Katalánský parlament bude jednat o nezávislosti v pondělí, píše deník

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 10. 2017 13:41
Katalánský parlament se bude vyhlášením nezávislosti zabývat příští pondělí. Uvedl to tamní deník La Vanguardía s odvoláním na nejmenovaný zdroj z katalánské vlády. Pro nezávislost Katalánska na Španělsku se v referendu podle Barcelony vyslovilo zhruba 90 procent hlasů, ovšem při účasti necelých 43 procent katalánských voličů. Španělská vláda ale s osamostatněním území nesouhlasí a pohrozila, že v souladu s článkem 155 španělské ústavy by mohla pozastavit autonomii. Soud v Madridu zároveň začal vyšetřovat šéfa katalánské policie pro podezření ze vzpoury, protože 20. září údajně pomalu zareagoval na nepokoje, které následovaly po zatčení 14 katalánských činitelů.
Stávka v Katalánsku.
Stávka v Katalánsku. | Foto: Reuters

Barcelona - Katalánsko vyhlásí nezávislost na Španělsku v následujících dnech. Britské televizi BBC to v úterý večer řekl premiér autonomní oblasti Carles Puigdemont. Jeho vláda prý "bude konat na konci tohoto nebo na začátku příštího týdne".

Podle nejmenovaného zdroje katalánského listu La Vanguardía bude katalánský parlament jednat o nezávislosti v pondělí.

Původně katalánští představitelé tvrdili, že takový krok učiní do 48 hodin od vyhlášení výsledků nedělního referenda.

V něm bylo podle Barcelony odevzdáno zhruba 90 procent hlasů ve prospěch nezávislosti, ovšem při účasti necelých 43 procent katalánských voličů.

Nekomunikujeme spolu

Puigdemont také BBC řekl, že jeho vláda momentálně nijak nekomunikuje s Madridem. Světová média se tento týden shodují, že dialog je jedinou schůdnou cestou k řešení španělské politické krize.

Obě strany však zatím takový dialog podmiňují požadavky, které jsou pro druhou stranu nepřijatelné.

Španělská vláda tento týden pohrozila, že v souladu s článkem 155 španělské ústavy by mohla pozastavit autonomii Katalánska.

Katalánský lídr v rozhovoru s BBC uvedl, že pokus Madridu o převzetí kontroly nad autonomní oblastí na severovýchodě země by představoval "chybu, která by všechno změnila".

Nejnovější Puigdemontovo prohlášení přišlo těsně před televizním vystoupením španělského krále Felipeho VI.

Ten v úterý separatisty ostře kritizoval - katalánští lídři podle něj prokázali uspořádáním referenda nepřijatelnou neloajalitu, v regionu je podle něj třeba znovu nastolit řád.

Soud se šéfem katalánské policie

Mezitím začal speciální soud v Madridu vyšetřovat šéfa katalánské policie pro podezření ze vzpoury, protože 20. září údajně pomalu zareagoval na nepokoje, které následovaly po zatčení 14 katalánských činitelů.

Španělská policie tehdy provedla zátah v budovách katalánské vlády a zadržela osoby podezřelé z organizování soudem zakázaného plebiscitu.

Po zátahu se demonstrovalo mimo jiné před budovou katalánského ministerstva hospodářství a účastníci zničili dva policejní vozy. Podle španělských úřadů nepokoje narušily práci strážců zákona.

Jednání o situaci v Katalánsku ve středu do svého programu mimořádně zařadil Evropský parlament.

Mnozí poslanci kritizovali tvrdý zásah španělské policie proti účastníkům referenda, Evropská unie však dosud zaujímala stanovisko, že krize je interní záležitostí Španělska, do níž EU nepřísluší vstupovat.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů

Americká farmaceutická společnost Purdue Pharma, výrobce návykového analgetika OxyContin, ve středu přiznala u federálního soudu vinu ve třech obviněních souvisejících s opiátovou krizí. Podnik zaplatí přes osm miliard dolarů (183,4 miliardy Kč) a musí ukončit činnost. Urovnání sporu je dosud největším úspěchem federální vlády dovést farmaceutickou společnost k odpovědnosti za závislost na opiátech, která prostupuje americkou společností. Kvůli předávkování opiáty ve Spojených státech od roku 2000 zemřelo přes 470 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy