Karzáího prý naštvalo zatčení druhého muže Tálibánu

Roman Gazdík
16. 3. 2010 16:40
Afghánský prezident s ním měl podle agentury AP vést jednání, když jej zadržel Pákistán
Karzáí pochází ze stejného kmene Popalzajů jako Baradar
Karzáí pochází ze stejného kmene Popalzajů jako Baradar | Foto: Reuters/Šách Maraí

Kábul - Afghánská vláda údajně vedla rozhovory s mužem číslo dvě Tálibánu Abdulem Baradarem v době, kdy jej zatkly pákistánské jednotky. Afghánského prezidenta Hamída Karzáího prý jeho zadržení "velice rozzlobilo".

S odvoláním na nejmenovaného Karzáího poradce to uvedla agentura AP. Rozhovory s Baradarem agentuře potvrdily i další zdroje z administrativy.

Prezidentův poradce, který si nepřál být jmenován, prohlásil, že Karzáího Baradarovo zatčení nepotěšilo i z toho důvodu, že pobočník Muhammada Omara dal údajně "zelenou" tomu, aby se členové Tálibánu zúčastnili kábulské mírové konference pořádané Karzáím v dubnu nebo v květnu.

Přímo jsme nevyjednávali, nepřímo?

„Vláda vyjednávala s mullou Baradarem, který tuto nabídku předal tálibánské šuře (nejvyšší radě)," řekl AP bezpečnostní poradce guvernéra provincie Helmand Abdul Ali Šamsi.

Šamsi údajně viděl zprávy výzvědné služby, které naznačovaly, že Baradarovi rivalové v radě se postavili proti vyjednávání s Kábulem, které neschvaloval ani sám Omar.

Na úterní tiskové konferenci však tyto informace popřel mluvčí afghánského prezidenta Vahíd Omer.

Členové Tálibánu odevzdávají v rámci vládního programu zbraně v Herátu
Členové Tálibánu odevzdávají v rámci vládního programu zbraně v Herátu | Foto: Reuters

"Nebyl zde žádný přímý kontakt mezi afghánskou vládou a mullou Baradarem," prohlásil. Zda však došlo k nepřímému jednání, nebyl schopen říci.

Právě skrze prostředníky už podle dostupných informací Karzáí v minulosti kontaktoval členy Tálibánu.

Proč Baradar a proč teď?

Nejasnostem nahrává neochota pákistánských úřadů poskytnout ohledně Baradarova zadržení jakékoliv podrobnosti. Spekuluje se jak o samotném průběhu operace, tak o důvodech jeho zadržení.

Jedna teorie hovoří o tom, že měli Pákistánci jednoduše štěstí a že na Baradara narazili v honbě za někým jiným. Někteří američtí činitelé jeho zatčení zase považují za důsledek amerického tlaku na pákistánskou tajnou službu ISI, která drží přinejmenším částečně nad afghánským Tálibánem ochrannou ruku.

Jinou z hypotéz je, že to Islámábád udělal Karzáímu na zlost, aby narušil jeho mírové rozhovory s Tálibánem a zvýšil tak svůj vliv při případných dalších jednáních, které budou podle všeho předcházet stahování amerických jednotek. To má začít roku 2011.

Foto: Aktuálně.cz
Exšéf vojenské špionáže bloguje: Co dál v Afghánistánu?

Afghánská vláda se nyní snaží přimět amnestií a ekonomickými přísliby nižší a středně postavené příslušníky povstaleckých hnutí, aby složili zbraně. Má v tom poprvé také podporu USA, které na to vyčlenily stovky milionů dolarů a hodlají tak zopakovat podobnou úspěšnou strategii z Iráku.

Omar, Hakkání, Hekmatjár

Spojené státy podle Karzáího v minulosti jednání s Tálibánem odmítaly. V současné době se pak Američané dle prezidenta - na rozdíl od Britů - staví proti jednáním s vysoce postavenými členy povstaleckého hnutí.

Velitel vojsk USA a NATO v Afghánistánu Stanley McChrystal (vpravo) se prý ještě nerozhodl, zda má smysl jednat s Omarem.
Velitel vojsk USA a NATO v Afghánistánu Stanley McChrystal (vpravo) se prý ještě nerozhodl, zda má smysl jednat s Omarem. | Foto: Reuters

Jak ministr obrany USA Robert Gates, tak ministryně zahraničí Hillary Clintonová si myslí, že je nutné nejprve Tálibánu uštědřit porážky na bitevním poli. Naopak architekt posílení amerických sil v zemi generál Stanley McChrystal se podle nejmenovaného vojenského zdroje AP z Kábulu v tomto ohledu ještě nerozhodl.

Vedle Omarova Tálibánu chce Karzáí vést jednání také s dalšími dvěma povstaleckými skupinami vedenými někdejšími veterány boje proti okupačním jednotkám SSSR, Džaláluddínem Hakkáním a Gulbuddínem Hekmatjárem.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Italský ministr zahraničí Di Maio končí v čele Hnutí pěti hvězd

Italský ministr zahraničí Luigi di Maio ve středu oznámil, že končí ve funkci šéfa vládní strany Hnutí pěti hvězd (M5S). Informovala o tom agentura AP. Svým stoupencům v Římě Di Maio řekl, že jedna éra skončila, on svou práci dokončil a nyní bude důvěřovat svému nástupci, že dále úspěšně povede stranu kupředu. Hnutí pěti hvězd podle Di Maia nyní dočasně povede senátor Vito Crimi, nový vůdce bude vybrán v následujících měsících po kongresu strany. Italská média ještě před tímto oznámením uváděla, že Di Maiův krok by neměl znamenat konec vlády, kterou od loňska tvoří koalice M5S a Demokratické strany.

"Dnes tu jsem proto, abych oznámil svou rezignaci z čela Hnutí pěti hvězd," řekl ministr svým příznivcům. Třiatřicetiletý Di Maio stranu vedl od září 2017. Hnutí pěti hvězd se v posledních měsících potýkalo s vnitřními spory, v obou komorách parlamentu odešlo do frakcí jiných stran či do frakce smíšené několik zákonodárců. Poslední dva to udělali v úterý, připomněla agentura APA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy