Chceme nezávislost, vzkázali Katalánci Madridu. Nezávazně

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 11. 2014 8:56
Neoficiálního a nezávazného hlasování, jež centrální vláda označuje za účelovou propagandu, se zúčastnila odhadem polovina z více než pěti milionů Katalánců.
Katalánci jsou rozpolcení. Odpůrci referenda předem ohlásili, že jej budou bojkotovat.
Katalánci jsou rozpolcení. Odpůrci referenda předem ohlásili, že jej budou bojkotovat. | Foto: Reuters

Barcelona - Neoficiálního a nezávazného referenda o nezávislosti Katalánska se zúčastnilo 2,25 milionu voličů.

A čtyři pětiny z nich se vyslovily pro nezávislost na Španělsku, ukázaly předběžné výsledky po sečtení 90 procent hlasů.

Podle místopředsedkyně regionální vlády Joany Ortegové 1 649 239 milionu Katalánců odpovědělo kladně na obě položené otázky v referendu: "Chcete, aby se Katalánsko stalo státem?" a "Chcete, aby tento stát byl nezávislý?"

Odpůrci referenda předem ohlásili, že jej budou bojkotovat.

Šéf katalánské vlády Artur Mas po uzavření volebních místností prohlásil, že referendum bylo úspěšné a předvedlo, že Katalánsko si chce vládnout samo.

Konzervativní ústřední vláda v Madridu se snahy Katalánců o plebiscit snaží neustále mařit zejména pomocí ústavního soudu. Podle ní je jakékoli zpochybňování španělské celistvosti neústavní.

Premiér Mariano Rajoy v sobotu prohlásil, že nikdo nezničí jednotu Španělska, dokud bude on u moci.

Politická propaganda

Španělský ministr spravedlnosti Rafael Catalá odsoudil hlasování jako "politickou propagandu", a to "sterilní a neužitečnou" a "bez demokratické právoplatnosti".

Ve španělské demokracii se občané těší svobodám, včetně možností vyslovit se v referendech, pořádaných podle přesných pravidel a se zárukami nestrannosti a neutrality.

Žádný z těchto požadavků však nebyl naplněn, argumentoval Catalá a dodal, že šlo jen o "propagandu bez právních důsledků, která neposlouží k ničemu jinému než k vyostření rozporů mezi Katalánci".

V příštích dnech prokuratura podle něj zváží, zda podnikne "právní kroky" v souvislosti s případnou "trestní odpovědností" pořadatelů. 

Ústavnímu soudu navzdory

Referendum se konalo navzdory tomu, že ústavní soud v Madridu hlasování pozastavil s odůvodněním, že teprve zhodnotí, zda je legální.

Jednalo se tedy fakticky o jakýsi průzkum veřejného mínění, při kterém zájemci ale vhazovali během neděle své hlasy do 6430 uren umístěných v základních a vysokých školách jako při skutečných volbách.

V "komisích" sedělo více než 40 000 dobrovolníků. Chyběly však seznamy voličů a úřední komise dohlížející na průběh hlasování, které tak bylo jen symbolické.

 

Právě se děje

Další zprávy