Kaspické moře vyplavilo téměř 300 mrtvých tuleňů. Nikdo zatím neví, proč uhynuli

ČTK ČTK
14. 12. 2020 15:27
Kaspické moře vyplavilo dalších 23 mrtvých tuleňů. Za poslední týden se na jeho březích objevilo takřka 300 mrtvých zvířat, která patří mezi ohrožené druhy. Ruské úřady už dříve oznámily, že masový úhyn vzácných ploutvonožců vyšetřují. Proč v poslední době hromadně tuleni kaspičtí umírají, zatím není jasné.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Caspian Environment

Dvě desítky uhynulých zvířat nyní objevili pracovníci ruské agentury pro rybolov Rosrybolovstvo v Dagestánu v ústí řeky Sulak, severně od přístavu Machačkala, uvedla v pondělí agentura Interfax. Celkem tak moře od minulé neděle vydalo na různých místech už 295 mrtvých tuleňů, mezi nimi i březí samice.

Do oblasti podle agentury přijeli vědci, aby aby příčiny hromadného úhynu zvířat pomohli objasnit. Rosrybolovstvo dříve uvedlo, že za hromadným úhynem by mohla být "infekční nemoc" anebo "vnější" důvody. Oznámilo, že úřady budou případ vyšetřovat jako týrání zvířat.

Agentura AFP připomíná, že tuleni žijící v oblasti Kaspického moře už léta trpí a vymírají kvůli nadměrnému lovu a dopadům znečištěného životního prostředí. Kaspické moře, které se nachází mezi Ruskem, Kazachstánem, Ázerbájdžánem, Íránem a Turkmenistánem, znečišťuje těžba ropy či plynu a zároveň se na kvalitě životního prostředí neblaze podepisuje úbytek vody kvůli klimatickým změnám. To vše ohrožuje mnoho živočišných druhů.

Zatímco na začátku 20. století v oblasti žil více než milion tuleňů kaspických, v současné době vědci jejich počet odhadují na pouhých 70 000 jedinců. Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) tento endemický druh označuje za ohrožený od roku 2008. Rusko ho do své Červené knihy ohrožených a vzácných druhů přidalo letos, uvedla rozhlasová stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL).

 

Právě se děje

Další zprávy