Policie proti policii. Katalánské bezpečnostní složky nechtějí obsadit školy, jak jim nařídil Madrid

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 9. 2017 21:34
Vedení katalánské policie se odmítlo podřídit příkazu Madridu. Ten po ní chce, aby před nedělním referendem obsadila budovy, kde mají lidé hlasovat. Jde především o vzdělávací a občanská centra. Španělské centrální úřady převzaly v minulých dnech kontrolu nad koordinací práce celostátní policie a katalánského sboru. Cílem je znemožnit konání sporného referenda o nezávislosti Katalánska.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Barcelona - Čtyři dny před sporným referendem o nezávislosti Katalánska se zvyšuje napětí mezi místními úřady ovládanými separatisty a španělskou vládou.

Vedení katalánského policejního sboru se nechce podřídit příkazu Madridu, aby před nedělním referendem o nezávislosti místní policisté obsadili budovy, kde se má hlasování konat. Informují o tom španělská média.

Španělské centrální úřady převzaly za účelem znemožnění referenda kontrolu nad koordinací práce celostátní policie a katalánského sboru. Policisté dostali od prokuratury příkaz, aby nejpozději do soboty obsadili ta vzdělávací a občanská centra, u nichž se přepokládá, že bych v nich Katalánci mohli volit.

Ředitel katalánské policie Pere Soler ale ve středu na Twitteru reagoval slovy, že "hlavním posláním" policie je "zajistit práva občanů, ne znemožňovat jejich výkon".

Představitelé téměř dvacetitisícového sboru známého v Katalánsku pod názvem Mossos d'Esquadra se podle médií obávají, že pokud znemožní lidem přístup do přepokládaných volebních místností, vyvolá to značné nepokoje.

Katalánský ministr vnitra Joaquin Forn obvinil španělskou prokuraturu, že si přisvojuje pravomoci policie a příkazem o obsazení škol zapříčiní násilné reakce.

Katalánská vláda se pokusila centrální převzetí kontroly nad místní policií napadnout soudní cestou, katalánský nejvyšší soud však ve středu její podnět zamítl.

Centrální vláda v Madridu hlasování považuje za nelegální. V průběhu minulých týdnů podnikla řadu politických a zákonných opatření, aby mu zabránila. Ústavní soud na její žádost platnost referenda pozastavil. Madrid převzal kontrolu nad většinou katalánského rozpočtu a do Barcelony i dalších měst dorazily posily stovek policistů.

Katalánský premiér: Udělám z toho evropskou záležitost

Katalánští separatisté, kteří mají pod kontrolou místní parlament i vládu, ale i ve středu vyhlašovali, že se referendum uskuteční. Premiér Carles Puigdemont svolal na čtvrtek schůzku katalánské bezpečnostní rady k přípravám nedělního hlasování, kde by se mělo řešit i to, zda se místní policie podřídí instrukcím prokuratury.

V rozhovoru s agenturou AP Puigdemont řekl, že Evropská komise dosud "nedopřála sluchu" přání Katalánska uspořádat referendum o své nezávislosti na Španělsku. Snaha španělských úřadů referendu zabránit podle něj posiluje podporu konání hlasování způsobem, který evropské instituce nebudou moci ignorovat.

Puigdemont v rozhovoru také prohlásil, že Evropská komise se ke Kataláncům obrací zády tím, že nebrání základní práva všech evropských občanů během kontroverzních opatření přijatých španělskými soudy a centrálními úřady ve snaze hlasování zmařit.

Šéf regionální vlády v rozhovoru rovněž slíbil, že z konfliktu se španělskými úřady učiní evropskou záležitost.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nálety v povstaleckých oblastech Sýrie usmrtily 20 lidí, tvrdí Syrské organizace pro lidská práva

Nálety syrské a ruské armády v sobotu v povstaleckých oblastech v Sýrii usmrtily nejméně 20 civilistů, mezi mrtvými je osm dětí. S odvoláním na sdělení exilové Syrské organizace pro lidská práva o tom informovala agentura Reuters. Při leteckých úderech na pět vesnic v oblasti Idlibu na severozápadně země rovněž utrpělo několik lidí zranění.

Čtyři civilisté včetně jednoho dítěte přišli o život ve vesnici Bára na jihu Idlibu, který mají z větší části stále pod kontrolou odpůrci syrského prezidenta Bašára Asada. Reportér agentury AFP popsal, jak se záchranáři snažili dostat k obětem v troskách dvoupatrového domu, který se po náletu zřítil.

Nejméně devět lidí pak zemřelo při útoku na tržiště ve vesnici Baljún a další dva civilisté zahynuli v oblasti Džabal Závíja na jihovýchodě Idlibu. Barelové bomby svržené z vrtulníků usmrtily pět civilistů, včetně tří dětí, ve vesnici Abadíta. Barelové bomby jsou většinou sudy naplněné výbušninami a šrapnely.

Současné boje jsou nejprudší od srpna, kdy bylo sjednáno příměří. Vojsko o provincii začalo bojovat v dubnu a do srpna byla provincie terčem mnoha náletů syrského letectva i jeho ruských spojenců. OSN odhaduje, že od dubna opustilo domovy na 400 tisíc lidí. Sporadické boje pokračovaly i po srpnu a SOHR tvrdí, že od té doby přišlo o život na 160 civilistů.

Další zprávy