Katalánští separatisté se dohodli na vládě. Na poslední chvíli odvrátili předčasné volby

ČTK ČTK
9. 1. 2016 19:00
Katalánské strany, které chtějí odtrhnout region od Španělska, se dohodly na sestavení koaliční vlády. Dosavadní premiér regionální vlády Artur Mas se podle všeho vzdal úsilí o setrvání v úřadu, což byla příčina dosavadních neshod.
Demonstrace za nezávislost Katalánska (snímek z 11. září 2012).
Demonstrace za nezávislost Katalánska (snímek z 11. září 2012). | Foto: Reuters

Madrid - Katalánské strany, podporující nezávislost regionu na Španělsku, se dohodly na sestavení koaliční vlády. Dosavadní premiér regionální vlády Artur Mas se podle všeho vzdal úsilí o setrvání v úřadu, což byla příčina dosavadních neshod, informovala agentura AFP.

Katalánská regionální vláda měla být ustavena nejpozději do soboty, jinak by musel být rozpuštěn parlament v Barceloně a musely se konat nové volby. Katalánská levicová strana Kandidátka lidové jednoty (CUP) byla ostře proti tomu, aby se Artur Mas stal znovu šéfem regionální vlády.

Mas byl jedničkou kandidátky volební koalice Společně pro Ano, která vyhrála podzimní předčasné volby do regionálního parlamentu a která usiluje o odtržení hospodářsky prosperujícího Katalánska od Španělska.

"Učinil jsem krok stranou a nekandiduji za Společně pro Ano na znovuzvolení předsedou regionální vlády," řekl Mas podle AFP na tiskové konferenci. Zároveň představil svého náhradníka, 53letého Carlese Puigdemonta, který je předsedou sdružení radnic katalánských měst podporujících nezávislost.

V zářijových regionálních volbách žádná ze stran nezískala většinu 68 křesel ve 135členném parlamentu. Společně pro Ano má 62 křesel a CUP, která rovněž podporuje odtržení Katalánska, deset křesel. Další strany v parlamentu již dříve uvedly, že nechtějí jednat s Masem o vytvoření koalice.

Vyhlídka nových voleb v Katalánsku vyvolala mezi nejsilnějšími uskupeními obavy, že v opakovaných volbách o svou nynější společnou většinu přijdou.

CUP je krajně levicovou stranou, která odmítá členství Katalánska v NATO a Evropské unii. Strana Mase je naopak středo-pravá, vstřícná k podnikatelům. Obě mají ale za společný cíl dospět k referendu, které by rozhodlo o setrvání Katalánska ve španělském království. Madrid tyto snahy ostře odsuzuje a společně s ústavním soudem se mu dařilo jim klást úspěšně překážky.

 

Právě se děje

Další zprávy