Karzáí je opět prezidentem, složil slib

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
19. 11. 2009 8:40
Pochybný vítěz voleb slíbil, že bude chránit Afghánistán i islám
Hamíd Karzáí
Hamíd Karzáí | Foto: Reuters

Kábul - Afghánistán má staronového prezidenta. Vítěz nedávných voleb Hamíd Karzáí složil prezidentský slib a oficiálně odstartoval své druhé pětileté období.

"Slibuji, že budu poslouchat a chránit ustanovení posvátného náboženství islámu, dodržovat ústavu, další zákony Afghánistánu a dohlížet na jejich dodržování," prohlásil.

Karzáí ve svém inauguračním proslovu označil korupci ve státní správě za velmi nebezpečnou věc, kterou se jeho vláda musí zabývat. Ministři podle něj musí být schopní a profesionální lidé, kteří budou sloužit národu.

Prezident ve své řeči také prohlásil, že by afghánská armáda měla převzít odpovědnost za bezpečnost v nestabilních regionech země do tří let. "Afghánistán chce převzít vedení operací v nebezpečných oblastech v průběhu následujících tří let," uvedl Karzáí.

Hamíd Karzáí byl prohlášen afghánským prezidentem na začátku listopadu poté, co volební komise zrušila druhé kolo voleb, ze kterého odstoupil Kárzáího jediný protikandidát bývalý ministr zahraničí Abdullah Abdullah.

Druhé kolo voleb se mělo konat 7. listopadu. Abdulláh stáhl svou kandidaturu, aby vyjádřil nesouhlas s neprůhledností a zmanipulováním prvního kola hlasování. Provázely ho totiž rozsáhlé podvody.

Po prošetření stížností ohledně volebních výsledků Komise pro stížnosti týkající se voleb anulovala výsledky ve 210 volebních okrscích z celkového počtu 380. Více než polovina šéfů volebních okrsků navíc musela opustit svá místa.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy