž může toreador projevit to, čeho si slavný spisovatel cenil v životě nejvíce - osobní odvahu.

Sedm proti jednomu

Pravdou ovšem zůstává, že jeden býk, byť musí vážit nejméně 460 kilogramů, čelí v aréně sedmi torerům. Matador, který býka na konci zápasu zabíjí mečíkem ranou mezi lopatky, přičemž přetne aortu či se trefí do srdce zvířete, má totiž celkem šest pomocníků.

Dva pikadoří sedící na koni vbodávají nejdříve býkovi do hřbetu kopí, aby jej co nejvíce oslabili. 

Pak přichází ke slovu trojice banderilleros, kteří zabodnou býkovi do těla dvojici hůlek s ocelovým hrotem se zpětným háčkem, aby co nejvíce krvácel. 

Červený pláštík, muletu, v níž je ukryt krátký kord, kterým je býk zabit, podává matadorovi mozo de espada (mládenec s mečíkem). Červená barva ale býka nedráždí, jak se domnívá řada turistů navštěvujících koridu.

Býci jsou barvoslepí a to, co se v aréně odehrává, rozhodně nepovažují za vzrušující druh sportu.

Jen málokterému se totiž poštěstí, že diváci ocení jeho statečný výkon a máváním kapesníků požádají předsedu koridy, aby mu daroval život a on tak mohl strávit zbytek života jako plemenný býk.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy